تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520025 تاریخ : 1399/07/02-09:55:51
,17,
تورم شهریور 1399 به 26 درصد رسید

مرکز آمار اعلام کرد؛

تورم شهریور 1399 به 26 درصد رسید

نرخ تورم سالانه شهریور 99، به 26 درصد رسید که نسبت به تورم سالیانه در ماه قبل،0.2 درصد افزایش نشان می دهد.این نرخ برای دهک اول 23.4 درصد وبرای دهک دهم 29.9 درصد است.

به گزارش بانک و صنعت، مرکز آمار ایران، تورم شهریور 99 را اعلام کرد. براساس این گزارش؛ نرخ تورم سالانه شهریور ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 26.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 درصد افزایش نشان می دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در شهریور ماه 1399 به عدد 34.4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 34.4 درصد بیشتر از شهریور 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای شهریور ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 4.0 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 5.5 درصدی به 31.5 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش 3.3 درصدی به 35.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 34.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 3.9 درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 34.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.5 درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه شهریور 1399 به 3.6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.1 درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 3.0 درصد و 3.9 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 3.6 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 0.1 درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 3.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.3 درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 26.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 26.1 درصد و 25.4 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 0.2 درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی بدون تغییر بوده است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ، خامه، شیر پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «ماهی ها و صدف داران» (ماهی قزل آلا و کنسرو ماهی تن)، گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها» (انواع نوشابه و آبمیوه) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (لوازم تحریر، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه گانه، لپ تاپ) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم پلاستیکی آشپزخانه، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف شیشه ای آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریور ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 23.4 درصد برای دهک اول تا 29.9 درصد برای دهک دهم است.

برای مشاهده کامل گزارش مرکز آمار درباره تورم شهوریور، اینجا را کلیک کنید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 144
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران