در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510670 تاریخ : 1399/01/24-09:01:25
,17,
تولید اقلام بهداشتی نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود

وزیر صنعت:

تولید اقلام بهداشتی نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وجود رونق تولید در تولیدات اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری کشور در ایام کرونا نمود خاصی داشت و به کمک ما آمده و آرامش و تانی خاطر مردم را فرآهم آورد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در جلسه شوری معاونان این وزارتخانه افزود: برنامه‌ریزی مناسب سال گذشته و وجود ظرفیت‌های خالی در بخشی از اقلام تولیدی، بار سنگین تأمین کالایی این ایام را به دوش کشید و در واقع این مهم، فرصت بزرگی برای باور توان داخلی و زمینه‌ای برای ایجاد بسترهای مناسب در راستای جهش تولید شده است.
وزیر صنعت تصریح کرد: باید همه برنامه‌های تدوین شده در سال جهش تولید را جدی بگیریم، چرا که عمل به برنامه‌ها، عمل به قول‌های و وعده‌های ما است و حتماً باید سعی کنیم به صورت حداکثری برنامه‌ها اجرایی شوند و نتایج آن به سمع و نظر مردم برسد.
رحمانی تاکید کرد: همه ما در حوزه مسئولیت خود باید به این موضوع یک نگاه حیثیتی داشته باشیم و با تمام توان کارها را پیش ببریم؛ چرا که امسال انگیزه ما برای نهایی شدن و به ثمر نشستن برخی اقدامات که از قبل آغاز کرده ایم، بیش از پیش است.
وی ادامه داد: اتفاقات بزرگی که در حوزه تولید کشور در این ایام رخ داده است، نشان دهنده پتانسیل‌های بسیار وسیع و عظیم ما در حوزه‌های مختلف تولیدی کشور است که باید با برنامه‌ریزی دقیق و بر اساس اطلاعات موثق اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم و در روند تصمیم‌گیری‌ها جدی تر از قبل و مؤثرتر از پیش عمل کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند "باید برای حل مشکلات کشور به تولید توجه کنیم" و این امر مستلزم جلب همکاری همه بخش‌های مرتبط در حوزه تولید است تا بتوانیم به نتایج ملموس‌تر و موثرتری دست یابیم.
رحمانی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در سطح کشور در سال رونق تولید به خصوص در حوزه تکمیل زنجیره فلزات اساسی گفت: خوشبختانه سال 98 رکورد تولید فلزات اساسی در کشور در طول 40 سال گذشته شکسته شد و ما فقط در تولید محصول مس به عنوان نمونه شاخص، موفق شدیم بیشترین افزایش تولید در این صنعت پایه و مادر را آن هم در شرایط خاص کشور و در شرایط تشدید تحریم‌ها داشته باشیم.
وی افزود: در همین محصول مس، علاوه بر رکورد تولید، صادرات آن نیز بیش از دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار در کشور کارخانه تولید اسید سولفوریک با 1,500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری راه اندازی شده است.
رحمانی اضافه کرد: اکتشافات معدنی انجام شده در این بخش، بیش از 2 برابر گذشته بوده و امسال نیز 3 طرح بزرگ صنعتی آماده افتتاح داریم.
وی ادامه داد: سال 98 برای اولین بار طرح پایلوت عناصر نادر خاکی در کشور افتتاح شد و ما در این حوزه جزو 5، 6 کشور معدود جهان قرار گرفتیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اقدامات اساسی انجام شده در حوزه ساخت داخل گفت: در سال رونق تولید و با پیگیری‌های انجام شده و استقبال بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان موفق شدیم بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون دلار کالا و تجهیزات وارداتی را داخلی سازی کنیم و کاهش ارزبری داشته باشیم.
رحمانی تصریح کرد: در این مدت علاوه بر صنایع بزرگ، صنایع کوچک و متوسط نیز مورد توجه جدی وزارت صمت بوده و یکی از نمودهای واقعی رونق تولید در کشور، این بخش بوده است و نتایج به دست آمده نشان دهنده جهت گیری درست ما در حوزه صنایع کوچک و متوسط است که امسال نیز این برنامه‌ها با قوت ادامه خواهد یافت.
وی با یادآوری تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت ملموس بودن آثار جهش تولید در زندگی مردم گفت: با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل در سال 98، فقط در صنعت خودرو که برخی پیش بینی می‌کردند در طول سال گذشته با مشکلات عدیده ای مواجه شود و شرایط برای بیکاری تعداد کثیری فراهم شود؛ نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه خوشبختانه شاهد جذب 40 هزار نفر نیروی کار جدید نیز در این حوزه بودیم و مسلماً این اتفاق بزرگ در سال جهش تولید و در بخش‌های مختلف در دستور کار ویژه ما قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تأمین مناسب کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم در ایام پایانی سال و همزمان با شیوع کرونا در سطح کشور تصریح کرد: آرامش حاکم در بازار و تأمین حداکثری کالاهای ضروری مورد نیاز مردم نشان دهنده عملکرد قابل قبول وزارتخانه در تنظیم بازار در طول سال گذشته و به ویژه در ایام پایانی سال بوده است و انتظار می‌رود با حفظ روند نظارت و کنترل دقیق‌تر بازار این آرامش را حفظ کنیم.
وی با اشاره به آمار ارائه شده در خصوص رشد 17 درصدی تعداد بازرسی‌ها و کشفیات قاچاق در طول یک سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: این روند از زمان شیوع کرونا نیز با جدیت دنبال شده و با استقرار بیش از 104 بازرس مقیم در واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی، شاهد رشد تولیدات و توزیع مناسب‌تر اقلام در مراکز اولویت دار بودیم.
وزیر صنعت تصریح کرد: همزمان با شیوع کرونا، اقدامات ویژه ای برای تولید و تأمین اقلام مرتبط با این بیماری در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت و در این راستا شاهد تغییر کاربری خطوط تولید بسیاری از واحدهای بزرگ تولیدی، سه شیفته شدن زمان فعالیت این واحدها و تشکیل کارگروه ویژه حمایت از واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی بودیم که موجبات افزایش بیش از 8 برابری تولیدات مواد ضدعفونی کننده، دوبرابری الکل، 5 برابری ماسک 2 برابری دستکش طبی و همچنین افزایش چشمگیر سایر محصولات شوینده و بهداشتی در سطح کشور شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران