در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512561 تاریخ : 1399/02/21-15:38:05
,15,
تولید  گوشی هوشمند داخلی با ارایه تسهیلات ویژه

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات اعلام کرد:

تولید گوشی هوشمند داخلی با ارایه تسهیلات ویژه

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گفت: قرار بود طرح تولید گوشی هوشمند داخلی با تسهیلات و باندلینگ (تسهیلات ویژه و قسطی) در ابتدای سال جاری رونمایی شود، اما متاسفانه به دلیل تبعات ناشی از اپیدمی ویروس کرونا، اجرای این طرح به زمان عادی شدن شرایط موکول شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، اوایل دی ماه سال گذشته وزارت ارتباطات در جریان امضای دو تفاهم نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت و پست بانک ایران، از تولید گوشی هوشمند داخلی تا پایان سال به صورت قسطی خبر داد. با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن آموزش و کسب و کارها، قیمت گوشی تلفن همراه به شدت بالا رفته است و بیش از هر زمان دیگری به ضرورت تولید گوشی همراه داخلی تاکید می شود.

دکتر «ستار هاشمی» معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برنامه های این وزارتخانه در خصوص حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گوشی تلفن همراه هوشمند را تشریح کرد.

وی افزود: سال گذشته راهبری برنامه حمایتی دولت در خصوص ارتقای سهم بازار گوشی همراه هوشمند تولید داخل، از سوی وزیر ارتباطات به معاونت فناوری و نوآوری سپرده شد و مقرر شد تمرکز و محوریت این طرح بر حمایت از بازار مصرف و با استفاده از تسهیلات و باندلینگ قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: با استفاده از منابع در نظر گرفته شده، تولیدکنندگان گوشی همراه هوشمند داخلی مورد حمایت قرار می گیرند تا کالایی در شان مصرف کننده ایرانی تولید و به بازار عرضه کنند. همچنین عموم مردم نیز می توانند در طرح فروش اقساطی گوشی همراه هوشمند ایرانی شرکت کرده و از گوشی با کیفیت تولید داخل با قیمت مناسب و صرفا با پرداخت بخشی از بهای گوشی و مابقی در قالب تسهیلات ارزان قیمت بهره مند شوند.

10 مدل گوشی زیر 3 میلیون تومان

هاشمی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان مورد حمایت در این طرح می بایست توان تولیدی لازم جهت تولید گوشی های هوشمند باکیفیت و قابل رقابت با برندهای خارجی و همچنین قدرت پاسخگویی به تقاضای بازار را داشته باشند.

در همین راستا تاکنون سه تولیدکننده با ارائه نمونه اولیه مجموعاً 10 مدل گوشی در بازه قیمتی یک تا سه میلیون تومان شناسایی شده اند و در آینده نزدیک شاهد اقبال سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بیشتری برای تولید این کالا در داخل کشور خواهیم بود. گوشی هایی تولیدی در مقایسه با مدل های مشابه خود از برندهای معروف خارجی، قابلیت رقابت داشته و با قیمتی کمتر از آن ها به مصرف کنندگان ارائه خواهد شد.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تفاهم نامه های منعقده با وزارت صنعت، همچنین اپراتورهای بزرگ مخابراتی و پست بانک، گوشی های همراه هوشمند تولید داخل در قالب یک طرح منسجم فروش اقساطی و به صورت باندل شده با سرویس های جذاب قابل ارائه از سوی اپراتورها عرضه خواهد شد و مردم کشورمان می توانند از طریق سامانه یکپارچه ای که به همین منظور طراحی شده است، گوشی های هوشمند با کیفیت تولید داخل را به صورت اقساطی خریداری کنند.

مقرر بود از این طرح در ابتدای سال جاری رونمایی شده و اجرایی شود که متاسفانه به دلیل تبعات ناشی از اپیدمی ویروس کرونا نظیر دورکاری شرکت ها، تعطیلی کارخانه ها و توقف ورود قطعات مورد نیاز تولیدکنندگان به دلیل محدود شدن روابط تجاری، اجرای این طرح به زمان عادی شدن شرایط موکول شده است.

تسهیلگری و اصلاح قوانین

معاون فناوری و نوآوری وزارت ICT در ادامه افزود: مشکل بزرگ دیگری که مانع تولید گوشی همراه هوشمند در داخل به صورت CKD و SKD بوده و اساساً انگیزه تولید داخلی و امکان رقابت قیمتی با برندهای مشابه خارجی در کشور را کمرنگ کرده بود، تعرفه بالا و چند برابری ورود قطعات و تجهیزات مورد نیاز تولید در مقایسه با تعرفه ورود کالای ساخته شده به صورت CBU (کامل) بود که با پیگیری های انجام شده و در تعامل و همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت، این چالش بزرگ و اساسی مرتفع شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد، این طرح به طور جدی در حال پیگیری بوده و انشاالله در سال جاری و با کاهش پاندمی ویروس کرونا و راه اندازی مجدد زنجیره تامین، مردم کشورمان از گوشی های با کیفیت و با قیمت مناسب تولید داخل و قابل رقابت با برندهای مطرح بین المللی بهره مند خواهند شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 158
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران