تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521145 تاریخ : 1399/07/21-11:23:10
,5,
جایگاداران CNG در آستانه ورشکستگی

جایگاداران CNG در آستانه ورشکستگی

رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور گفت: افزایش هزینه های جایگاه های CNG درسال جاری نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر از پیش بینی ها بوده و جایگاه های CNG به دلیل افزایش بی سابقه هزینه های بهره برداری و نگهداشت و عدم افزایش کارمزد، در آستانه تعطیلی هستند؛ لذا انتظار می رود به چالش های جایگاداران توجه شود.

به گزارش بانک و صنعت، محسن جوهری امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مالکان جایگاه های CNG و شرکت های بهره بردار توان پرداخت هزینه های سرسام آور این جایگاه ها در سال جاری را ندارند و در شرایط فعلی، دولت هیچ حمایتی از جایگاه داران و شرکت های بهره بردار نکرده است، اظهار کرد: افزایش نرخ ارز در سال 1397 موجب افزایش قابل توجه هزینه های حوزه CNG به ویژه در بخش عرضه شد و ادامه این روند در سال گذشته و عدم تناسب افزایش کارمزد با افزایش هزینه ها موجب زیان انباشته برای جایگاه داران و شرکت های بهره بردار شده است.

جوهری با تاکید بر اینکه جهش ارزی در سال جاری و عدم افزایش کارمزد جایگاه های CNG و تبعات ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور، موجب ورشکستگی جایگاه داران و عدم توانایی آنها در پرداخت هزینه های جایگاه ها شده است، ادامه داد: در حالیکه هزینه های احداث یک باب جایگاه CNG طی هفت سال گذشته حدود 10 برابر شده، افزایش کارمزد این جایگاه ها در این بازه زمانی هنوز به رشد دو برابری نرسیده و این موضوع باعث عدم استقبال بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در احداث جایگاه های CNG شده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور با بیان اینکه تعطیلی برخی از جایگاه ها در این شرایط علاوه بر جایگاه داران، برای مردم که در شرایط وخیم اقتصادی از سوخت CNG استفاده می کنند مشکلاتی ایجاد کرده است، گفت: علیرغم این مشکلات، در سال جاری شاهد سخت گیری هایی از طرف برخی ارگانهای دولتی از جمله سازمان امور مالیاتی، سازمان ملی استاندارد، شرکت ملی گاز، وزارت نیرو و ... هستیم که این سخت گیری ها بعضا موجب افزایش هزینه های جایگاه ها نیز شده است.

به گفته جوهری، علیرغم عدم تعیین حق العمل جایگاههای CNG در سال جاری، سازمان امور مالیاتی به استناد بند 3 ذیل جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1399، جایگاه داران CNG را مشمول پرداخت عوارض و مالیات ارزش افزوده حق العمل جایگاه ها قرار داده است. همچنین با توجه به ارزی بودن قطعات جایگاه های سی ان جی و افزایش بیش از 10 برابری نرخ ارز در دو سال گذشته و تحریم های نقل و انتقال پولی و سختگیری های داخلی وزارت صمت و بانک مرکزی عملا تامین قطعات و نگهداری جایگاه ها در شرایط ایمن به شدت با چالش و بحران روبرو است و هیچگونه حمایت و برنامه ای در خصوص تامین نیاز ایمنی این صنف از طرف دولت صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته بیش از چهار مرتبه مسئولان امر در مصاحبه های مختلف بر لزوم توجه به موضوع اصلاح کارمزد جایگاه داران CNG تأکید کرده اند، گفت: با این وجود، شاهد عدم توجه مسئولان به این موضوع مهم هستیم به طوری که علی رغم گذشت نیمی از سال 99، هنوز هیچ تغییری در کارمزد جایگاههای CNG اتفاق نیفتاده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور تصریح کرد: مهرماه سال گذشته در نامه ای به امور انرژی سازمان برنامه و بودجه خواستار برگزاری جلسه ای به منظور بررسی وضعیت کارمزد جایگاه های CNG در سال 99 شدیم که به این نامه پاسخی داده نشد و ما مجددا در آذرماه سال گذشته با ارسال نامه ای به امور انرژی سازمان برنامه و بودجه در خصوص مشکلات جایگاه داری از حیث مباحث مالی، افزایش هزینه ها و عدم تناسب کارمزدها با مخارج گزارشی ارائه کردیم و پیشنهادات کارشناسی شده برای تعیین کارمزد 1399 را در قالب لایحه بودجه ارائه دادیم.

جوهری با بیان اینکه همچنین در آذرماه 1398، نامه ای خطاب به مدیرکل بودجه، منابع و ارزیابی طرح های معاونت برنامه ریزی وزارت نفت ارسال کرده و خواستار برگزاری جلسه حضوری به منظور بررسی مسائل مربوط به کارمزد امسال شدیم، اظهار کرد: در نتیجه این نامه نگاری ها و پیگیری ها، در پایان دی ماه 1398، معاونت برنامه ریزی وزارت نفت با ارسال نامه ای به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که با توجه به عدم پیش بینی بودجه افزایش کارمزد جایگاه های CNG در بخش بودجه وزارت نفت، در صورت ارائه درخواست از سوی فعالان این عرصه برای افزایش کارمزد، باید قیمت فروش CNG در سال 99 افزایش یابد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور با تاکید بر اینکه در بهمن ماه 1398 با ارسال نامه ای مجدد، تبعات عدم افزایش متناسب کارمزد در سال جاری را برای امور انرژی سازمان برنامه و بودجه تشریح کردیم، ادامه داد: با پیگیری های مستمر در نهایت در اردیبهشت ماه سال جاری، سازمان برنامه و بودجه با ارسال نامه ای به معاونت برنامه ریزی وزارت نفت، از وزارت نفت درخواست کرد که به دغدغه بخش خصوصی فعال در عرضه سوخت CNG توجه کرده و در صورت نیاز به منابع مالی، پیشنهاد خود را ارائه دهد.

به گفته جوهری عدم توجه به موضوع مهم کارمزد جایگاه های CNG در سال گذشته توسط مسئولین ذیربط موجب شد که با وجود گذشت بیش از شش ماه از سال 1399 هنوز هیچ افزایشی در کارمزد این جایگاه ها اتفاق نیفتاده است. بسیاری از جایگاه های CNG کشوربا تجهیزات با عمر بیش از 10 سال هستند و این جایگاه ها نیاز مبرم به نوسازی تجهیزات دارند وبا افزایش شدید قیمت قطعات و تجهیزات، برای نوسازی این جایگاه ها علاوه بر پرداخت کارمزد منصفانه باید تسهیلاتی برای جایگاه داران در نظر گرفته شود.

وی اظهار کرد: تعیین رقم مناسب کارمزد در سال جاری با توجه به افزایش کم سابقه هزینه های جایگاه داران، می تواند از بروز چالش جدی در امر توزیع سوخت CNG جلوگیری کند و انتظار داریم وزارت نفت همانگونه که در یکسال گذشته اقدامات خوبی را در بخش تقاضا در حوزه CNG انجام داده در بخش عرضه هم، با اقدام عاجل مانع از تعطیلی جایگاه ها شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 202
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران