زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514925 تاریخ : 1399/04/04-12:47:37
,13,
تولید برنج 20 درصد افزایش می یابد/ کشت تراریخته نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تولید برنج 20 درصد افزایش می یابد/ کشت تراریخته نداریم

معاون زراعت وزارت جهاد با بیان اینکه مرحله نخست الگوی کشت که سال ها برای انجام آن تحقیقات انجام شده از پاییز امسال عملیاتی می شود،گفت: تولید برنج امسال حداقل 20 درصد افزایش می یابد.

به گزارش بانک و صنعت، جواد وفابخش با بیان اینکه در مرحله نخست الگوی کشت در مناطقی که ظرفیت بالاتری برای تولید محصولات کشاورزی دارند و به عنوان قطب تولید این محصولات شناخته می شوند اجرایی می شود، گفت: برنامه الگوی کشت مبتنی بر مطالعات آب، خاک، اقلیم و اقتصاد کشور تدوین شده و تکلیف قانونی دولت است که از پاییز امسال با کمک دستگاه های ذیربط، تشکل ها و کشاورزان اجرایی شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی افزود: در مرحله نخست مشوق هایی مانند افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، اثرگذاری بر روی قیمت، تخصیص آب بر اساس سند الگوی کشت، روش های خرید محصول، روش های بازاریابی صادرات، کاهش تعرفه انرژی و صادرات و افزایش تعرفه واردات محصولات رقیب برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.

وفابخش گفت: بر این اساس، برای کشاورزان مشخص می شود که کدام محصول در چه فصلی و در چه مناطقی باید کشت شود تا بهره وری حداکثری حاصل شود.

وی افزود: این الگو در مناطقی که منابع حداکثری دارد مانند خوزستان و بخش هایی از شمال کشور، اجرایی می شود و الگوی کشت بر اساس جانمایی فعالیت های کشاورزی و تولید در مناطق هدف ساماندهی شده و چنانچه گیاهی در جای خودش بر اساس سازگاری منطقه کشت شود هزینه کشاورز حداقل و عایدی اش بیشتر می شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشاورزی یک بنگاه اقتصادی است بنابراین بهره وری بسیار مهم است و از مهم ترین اطلاعاتی که الگوی کشت در اختیار کشاورزان قرار می دهد جانمایی محصولات است.

وفابخش با اشاره به اینکه قیمت برنج وارداتی به واسطه حذف ارز دولتی آن افزایش یافته گفت: در همین راستا برنامه های مناسبی برای افزایش تولید برنج داخلی و جبران بخشی از این افزایش قیمت در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در استانی مثل خوزستان که وضعیت تأمین آب مناسب است انتظار می رود در کشت تابستان در وسعت 130 هزار هکتار برنج کشت شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد که تولید برنج امسال حداقل 20 درصد افزایش می یابد.

وفابخش ادامه داد: برای افزایش بیش از این باید شالیزارها تجهیز شود و این نیاز به سرمایه گذاری دارد که برنامه هایی برای این موضوع نیز در دست تدوین و اجرا است.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برنامه های این وزارتخانه به هیچ عنوان کشت محصولات تراریخته وجود ندارد و آماری نیز در این باره در دست نیست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران