جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516506 تاریخ : 1399/05/01-16:16:15
,17,
تورم نقطه به نقطه تیرماه 1399 به 26.9 درصد رسید

مرکز امار اعلام کرد

تورم نقطه به نقطه تیرماه 1399 به 26.9 درصد رسید

نرخ تورم نقطه ای در تیر ماه 1399 به عدد 26,9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 26.9 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای در تیر ماه 1399 به عدد 26, 9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 26.9 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.(منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد.)

نرخ تورم نقطه ای تیر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 4, 4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 6, 1 واحد درصدی به 21.0 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش 3.4 واحد درصدی به 29.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 27, 0 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4, 3 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 25, 9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4, 8 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 6, 4 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4.4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 6.7 درصد و 6.3 درصد بوده است. (منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد.)

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 6, 5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 4.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 5.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه تیر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 26, 4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1, 4 واحد درصد کاهش نشان می دهد. (منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد.)

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی 26, 4 درصد می باشد که به ترتیب 1, 3 و 1.8 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ)، و گروه «نان و غلات» (ماکارونی و انواع برنج خارجی) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه گانه، لپ تاپ) و گروه «مسکن و آب، برق گاز» (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 24, 2 درصد برای دهک اول تا 28.9 درصد برای دهک دهم است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران