تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521139 تاریخ : 1399/07/21-10:43:10
,5,
تولید روزانه بیش از 40 هزار بشکه میعانات گازی در فاز 13 پارس جنوبی

مدیر پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد:

تولید روزانه بیش از 40 هزار بشکه میعانات گازی در فاز 13 پارس جنوبی

مدیر پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه این پالایشگاه به عنوان یک پالایشگاه کاملا ایرانی به زودی به تولید کامل خود می رسد، گفت: در حال حاضر پالایشگاه یازدهم بیش از 40 هزار بشکه در روز میعانات گازی تولید می کند.

به گزارش بانک و صنعت، محمد سعیدیان با بیان اینکه این پالایشگاه مطابق طراحی باید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تولید کند، افزود: در حال حاضر میزان گاز تولیدی پالایشگاه روزانه بیش از 35 میلیون متر مکعب با گاز تحویلی از سکوها است که با تکمیل چاه ها میزان تولید به طراحی پیش بینی شده خواهد رسید.

وی اظهار داشت: برای این فاز 38 حلقه چاه پیش بینی شده است که باید روزانه 2 هزار میلیون فوت مکعب گاز به پالایشگاه تحویل دهند.

سعیدیان با اشاره به این مطلب گفت: در حال حاضر حدود یک هزار و 400 میلیون فوت مکعب از طریق دریا برای پالایشگاه، خوراک ارسال می شود که مطابق برنامه این میزان تا پایان سال افزایش خواهد داشت.

مطابق طراحی این پالایشگاه باید روزانه 2 هزار و 500 تن اتان، 2 هزار تن پروپان، یک هزار و 200 بوتان و 80 هزار بشکه کاندنسیت تولید کند.

گاز شیرین تصفیه شده مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 98 نسبت به سال 92 حدود 155 درصد رشد داشته که این میزان در سال جاری نیز افزایش خواهد داشت. مطابق اظهارات مسوولین وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی از 280 میلیون مترمکعب در سال 91، به 750 میلیون مترمکعب تا پایان امسال خواهد رسید.

در همین زمینه نیز، گازرسانی به روستاها با توسعه پارس جنوبی انجام شده است. جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی در سال 92، 14 هزار روستا بودند و اکنون از مرز 30 هزار روستا عبور کرده و تا پایان سال به بیش از 32 هزار روستا می رسد.

از طرف دیگر ارزش افزوده ایجاد شده به دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز مصرف سوخت مایع بالا بود. به گفته وزیر نفت در سال 92 نیروگاه ها 27 میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال های اخیر، به یک سوم تقلیل یافت و به 9 میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم، کمتر می شود.

از سوی دیگر، صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، 90 درصد افزایش یافته است، ایران هم اکنون به طور میانگین روزانه حدود 80 میلیون مترمکعب گاز صادر می کند.

نکته مهم آن است که صادرات محصولات مختلف به ویژه گاز، علاوه بر ایجاد منابع مالی دستاوردهای فراوانی از جمله ایجاد مشترکات سیاسی و اقتصادی در پی دارد، که گاز پارس جنوبی این مهم را محقق کرده است. چه بسا اگر کارشکنی ها و تحریم های ظالمانه نبود، ایران امروز به چند کشور همسایه یا غیرهمسایه دیگر نیز گاز خود را ارسال می کرد.

در توسعه صادرات گاز نقش دیگری هم به صورت غیرمستقیم دارد و آن افزایش صادرات فرآورده های نفتی به دلیل توسعه طرح های گازرسانی در کشور است. امروز اعداد صادرات فرآورده ها رشد چشمگیری دارد و برای کشور درآمد به همراه داشته است.

تولید گاز در پارس جنوبی یک برنده دیگر نیز دارد که آن محیط زیست است، دیگر کمتر کسی هیزم و چوب برای گرم کردن خانه خود و پخت و پز مصرف می کند، از طرفی گاز یک انرژی پاک است که بی شک آثار زیست محیطی توسعه گازرسانی در چند سال آینده بیشتر خود را نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران