سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 464974 تاریخ : 1398/02/30-16:02:57
,5,4,
تولیدکنندگان نفت خواهان کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های جهانی هستند

تولیدکنندگان نفت خواهان کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های جهانی هستند

وزیر انرژی عربستان، دیروز (یکشنبه، 29 اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که میان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای کاهش تدریجی ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت خام اجماع وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از رویترز، خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان، اعلام کرد که مهم‌ترین موضوع مورد بحث در نشست کمیته وزارتی اوپک و متحدانش، تمدید احتمالی توافق جهانی کاهش تولید نفت بوده است، اما ممکن است در نشست عادی اوپک در ماه ژوئن، شرایط تغییر کند.

وی گفت: در نیمه دوم (سال جاری میلادی) ترجیح ما استمرار محدودیت تولید برای حفظ روند تدریجی کاهش ذخیره‌سازی است.

دو منبع اعلام کردند عربستان و روسیه دو پیشنهاد را برای مذاکرات ماه ژوئن اوپک مطرح کرده‌اند و هر دو پیشنهاد، شامل افزایش تولید در نیمه دوم سال جاری میلادی است.

یکی از گزینه‌ها، حذف پایبندی بیش از حد به توافق است که موجب افزایش تولید به میزان 800 هزار بشکه در روز می‌شود و گزینه دیگر، بازنگری در توافق کنونی افزایش 900 هزار بشکه‌ای سقف تولید روزانه است.

وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان اعلام کرد: با توجه به تهدیدها برای عرضه نفت از یک سو و افزایش ذخیره‌سازی نفت جهان از سوی دیگر، بازار نفت اکنون در شرایطی شکننده قرار دارد، اما در هفته‌های آینده شرایط عرضه باثبات‌تر خواهد شد.

به گفته الفالح، پایبندی بالا به توافق جهانی کاهش تولید نفت نمی‌تواند پایدار باشد و پایبندی بیش از حد برخی اعضای این توافق در ماه ژوئن می‌تواند بازنگری شود.

وی با اعلام آمادگی عربستان برای پایبندی به توافق کنونی در صورت تمدید آن در ماه ژوئن، گفت که تولید نفت این کشور در ماه‌های مه و ژوئن سال جاری میلادی طبق برنامه 9 میلیون و 800 هزار بشکه در روز خواهد بود.

وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان با اشاره به مبهم بودن دورنمای توافق تجاری آمریکا و چین، افزود: با توجه به داده‌های ناهمخوان، پیچیدگی موجود و شرایط دگرگون‌شونده، مهم است که تصمیم‌های شتابزده نگیریم.

الفالح گفت: می‌خواهم به شما اطمینان دهم که گروه ما همواره کار درست را در جهت منافع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام داده است و به این رویه ادامه خواهیم داد.

وی اعلام کرد: تقاضا برای نفت عربستان در قاره آسیا افزایش داشته، در حالی که تقاضا برای نفت این کشور در آمریکا کاهش یافته است.

اظهارنظر وزیران نفت و انرژی دیگر کشورهای تولیدکننده

ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق، اعلام کرد که این کشور به‌طور کامل به سهمیه خود در توافق جهانی کاهش تولید نفت پایبند است و از تمدید محدودیت تولید پس از ماه ژوئن سال جاری میلادی، حمایت می‌کند.

به گفته وی، عراق اکنون روزانه 4 میلیون و 500 هزار بشکه نفت تولید می‌کند که کمتر از سهمیه تولید این کشور در توافق جهانی کاهش تولید نفت است.

از سوی دیگر، مانوئل کودو، وزیر نفت ونزوئلا و رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک، با بیان اینکه کشورش تحت محاصره اقتصادی و مالی آمریکا قرار دارد، گفت: این مسئله در جریان عرضه نفت در بازار جهانی اختلال ایجاد می‌کند و موجب خسارت اقتصادی جدی و رنج مردم ونزوئلا می‌شود.

پرویز شهبازف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نیز پیش از نشست کمیته وزارتی اوپک و متحدانش اعلام کرد: توافق جهانی کاهش تولید نفت کارایی خود را ثابت کرده و باید پس از ماه ژوئن نیز ادامه یابد.

وی گفت: همکاری در بیش از دو سال اهمیت خود را ثابت کرده و دستاوردهای آن امروز آشکار هستند. فکر می‌کنم این همکاری باید ادامه یابد.

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با بیان اینکه باور دارد اکنون بازار رفتار مناسبی دارد، گفت: این نشان می‌دهد که تصمیم‌ها برای کاهش تولید نفت در نیمه نخست سال 2019 میلادی به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز درست بوده‌اند و امروز اقدام لازم برای بازگشت بازار نفت به توازن را منعکس می‌کنند.

محمد الرمحی، وزیر نفت عمان نیز با بیان اینکه تولیدکنندگان نفت به سیاست خود برای محدود کردن عرضه ادامه می‌دهند، گفت: نیاز به هیچ اقدامی نیست.

چهاردهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک روز یکشنبه (29 اردیبهشت‌ماه) در جده عربستان برگزار شد.

کشورهای عضو این کمیته مشترک تنها درباره مسائل بازارهای جهانی نفت خام و بررسی مقدار پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به توافق کاهش عرضه نفت بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

مقرر شد پانزدهمین نشست کمیته وزارتی اوپک و متحدانش در ماه ژوئن سال 2019 میلادی در محل دبیرخانه اوپک در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود.

تصمیم نهایی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در صدوهفتادوششمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک با حضور همه  اعضا و ششمین نشست مشترک وزارتی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو  اوپک در روزهای 25 و 26 ژوئن (سه‌شنبه و چهارشنبه چهارم و پنجم تیرماه 98) در وین در محل دبیرخانه دائمی اوپک گرفته می‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 117
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه