در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520240 تاریخ : 1399/07/06-15:18:58
,15,
جاسوسی از اینستاگرام تنها با یک فایل تصویری مخرب

جاسوسی از اینستاگرام تنها با یک فایل تصویری مخرب

محققان شرکت Check Point آسیب پذیری خطرناکی را در نسخه اندروید و iOS برنامه کاربردی اینستاگرام شناسایی کرده اند که امکان اجرای کد از راه دور را برای هکرها از طریق یک فایل تصویری مخرب فراهم می آورد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از مرکز ماهر، برای به دست گرفتن کنترل اینستاگرام در گوشی کاربران کافی است هکر تصویری مخرب را از طریق ایمیل، واتس اپ، پیامک یا دیگر روش ها ارسال کند. بعد از ذخیره تصویر در گوشی، کد مخرب پنهان شده در تصویر با اجرای برنامه کاربردی اینستاگرام فعال می شود. به محض اکسپلویت آسیب پذیری، هکر کنترل کامل اینستاگرام قربانی را در دست می گیرد. برای نمونه می تواند پست جدیدی ارسال کرده یا پستی را پاک کند.
بعلاوه از آنجاییکه اینستاگرام حق دسترسی به برخی از قابیلت های گوشی را نیز دارد، هکر می تواند با اکسپلویت این آسیب پذیری به موقعیت مکانی و به فایل های ذخیره شده در دستگاه قربانی دسترسی یابد، لیست مخاطبین او را جست و جو کند، دوربین گوشی را روشن نماید. همچنین هکر می تواند برنامه اینستاگرام را مختل کند و از ورود کاربر به اینستاگرام تا زمان حذف و نصب مجدد جلوگیری نماید.
ریشه این آسیب پذیری استفاده از برنامه شخص سوم با نام MozJPEG برای پردازش تصاویر است. یک دستور آسیب پذیر در این برنامه به مهاجم اجازه می دهد که حافظه اختصاص داده شده به تصویر را دستکاری کرده و کد مخرب مورد نظر خود را اجرا نماید.
Check Point قبل از انتشار خبر به صورت عمومی آسیب پذیری را به شرکت فیسبوک (فیسبوک اینستاگرام را در سال 2012 خریده است.) اعلام کرده است تا زمان کافی برای رفع آسیب پذیری وجود داشته باشد. فیسبوک به سرعت وصله ای برای آسیب پذیری ارائه کرد. در نتیجه اگر اینستاگرام شما به روزرسانی شده است، نباید نگران این آسیب پذیری باشید.
به کاربران توصیه می شود که برنامه اینستاگرام خود را به آخرین نسخه موجود به روزرسانی نمایند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران