در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518505 تاریخ : 1399/06/05-17:38:41
,13,
تولید موز و آناناس در گلخانه ها انجام می شود

یک مقام مسئول:

تولید موز و آناناس در گلخانه ها انجام می شود

یک مقام مسئول با اشاره به تولید موز و آناناس در گلخانه های کشور گفت: شیوع کرونا، صادرات محصولات باغی را تا 50 درصد کاهش داده است.

به گزارش بانک و صنعت، محمدعلی مصطفی لو مدیرعامل اتحادیه سراسری اتحادیه های باغبانی کشور در نشستی خبری با اشاره به اینکه باید صادرات محصولات باغبانی را از کشور توسعه بخشیم گفت: به عبارتی در حوزه باغبانی باید ریال را به دلار تبدیل کنیم که این ظرفیت نیز در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اختلاف قیمت میوه از تولید تا مصرف گفت: این مسئله ناشی از حضور دلالان و واسطه ها در این زمینه است که باعث می شود کالا چند مرحله دست به دست شود و همین موجب افزایش چندین برابری نرخ ها می شود.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: در حال حاضر مد نظر داریم که تعاونی ها و تشکل های کشاورزی را ساماندهی کنیم و از باغداران و تعاونی های کوچک بخواهیم که به عضویت تعاونی های بزرگ تر در بیایند تا به این شکل حضور دلالان نیز کاهش پیدا کند. البته این ایده بسیار آرمانی است اما در صورتی که وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی و بخش خصوصی با هم همکاری کنند می توانند آن را به نتیجه برسانند.

مصطفی لو ادامه داد: افزایش چند برابری قیمت ها در بازار درآمدی برای تولید کنندگان ندارد و مبلغی به جیب آنها نمی رود بلکه در این میان تنها واسطه ها سود کلانی می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نحوه برداشت، نگهداری و انتقال محصولات کشاورزی به بازار از جمله مشکلات این حوزه است گفت: سالانه حدود 30 درصد محصولات باغی به دلیل مشکلاتی که در این حوزه ها وجود دارد به ضایعات تبدیل می شود که رقم بزرگی است و ما باید در این زمینه به بهره برداران آموزش لازم را بدهیم.

مصطفی لو با اشاره به اینکه 120 تعاونی تحت نظر اتحادیه باغبانی فعالیت می کنند گفت: قرار است که این تعاونی ها ساماندهی شود و تعداد آنها به 200 عدد برسد.

قیمت نهاده های باغی بیش از 40 درصد افزایش یافت

این مقام مسئول با اشاره به باغداران با مشکل افزایش قیمت نهاده ها از جمله سم، کود، نهال و ماشین آلات مواجه هستند، گفت: قیمت این نهاده ها در سال جاری بیش از 40 درصد رشد کرده و در افزایش قیمت نهایی محصولات مؤثر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شیوع بیماری کرونا در جهان و بسته شدن مرزهای صادراتی کشور به این دلیل اشاره کرد و افزود: در پی این مسئله صادرات محصولات باغبانی به کشورهای هدف بین 30 تا 40 درصد کاهش یافت و برخی عدد 50 درصد را نیز در این زمینه عنوان می کند.

به گفته مصطفی لو اخیراً شرایط برای صادرات محصولات باغبانی به کشورهای عراق، افغانستان و ترکیه فراهم شده ضمن اینکه محصولات باغبانی ایران دلیل کیفی بودن به کشورهای اروپایی، روسیه و برخی دیگر از کشورهای همسایه صادر می شود.

وی درباره اینکه آیا در کشوری مانند روسیه، محصولات ایران توان رقابت با محصولات کشور روسیه را دارند، گفت: چنین توانی در محصولات ایرانی وجود ندارد چرا که در حوزه حمل و نقل، ماشین آلات ما ضعیف است و قیمت ها نیز قابل رقابت نیست ضمن اینکه دولت ترکیه کمک های جانبی به باغدارانش می کند و روند صادراتشان نیز از ما بسیار روان تر است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری اتحادیه های باغبانی کشور با اشاره به اینکه مخالف واردات میوه جز برخی میوه های گرمسیری که امکان تولیدشان در داخل وجود ندارد، هستیم گفت: باید به این مسئله اشاره کنم که محصولاتی مانند موز و آناناس نیز در حال تولید در گلخانه های کشور هستند و تصور می کنم طی حدود 10 سال آینده به رشد قابل توجهی در این زمینه برسیم.

مصطفی لو سرانه مصرف میوه را در دنیا به طور متوسط 80 کیلوگرم و در ایران رقمی بین 100 تا 110 کیلوگرم عنوان کرد وگفت: این سرانه برای کشور ما مطلوب است البته این احتمال نیز وجود دارد که طی یک یا دو سال اخیر به دلیل افزایش قیمت میوه، مصرف سرانه اندکی کاهش یافته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 188
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران