سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 351567 تاریخ : 1397/04/09-15:29:42
,10033,
توسعه آبزی پروری دریایی با امضاء تفاهم نامه میان سازمان های حفاظت محیط زیست و شیلات

توسعه آبزی پروری دریایی با امضاء تفاهم نامه میان سازمان های حفاظت محیط زیست و شیلات

تفاهم نامه طرح توسعه آبزی پروری دریایی با رویکرد پرورش ماهی در قفس در دریا با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به امضاء پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و حسن صالحی رئیس سازمان شیلات رسید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ظهر امروز شنبه در مراسم امضاء این تفاهم نامه که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به مطالعات انجام شده به منظور شناسایی پهنه های مستعد آب های سرزمینی برای پرورش ماهی در قفس، گفت: این مطالعات به نوعی آمایش سرزمین اما محدود به حوزه دریایی کشور است.

صالحی ضمن یادآوری سابقه 100 ساله تحقیقاتی موسسه تحقیقات شیلات ایران و مرکز تحقیقاتی انزلی، خاطرنشان کرد: همین موسسات، پشتوانه مطالعات انجام شده برای اجرای طرح توسعه آبزی پروری دریایی هستند.

وی اشاره ای هم به رویکرد جهانی برای تولید غذا از دریاها و اقیانوس ها با توجه به بحران آب جهانی داشت و گفت: ایران نیز با توجه به چالش های آبی کنونی باید از همین رویکرد، بهره گیرد و برای رسیدن به این هدف، استفاده از پتانسیل دریاها و اقیانوس ها در برنامه کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

** تولید 14هزار و 50 تن ماهی در قفس در دریا در سال 1396

رئیس سازمان شیلات با اعلام اینکه حدود 14هزار و 50 تن ماهی در قفس در دریا در سال 1396تولید شده است، اظهار داشت: 50 درصد از میزان تولید سال گذشته، صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر اینکه یکی از رویکردهای مهم اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، صادرات محصولات تولیدی است، ادامه داد: 123 هزار تن آبزی به ارزش 500 میلیون دلار در سال 1396 به حوزه هایی همچون اروپا، اورآسیا، کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه، آسیای جنوب شرق صادر شد و اکنون نیز مشکلی برای صادرات به این حوزه ها وجود ندارد.  

صالحی گفت: با توجه به اینکه متوسط سرانه مصرف آبزیان در ایران 11 کیلوگرم و در دنیا 20 کیلوگرم است برای جبران این کمبود باید از رویکرد تولیدی یا واردات بهره گرفت که هدف گذاری ایران در این حوزه، افزایش تولید است.

رئیس سازمان شیلات به موضوع کشند قرمز به عنوان یکی از چالش های زیست محیطی در دریاها اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه کشند در محدوده ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی و حاشیه رودخانه ها رخ می دهد، فاصله مناسب برای قرارگیری قفس ها و مزارع پرورش از این محدوده ها در نظر گرفته شده است.

** هدف گذاری برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس تا پایان برنامه ششم توسعه

همچنین، سیف الله حقیقی مجری طرح توسعه آبزی پروری دریایی گفت: نتایج مطالعات انجام شده توسط شرکتی نروژی برای اجرای این طرح در ایران نشان داد، ظرفیت کشور،  تولید 910 هزار تن آبزی در قفس در دریا است.

حقیقی با اعلام اینکه در سال 1392، فقط 23 تن تولید آبزی در قفس در دریا داشتیم، اظهار داشت: همزمان با رویکرد حمایتی وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح توسعه آبزی پروری دریایی، اجرای مطالعات این طرح با هدف توسعه آن در کشور و مکان یابی نقاط مستعد در سه حوضه آبی خزر، خلیج فارس و دریای عمان در دستور کار قرار گرفت.

مجری طرح توسعه آبزی پروری دریایی بر این اساس پهنه بندی از اروند تا گواتر انجام و اولویت ها پس از حذف مناطق حفاظت شده، زیستگاه ها، حریم رودخانه ها، مناطق نفتی، مناطق نظامی و مصب رودخانه ها و آبراهه ها از یک تا سه با ظرفیت 400 هزار تن مشخص شد.

وی افزود: تولید 200 هزار تن تا پایان برنامه ششم توسعه و 400 هزار تن تا افق 1404، تعیین نقاط مستعد و پهنه بندی مناطق مناسب برای رسیدن به این هدف، افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور، توسعه آبزی پروری دریایی به منظور کاهش فشار بر صید، توسعه اکوتوریسم دریایی و رعایت الزامات زیست محیطی و توسعه آبزی پروری دوست دار محیط زیست برخی از اهداف کلی این طرح در برنامه اقتصاد مقاومتی است.

حقیقی گفت: برای استان های مازندران، گیلان، گلستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مجوز پرورش ماهی در قفس در دریا با ظرفیت 230 هزار تن صادر شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 170
تاریخ رو چک نکن؛ چک رو نقد کن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه