جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522229 تاریخ : 1399/08/12-11:49:56
,5,
جایگاه طلایی برای تجدیدپذیرها

جایگاه طلایی برای تجدیدپذیرها

با شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف برق در دنیا توجه به انرژی های تجدیدپذیر افزایش یافته و به نظر می رسد که جایگاه طلایی در انتظار انرژی پاک باشد.

به گزارش بانک و صنعت، تمایل کشورها از جمله ایران برای استفاده از انرژی خورشیدی و سایر انرژی های تجدیدپذیر در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، به باور کارشناسان، انرژی خورشیدی بهتر و پاکتر از انرژی های تجدیدناپذیر و سنتی است و اثرات زیست محیطی بسیار کمتری دارد.

به دنبال افزایش تعطیلی کسب و کارها در جهان برای مهار شیوع ویروس کرونا، میزان تقاضا برای برق با کاهش روبرو شده و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در جهان رو به افزایش گذاشته است.

10 کشور برتر در تولید تجدیدپذیر

نتایج تحقیقات گروه محیط زیستی انگلیسی امبر نشان می دهد میزان تولید برق در 48 کشوری که در 83 درصد از تولید برق جهانی نقش دارند و نیروی بادی و خورشیدی در نیمه اول سال 2020 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است.

آمارها نشان می دهد چین، آمریکا، ژاپن، هند، آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و پاکستان به ترتیب از نظر تولید انرژی خوشیدی در جایگاه اول تا دهم قرار دارند. چین در حال حاضر از نظر تولید پنل های خورشیدی در جایگاه نخست در جهان قرار دارد. این درحالیست که این کشور در سال 1999 حتی یک پنل خورشیدی هم نداشت.

از دیگر سو بنابر اعلام آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، وضعیت انرژی های تجدیدپذیر در سال 2019، رکورد جدیدی را به ثبت رساند و ظرفیت تولید برق نصب شده این بخش بیش از 200 گیگاوات رشد کرده است.

آمارها نشان می دهد در این میان چین و دیگر اقتصادهای نوظهور سهم بالاتری نسبت به اقتصادهای توسعه یافته برای سرمایه گذاری کلی در انرژی های تجدیدپذیر طی پنج سال اخیر داشته اند. همچنین بازار برق خورشیدی در سال 2019 با رشد 12 درصدی به رکورد 115 گیگاواتی رسیده است. انرژی های تجدیدپذیر بیش از یک سوم ظرفیت نصب شده برای تولید برق و بیش از 26 درصد برق تولید شده در جهان را برعهده دارند.

وضعیت تجدیدپذیرها در خاورمیانه

ظرفیت جهانی برق حرارتی خورشیدی در سال 2019 به 479 گیگاوات گرمایی رسید که 69 درصد از آن سهم چین بود. با نگاهی اجمالی به این آمار می توان دریافت که کشورهای خاورمیانه در این زمینه نقش بسزایی را در تولید انرژی های تجدیدپذیر دارا نیستند.

طبق اعلام بلومبرگ، نیروگاه های بادی و خورشیدی تنها حدود پنج درصد از برق در خاورمیانه و شمال آفریقا را تولید می کنند. از دیگر سو، کشورهای تولیدکننده نفت در منطقه خلیج فارس در میان بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای در جهان قرار دارند.

همچنین با شیوع بیماری کرونا، روند ساخت تاسیسات خورشیدی در ابوظبی، اردن و قطر به تاخیر افتاده است. عربستان سعودی که در حال حاضر حدود 500 مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر دارد، افزایش 120 برابری آن به 60 گیگاوات را تا سال 2030 هدف گرفته است که عمده آن خورشیدی خواهد بود.

امارات نیز تصمیم دارد بزرگ ترین مزرعه انرژی خورشیدی جهان را در صحرای عربی احداث کند. قطر نیز که سرشار از نفت و گاز طبیعی است، از سال 2017 تصمیم گرفته است که میزان وابستگی به منابع طبیعی را کاهش دهد و شروع به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر کرده است.

قطر همچنین به تازگی یک پروژه خورشیدی 800 مگاواتی بزرگ را آغاز کرده است که استفاده از انرژی خورشیدی را با سرعت بیشتری امکانپذیر می کند.

ایران چه کرد؟

در ایران نیز اقداماتی جهت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در حال انجام است. محمد ساتکین - معاون وزیر نیرو در امور انرژی های تجدیدپذیر به تازگی با اشاره به ظرفیت نصب شده انرژی های تجدیدپذیر گفت: در حال حاضر 824 مگاوات انرژی تجدیدپذیر در ایران نصب شده و با توجه به سرعتی که در این سال ها برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر داشته ایم، می توانیم بگوییم که روند چندان کند نبوده و توانسته ایم طی چند سال اخیر حمایت های تشویقی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام دهیم به طور مثال برق 80 تا 100 تومانی را هر کیلووات 1040 تومان خریداری می کنیم تا مردم تشویق به سرمایه گذاری در این بخش شوند.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور انرژی های تجدیدپذیر در سال 1399 نیز 320 مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد و به این ترتیب از مرز 1000 مگاوات عبور خواهیم کرد. وی همچنین در باره تحقق توسعه تجدیدپذیرها به 5000 مگاوات گفت: رسیدن به این عدد به سرعت قابل تحقق نیست اما این که در عرض یک سال، صدها مگاوات وارد مدار می شود، با توجه به شرایط تحریم یک کار قابل توجه است. علاوه بر این در حال حاضر 880 مگاوات پروژه نیز برای احداث وارد شده است که از این میزان بین 320 تا 400 مگاوات تا پایان سال 1399 یا اوایل سال 1400 و مابقی نیز تا نهایتا 1401 انجام خواهد شد.

امسال؛ نخستین گام صادرات برق از تجدیدپذیرها برداشته می شود

ساتکین در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت صادرات برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر اعلام کرد که تا این لحظه حتی یک مگاوات برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر صادر نشده است اما در سال جاری اولین گام صادرات برق از طریق تجدیدپذیرها برداشته خواهد شد. وزیر نیرو اجازه صادرات برق تجدیدپذیرها را صادر کرده است تا برای سرمایه گذاران این بخش تشویق محسوب شود، اما معتقدم که باید اختیار صادرات در دست توانیر باشد، چرا که باید برنامه ریزی ها به گونه ای پیش رود که بتوان به توانیر به عنوان یک منبع مطمئن برق حساب کرد، گفت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران