از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516923 تاریخ : 1399/05/08-14:47:40
,15,
تمدید 3 ساله امتیاز ایران برای قرارگیری ماهواره در فضا

رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد:

تمدید 3 ساله امتیاز ایران برای قرارگیری ماهواره در فضا

رئیس سازمان فضایی کشور اعلام کرد: ایران توانست برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت 43.5 درجه شرقی برای پرتاب ماهواره را تمدید کند.

به گزارش بانک و صنعت، مرتضی براری گفت: موقعیت های مدار فرکانس «زمین آهنگ» به عنوان یکی از منابع محدود جهانی و میراث مشترک کشورها محسوب می شود که برای استقرار و بهره برداری ماهواره در آن موقعیت به کار می رود.

معاون وزیر ارتباطات افزود: اپراتورها یا کشورها پیش از بهره برداری از هر ماهواره ای، باید فرکانس ها و موقعیت مداری مدنظر برای استفاده ماهواره خود را مطابق مقررات اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) ثبت کنند که براساس شرایط مقرراتی خاص برای مدت مشخص به آن کشور اختصاص پیدا می کند.

رئیس سازمان فضایی تاکید کرد: یکی از نقاط ثبت شده کشور در ITU موقعیت مداری 43.5 درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهرماه 1399 است.

برای حفظ و تمدید مهلت زمانی امتیاز مدار فرکانسی فوق، سازمان فضایی ایران اقدام به تهیه و ارسال سند رسمی مقرراتی و حقوقی به ITU کرد که این موضوع در جلسه اخیر هیات مدیره مقررات رادیویی اتحادیه مذکور (RRB-84) مورد بررسی اعضا قرار گرفت.

براری اضافه کرد: در سند مقرراتی فوق فعالیت های فضایی انجام شده و شرایط کشور تشریح و با مقررات رادیویی بین المللی تطبیق داده شد، که سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری 43.5 درجه شرقی تا مهرماه 1402 (اکتبر 2023 میلادی) برای جمهوری اسلامی ایران شد.

هر کشوری نقاط مداری محدود برای تست ماهواره در دسترس دارد و ایران نیز سه نقطه مداری در دسترس داشت. اگر این نقاط پر نشوند، از دسترس کشورها خارج می شوند. از آن جایی که ایران تا مهرماه فرصت داشت، ماهواره ای در مدار قرار بدهد تا این نقطه در دسترسش باقی بماند، سازمان فضایی با رایزنی و ارسال گزارش کارهایی که در دست انجام دارد، توانست نظر مساعد اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) را جلب کند و نقطه مداری 43.5 را تا سه سال دیگر در دسترس خود قرار بدهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران