در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518880 تاریخ : 1399/06/13-17:30:11
,5,
جذابیت روزافزون استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ایران و جهان

جذابیت روزافزون استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ایران و جهان

آمارهای منتشر شده از افزایش میزان به کارگیری انرژیی های تجدیدپذیر در جهان حکایت دارد به نحوی که این مساله به یکی از شاخص های توسعه یافتگی در کشورهای مختلف تبدیل شده است.

به گزارش بانک و صنعت، از سال 2008 میلادی تاکنون میزان بکارگیری از انرژی های تجدیدپذیر در جهان رو به افزایش نهاد به نحوی که در این سال بیش از 120 میلیارد دلار در بخش افزایش ظرفیت ها، احداث نیروگاه ها و تحقیق و توسعه انرژی های نو سرمایه گذاری شد.

کم کم تا انتهای سال 2010 میزان بکارگیری از ظرفیت های موجود در انرژی های تجدیدپذیر به حدود 3.8 درصد از تولید الکتریسیته در جهان رسید.

در حال حاضر انرژی های تجدیدپذیر بیش از 14 درصد از انرژی اولیه جهان را تأمین می کنند.

با توجه به کاهش مصرف انرژی اولیه و استفاده بیشتر از منابع تجدیدپذیر در سراسر جهان، میزان انتشار کربن نیز در سال 2019 به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

آمارها نشان می دهد میزان استفاده از انرژی تجدیدپذیر (از جمله سوخت های زیستی) باعث رکورد افزایش در مصرف انرژی شده است.

باد بیشترین سهم را در رشد انرژی تجدیدپذیر داشته (1.4 اگزاژول) و انرژی خورشیدی با اختلاف اندک (1.2 اگزاژول) به دنبال آن قرار دارد.

بر اساس کشورها، چین بیشترین سهم را در رشد انرژی تجدیدپذیر (0.8 اگزاژول) داشته که به دنبال آن آمریکا (0.3 اگزاژول) و ژاپن (0.2 اگزاژول) قرار دارند.

این درحالیست که کشور ما سهم چندانی در آمارهای جهانی ندارد ولی در سال های اخیر کوشیده است اقدامات مفیدی در این خصوص اتخاذ کند.

انرژی های تجدیدپذیر در ایران

انرژی های تجدیدپذیر که از آن به نام انرژی پاک هم نام برده می شود از بهترین انرژی های سازگار با محیط زیست به شمار می روند که جایگزین بسیار مناسبی هم برای انرژی های با منشا فسیلی هستند.

ایران با وجود 300 روز آفتابی از مجموع 365 روز سال در بیش از دوسوم مساحت خود و متوسط تابش 4.5 تا 5.5 کیلووات ساعت بر مترمربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا درزمینه انرژی خورشیدی است.

انرژی خورشیدی می تواند هم برای گرمایش، پخت و پز و هم برای تامین روشنایی مورد استفاده قرار گیرد بدون آنکه نیازی به شبکه انتقال گسترده و یا حتی مصرف سوخت های فسیلی باشد.

با توجه به این فرصت، تاکنون 120 نیروگاه تجدیدپذیر در کشور ساخته شده و ظرفیت این نیروگاه ها 850 مگاوات است که 800 مگاوات آن از محل تجدیدپذیرهاست و 50 مگاوات نیز از محل صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی حاصل شده است.

این 120 نیروگاه شامل، 55 نیروگاه خورشیدی و 19 نیروگاه بادی و بقیه نیروگاه های کوچک آبی و زیست توده هستند که اکثر آنها با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شده است.

چندی پیش «همایون حائری» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ظرفیت نصب شده انرژی های نو در داخل کشور در طول سال های 94 تا 98 رشد چهار برابری داشته است.

ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور که در ابتدای دولت یازدهم به 165 مگاوات رسیده بود، در اردیبشهت ماه امسال به 800 مگاوات رسید که نشان دهنده رشد حدود پنج برابری است.

ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی کمتر از 6 مگاوات بوده که این رقم در ابتدای دولت یازدهم به 165 مگاوات رسید و این امر بیانگر ان است که ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر در سال های دولت تدبیرو امید با افزایش چشمگیری روبه رو بوده است.

آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران نشان می دهد تا پایان اردیبشهت ماه امسال سهم انرژی های خورشیدی در تولید برق کشورمان با 63 نیروگاه 44 درصد، انرژی بادی با 20 نیروگاه سهمی 34 درصدی، نیروگاه های برق آبی سهمی 12درصدی، تولید برق از بازیافت حرارتی توربین های انبساطی دو درصد و زیست توده یک درصد است.

مجموع ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر کشور تا پایان خردادماه امسال به 825 مگاوات رسیده و 821 مگاوات ظرفیت جدید نیز در حال احداث است.

میزان برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق تا پایان خردادماه امسال براساس تازه ترین گزارش سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران به چهار میلیارد و 876 میلیون کیلووات ساعت رسیده است.

استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر در کشور تا پایان خردادماه صرفه جویی یک هزار و 76 میلیون لیتری در مصرف آب به همراه داشته است.

آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران نشان می دهد تا پایان خردادماه امسال سهم انرژی های خورشیدی در تولید برق کشورمان با 63 نیروگاه 44 درصد، انرژی بادی با 20 نیروگاه سهمی 34 درصد، نیروگاه های برق آبی 12 درصد، تولید برق از بازیافت حرارتی توربین های انبساطی دو درصد و زیست توده یک درصد است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران