صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518836 تاریخ : 1399/06/12-18:00:47
,17,
تقویت ساختار های صادراتی محصولات لبنی برای افزایش سهم بازار در روسیه

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تأکید کرد:

تقویت ساختار های صادراتی محصولات لبنی برای افزایش سهم بازار در روسیه

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بر ضرورت تقویت ساختار های تولیدی، بهداشتی و صادراتی محصولات لبنی کشور برای افزایش سهم بازار در فدراسیون روسیه تاکید کرد.

به گزارش بانک و صنعت، حمید زادبوم در جلسه بررسی آخرین وضعیت صادرات محصولات لبنی به روسیه و موانع و مشکلات توسعه صادرات این محصولات، برنامه ریزی راهبردی با نگاه بلندمدت و سرمایه گذاری در ساختار بازاریابی، توزیع و فروش محصولات لبنی را ضروری توصیف کرد.

وی افزود: ایجاد شرکت های مدیریت صادرات تخصصی با مشارکت همه ذی نفعان در بازار به منظور کاهش هزینه ها و تطابق با الگو های نفوذ در بازار روسیه، استفاده از ظرفیت کریدور سبز گمرکی، تقویت زنجیره تامین و لجستیک صادرات لبنیات و همچنین فعال کردن کارگروه استاندارد و مقررات بهداشتی و گیاهی ذیل کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله محور های مورد نظر در زمینه تقویت ساختار های تولیدی، بهداشتی و صادراتی محصولات لبنی کشور برای افزایش سهم بازار در فدراسیون روسیه است.

در این نشست، نماینده سازمان دامپزشکی کل کشور نیز به عنوان مسئول اجرای شیوه نامه قرنطینه ای دو طرف در زمینه محصولات غذایی و لبنی ضمن ارائه گزارش مذاکرات اخیر رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با همتای روسی از روند رو به رشد همکاری های دوجانبه خبر داد.

در ادامه این جلسه هریک از دستگاه ها به تشریح برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه صادرات محصولات لبنی به روسیه پرداختند و مسائلی همچون وسعت و پیچیدگی بازار، وجود رقبای قدرتمند و ضعف برخی از شرکت های ایرانی و سازمان های مسئول در شناخت صحیح بازار و نظارت مناسب و به موقع از جمله مشکلات و ویژگی های بازار روسیه عنوان شد.

همچنین با توجه به بالا بودن سطح استاندار ها و مقررات بهداشتی روسیه در زمینه محصولات غذایی به ویژه لبنیات و نظارت و ارزیابی محصولات تولیدی و وارداتی در آن کشور به صورت دقیق و با حساسیت زیاد، بر ضرورت آگاهی بخشی به شرکت های ایرانی و سازمان های مسئول در خصوص حساسیت بیشتر نسبت به فرآیند تولید و صادرات محصولات لبنی به روسیه تأکید شد.

در پایان مقرر شد، سازمان های مسئول در زمینه مقررات غذایی، بهداشتی و گیاهی با همکاری سازمان توسعه تجارت نسبت به فعال کردن کارگروه مربوطه مورد توافق در کارگروه مشترک با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اقدام کنند و موضوعاتی از این دست را با رویکرد اوراسیایی پیش ببرند.

همچنین، سازمان دامپزشکی کل کشور با همکاری سازمان غذا و دارو در تعامل با سازمان همتای روسی نسبت به به روزرسانی شیوه نامه های مرتبط و آگاهی بخشی به شرکت های ذی نفع در اسرع وقت اقدام کند و زمینه های لازم برای صدور مجوز آی آر و رجیستری شرکت های جدید یا افزایش ظرفیت تولید شرکت های موجود را به عمل آورد.

دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت نیز مأموریت یافت تا با همکاری دستگاه های مرتبط نسبت به ساماندهی دستورالعمل های صادراتی محصولات غذایی و لبنی و ابلاغ آن به گمرک ایران توسط دفتر مقررات صادرات و واردات اقدام کند.

همچنین مقرر شد دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری دبیرخانه دائمی کمیسیون مشترک ایران و فدراسیون روسیه و شرکت های تولیدی و صادراتی، محور های مورد نظر در زمینه تسهیل حمل و نقل و ترانزیت محصولات لبنی به روسیه را در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در شهریور ماه سال جاری مطرح کند.

شرکت ها و هلدینگ های بزرگ صادراتی نیز موظف شدند در روش های تولیدی و صادراتی و چگونگی حضور خود در بازار روسیه بازنگری کنند و ایجاد شرکت مدیریت صادرات با همکاری تشکل های تولیدی و صادراتی و استفاده از کریدور سبز گمرکی را در دستور کار خود قرار دهند.

گفتنی است، این نشست به منظور پیگیری مصوبات مرتبط با توسعه صادرات محصولات لبنی ایران به بازار بزرگ فدراسیون روسیه، در نخستین جلسه ستاد توسعه تجارت ایران با روسیه و به ریاست حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگان سازمان دامپزشکی کل کشور، سازمان غذا و دارو، مشاور وزیر نیرو و مسئول دبیرخانه دائمی کمیسیون مشترک ایران و فدراسیون روسیه، وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان برخی از هلدینگ ها و شرکت های بزرگ تولیدی و صادراتی کشور و فعال در بازار روسیه برگزار شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران