همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522277 تاریخ : 1399/08/13-10:14:28
,11,
تقویت روابط خارجی ایران و افغانستان با بهره برداری از راه آهن خواف - هرات

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی تشریح کرد

تقویت روابط خارجی ایران و افغانستان با بهره برداری از راه آهن خواف - هرات

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت راه اندازی راه آهن خواف – هرات برای دو کشور ایران و افغانستان، اظهار کرد که این مسیر ریلی حلقه ای از زنجیره ترانزیتی است که از شرق عالم شروع و به قلب اروپا کشیده خواهد شد.

به گزارش بانک و صنعت، تیمور بشیر گنبدی، مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی، به تشریح اهمیت راه اندازی راه آهن خواف – هرات برای دو کشور دوست و همسایه ایران و افغانستان پرداخت و عنوان کرد: به این خط آهن نباید به چشم یک پروژه دوجانبه با طول مسیر تقریبی 200 کیلومتری نگاه کرد. بلکه این پروژه را باید حلقه­ ای از زنجیره­ ترانزیتی دانست که از شرق عالم شروع و به قلب اروپا کشیده می ­شود. از این ­رو، بهره ­برداری از این پروژه و اتصال آن به مرزهای ازبکستان و تاجیکستان را می ­توان نقطه عطفی در همکاری­ های ترانزیتی و احیای جاده تاریخی ابریشم دانست که می­ تواند کالای ترانزیتی را با صرف هزینه مالی و زمانی کمتر به مقصد برساند.

وی گفت: در این رابطه، می­ توان به راه ­اندازی آزمایشی مسیر جاده­ ای موسوم به KTAI از ایران به قرقیزستان اشاره داشت که اخیراً انجام شد که طبیعتاً با تکمیل خط آهن غرب- شمال افغانستان شاهد ترانزیت مقرون به صرفه تری در منطقه خواهیم بود. قاعدتاً در چنین فضایی، کشورمان خواهد توانست ضمن افزایش درآمدهای ترانزیتی، جایگاه منطقه­ ای و بین­ المللی خود را ارتقاء بخشد. در همین حال، افزایش همکاری­ های تجاری و ترانزیتی میان کشورهای مسیر به صلح و ثبات آن­ها خواهد افزود.

تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو از طریق راه آهن خواف - هرات

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی دستاوردهای این مسیر ریلی را از منظر دیپلماسی یادآور شد و عنوان کرد: منطقه خواف- هرات یکی از غنی ترین مناطق جهان از نظر معادن سنگ آهن است و با بهره برداری از این پروژه می توان حدود 5/2 میلیون تن بار را به بنادر جنوبی ایران رساند. ترانسفر این ثروت از راه حمل ونقل جاده­ ای عقلانی نیست و برای حفظ محیط زیست، ایمنی، صرفه جویی انرژی و سایر مسائل باید از راه حمل ونقل ریلی جابه جا و منتقل شود به طور کل در ادبیات بین المللی از حمل ونقل ریلی در قیاس با سایر مدهای حمل ونقل به عنوان شکلی از حمل ونقل ارزان، در دسترس، دوستدار محیط زیست و ایمن نام می برند.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه معادن افغانستان روی مرز واقع هستند، چنانچه بهره ­برداری و استخراج معادن در کشور همسایه انجام شود، افغانستان نیازمند مسیری برای دسترسی به دریا است. به ویژه که این گونه بارها را عموماً بارهای ریل پسند هم می گویند. پروژه خواف- هرات علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه به ویژه افغانستان در تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و ترانزیت از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از راه ایران به ترکیه و اروپا تأثیر بسزایی دارد.

همکاری متقابل مسئولان ایران و افغانستان در بهره برداری از صنعت حمل ونقل ریلی

بشیر گنبدی با بیان اینکه مسئولان سیاسی کشور افغانستان همکاری های لازم را با مسئولان ایرانی در احداث این پروژه ملی داشته اند، تأکید کرد: دولتمردان افغانستان به اهمیت این پروژه واقف اند و اساساً تمامی حکومت ها خصوصاً دولت های در حال توسعه از تنوع مسیرهای جاده ای و ریلی ترانزیتی و تکمیل اتصالات منطقه ای استقبال می کنند. افغانستان یکی از کشورهای محصور در خشکی یا اصطلاحاً Land Lock است. در دنیا سی یا سی ویک کشور محصور در خشکی وجود دارد و دو کشور هم هستند که به آن ها Double land lock می گویند یعنی برای دسترسی به آب های آزاد باید از دو کشور دیگر عبور کنند. به گونه ای اغراق آمیز می گویند که هزینه های اقتصادی در کشورهای محصور در خشکی 50 درصد بیشتر است از کشورهایی که به دریا راه دارند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حالا افغانستان هم که کشوری محصور در خشکی است و اتفاقاً همسایه های شمالی آن هم کشورهایی محصور در خشکی اند، با همسایه جنوبی هم روابط چندان حسنه ای ندارد، بنابراین باز شدن مسیر ریلی جدید برای این کشور اهمیت زیادی دارد و دسترسی افغانستان را به آب های آزاد از طریق ایران تسهیل می کند؛ بنابراین بدیهی است که دولتمردان افغانستان هم به شدت به دنبال تسریع در افتتاح و راه اندازی این پروژه باشند.

بهره برداری از راه آهن خواف – هرات طبق قواعد حقوقی دو کشور

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی که «از منظر حقوق بین الملل، با وجود سرمایه گذاری ایران در خاک افغانستان، کنترل و اداره خط ریلی خواف – هرات به عهده کدام کشور است؟» گفت: افغانستان تقریباً خط ریلی خیلی محدودی دارد. می توان گفت که خط ریلی چندانی ندارد. حدود 100 کیلومتر خط ریلی بین ترمذ در مرز ازبکستان تا حیرتان و مزار شریف دارای ریل است. این خط ریلی که در سال های اخیر ساخته و تکمیل شده است، دارای عرض خط یا اصطلاحاً Gage پهن یا روسی است که عرض آن 1520 میلی متر است. این مسیر ریلی در کنترل ازبک ها قرار دارد و طبق قرارداد همکاری فی مابین شان ازبک ها به اعزام قطار در این مسیر اقدام می کنند. در نتیجه افغانستان تاکنون تجربه بهره برداری از راه آهن و مدیریت راه آهن را چندان نداشته است.

وی اظهار کرد: البته اقدامات مطلوبی توسط شرکت راه آهن برای انعقاد قرارداد بهره برداری از مسیر با افغانستان صورت گرفته است که در نتیجه آن ایران برای مدتی بهره برداری از مسیر را به عهده خواهد گرفت تا نظامات راه آهن و ریلی افغانستان شکل بگیرد؛ بنابراین موضوع بهره برداری از این مسیر از نظر حقوقی تابع قراردادی خواهد بود که بین ایران و افغانستان منعقد می گردد و در آن شرایط و زمان بندی و تعهدات طرفین پیش بینی و تنظیم می شود.

صدور ویزا، ترانزیت و دیگر امور گمرکی در ایستگاه های ریلی مرزی

بشیر گنبدی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در خصوص صدور ویزا، ترانزیت و دیگر امور گمرکی در ایستگاه های ریلی مرزی دو کشور، گفت: با راه اندازی این مسیر مهم ریلی بین ایران و افغانستان، طبیعتاً بین دو کشور یک یا دو ایستگاه یا نقطه مرزی شکل خواهد گرفت. زمینه های آن فراهم شده که نقطه مرزی شمتیغ به عنوان نقطه مرزی رسمی تعریف و تعیین شود و دو کشور سازوکار حقوقی آن را اتخاذ، مراحل تصویب آن را طی کنند و زیرساخت های لازم را از نظر نرم افزاری و سخت افزاری فراهم نمایند.

وی افزود: منتهی این نقطه مرزی که شروع آن یک گذرگاه ریلی خواهد بود برای اینکه نقطه مرزی باشد دارای الزامات زیادی در داخل هر کشور است. در نزدیکی این نقطه، دو کشور نقطه مرزی مهم دوغارون – اسلام قلعه را در شمال دارند که خود معبر بزرگ تجاری دو کشور است و ممکن است تعریف شمتیغ به عنوان نقطه جدید مرزی را با ملاحظه مواجه کند. دیگر اینکه با توجه به اینکه این مرز ابتدا مرز عبور ریلی خواهد بود و قطارهای باری از آن عبور خواهد کرد، مقررات و ساز و کارهای تسهیل کننده عبور قطار ریلی بر آن حاکم خواهد بود و شاید بخشی از فرایندهای حاکم بر اعزام قطار و پذیرش قطار و کنترل و بازرسی و مراحل گمرکی آن ها در ایستگاه های درون دو کشور یعنی خواف در ایران و روزنک در داخل قلمرو افغانستان (کیلومتر 60 خط آهن) صورت پذیرد و از این رو نقطه مرزی شمتیغ مرز گمرکی - حداقل در کوتاه مدت- نباشد.

مشکلات راه آهن خواف – هرات از منظر حقوق بین الملل

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: از نظر مقررات بین المللی حاکم برای حمل ونقل ریلی به نظر نمی رسد که مشکلی سر راه اندازی این پروژه برای ایران و افغانستان پیش بیاید. افغانستان که حمل ونقل ریلی چندانی ندارد، در بخش ترمذ – مزار شریف با همکاری ازبکستان حمل ونقل ریلی صورت می گیرد، مسیر - خواف – روزنک هم توسط ایران مدیریت و به بهره برداری خواهد رسید تا افغانستان آمادگی لازم را از نظر منابع انسانی، تجهیزات و ناوگان و ... پیدا کند. به طورکلی دو نوع نظامات حمل ونقل ریلی در دنیا در مناطقی که شبکه های ریلی به هم پیوسته وجود دارد و حمل ونقل و ترانزیت ریلی درون منطقه ای و بین منطقه ای و بین المللی صورت می گیرد حاکم است.

وی گفت: یکی مقررات تحت سازمان UIC است که به مقررات CIM مشهور و معروف است و دیگری مقررات سازمان همکاری راه آهن ها یا OSJD است که به SMGS معروف است. ایران از نظامات حمل ونقلی یو آی سی تبعیت می کند و از آنجا که عرض خط استاندارد یو آی سی یعنی 1435 را هم دارد شبکه ریلی است با شبکه ریلی ترکیه اروپا یکی است. شبکه ریلی شوروی سابق و کشورهای آسیای میانه اخیر تحت نظامات سازمان OSJD و با عرض خط پهن یعنی 1520 است.

بشیر گنبدی خاطرنشان کرد: در واقع ایران با احتساب عرض خط پهن تر پاکستان بین سه عرض خط یا سه نظام متفاوت گیر افتاده است، ولی افغانستان تا اینجای کار تابع یو آی سی و عرض خط استاندارد یو آی سی بوده است. گویا درخواست رسمی هم برای پذیرش مرزهای ریلی اش و تعریف آن ها در سامانه یو آی سی خاورمیانه (RAME UIC) را هم به راه آهن ایران که نمایندگی دفتر خاورمیانه ای یو آی سی را دارد داده است. در نتیجه فعلان بهره برداری از راه آهن افغانستان در مسیر خواف – هرات تابعی از مقررات حمل ونقل بین المللی ایران خواهد بود و به نظر نمی رسد مشکل یا مسأله حقوقی در حمل ریلی ایجاد شود.

وی بیان کرد: علاوه بر ملاحظات فوق، مشکلی که عمدتاً در افغانستان سر راه توسعه تجارت و ترانزیت است مسأله امنیت است. ساختار اجتماعی، نظام قبیله ای حکومت و سهم خواهی قبایل باعث تداوم چالش های سیاسی در افغانستان شده و شاید تا شکل گیری دولت منسجم و متمرکزی که تبلور وحدت ملی در افغانستان باشد فاصله زیادی داشته باشیم لیکن ناامنی که لازمه و بایسته جریان روان و آزاد ترانزیت است به عنوان پاشنه آشیل رونق ترانزیت در افغانستان باقی مانده و هزینه های زیادی بر دولت و اصحاب حمل ونقل بار خواهد کرد. مادامی که دولت تمامی تضامین لازم را برای امنیت و ایمنی حمل ونقل ریلی در افغانستان پذیرا نشود می شود گفت جریان ترانزیت از ایران به افغانستان با چالش بزرگ مواجه خواهد بود و این امر متوجه هر نوع ترانزیت اعم از کالا و انرژی در افغانستان می شود.

ساخت مسیر ریلی تا هرات پس از انجام تعهدات ایران

بشیر گنبدی در پاسخ به این سؤال خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی که «هم اکنون بخشی از این مسیر ریلی تکمیل نشده و در عهده افغانستان است. آیا الزامی حقوقی برای تکمیل این خط ریلی وجود دارد؟» گفت: ادامه این مسیر به سمت هرات و مزار شریف جزء لاینفک و جدایی ناپذیر آن است. با تکمیل این مسیر است که ارزش اقتصادی آن برای افغانستان و سایر کشورهای مسیر چند برابر می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: مسیرهای ریلی وقتی به شبکه تبدیل می شوند گوی سبقت را از دیگر مدهای حمل ونقل می ربایند. افغانستان به استناد ادعای مقامات ذی ربط شان در سنوات اخیر برنامه های توسعه این شبکه ریلی را دارند و گویا در حال رایزنی هستند تا از ظرفیت های بین المللی هم برای ساخت بخش های مختلف این مسیر ریلی 700 کیلومتری بهره ببرند. کنسرسیومی از کشورهای منطقه مانند ازبکستان و قزاقستان هم برای مشارکت در تکمیل و ساخت پروژه شکل گرفته و شرکت های ایرانی هم در این پروژه اعلام آمادگی کرده اند و به نظر می رسد در آینده نزدیک کار ساخت بخش هایی از این مسیر ریلی به سمت هرات و مزار شریف هم آغاز شود.

بشیر گنبدی تصریح کرد: البته نمایندگان ذی ربط افغانستان پیش از این بارها در مذاکرات مرتبط اعلام کرده اندکه با افتتاح راه آهن خواف – روزنک که توسط ایران در دست ساخت است، ساخت ادامه مسیر تا هرات هم آغاز خواهد شد و به نظر می رسد با بهره برداری از این مسیر ریلی شاهد اهتمام بیشتر طرف افغانستان برای شروع ساخت پروژه های تکمیلی هم باشیم.

راه آهن خواف – هرات نشانگر حُسن نیت تاریخی و همچنین رونق اقتصادی در افغانستان

مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه راه اندازی این مسیر ریلی، پیام های بسیاری برای سایر کشورها از منظر نفوذ منطقه ای ایران و روابط با سایر کشورها به همراه دارد، افزود: در این خصوص باید به این نکته توجه داشت که از آنجایی که ایران از دوران­ های گذشته در مسیر تاریخی جاده ابریشم قرار داشته و با عنایت به موقعیت ژئوپلتیکی منطقه­ ای و همسایگی با 15 کشور (که از این منظر در زمره معدود کشورهای دنیا قرار داریم) همواره از نفوذ و جایگاه منطقه­ ای برخوردار بوده است. بهره ­برداری از این پروژه می ­تواند به رغم همه کارشکنی­ های ایالات متحده و برخی بدخواهان منطقه­ ای، نشانه­­ دیگری از حُسن هم­جواری، اراده و عزم جدی و همچنین حُسن نیت تاریخی کشورمان نسبت به پیشرفت صلح و امنیت و همچنین رونق اقتصادی در افغانستان به شمار رود.

وی گفت: در همین حال، شاهد تلاش­ های بی­ وقفه و جدی دیگر کشورهای منطقه­ ای با پشتیانی ایالات متحده برای پررنگ جلوه دادن و همچنین مقرون به صرفه دانستن مسیرهای ارتباطی افغانستان از قلمرو خویش هستند که بهره­ برداری از این خط آهن با همه دشواری­ های پیش­رو نشان از توانمندی­ و شایستگی­ های ارزنده نیروهای بومی و همچنین اراده جدی کشورمان در به فعل رساندن توان بالقوه ژئوپلیتیکی کشور در گسترش نفوذ منطقه­ ای و بین ­المللی خود مبتنی بر رویکرد برد- برد دارد.

اطاله بهره ­برداری از خط آهن خواف – هرات متأثر از تحریم­ های ظالمانه آمریکا

بشیر گنبدی با یادآوری از اینکه ایالات متحده همواره کوشیده تا با اعمال تحریم­ های یک جانبه و غیرقانونی و ظالمانه علیه کشورمان، تعاملات منطقه­ ای و بین المللی کشورمان را تحت­ الشعاع قرار داده و مانع از پیشبرد اهداف و منافع ملی کشورمان شود، گفت: به رغم پیوندهای تاریخی، فرهنگی و تجاری میان دو کشور و ملت ایران و افغانستان که بهر ه ­برداری از این پروژه می تواند ضمن بهره ­مندی هر دو ملت از موهبت های آن، همکاری ­های تجاری با همسایه شرقی را بهبود و رونق بخشد، حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان، تقویت جریان غرب­ گرا در کابل، تهییج شبه­ نظامیان در ناامن ­سازی مسیر، پشتیبانی از مسیرهای جایگزین و ابداعی برای دسترسی افغانستان به بازارهای بینالمللی­ همچون کریدور لاجورد از یک سو و افزودن تحریم­ های یک جانبه در چارچوب «فشار حداکثری» علیه کشورمان در حوز ه ­های مالی، فن­آوری و تجهیزاتی از سوی دیگر را می­ توان در زمره اقدامات ایالات متحده در به چالش کشاندن فعال­ سازی این خط آهن برشمرد.

به گفته وی طولانی شدن نسبی روند ساخت و بهره­ برداری این خط آهن را می­ توان تا حدی متأثر از این تحریم­ های ظالمانه دانست که به لطف خدا و تلاش­ دست­ اندرکاران، این پروژه روزهای نهایی ساخت خود را طی می­کند.

طلیعه ای روشن در مسیر ترانزیتی شرقی – غربی ایران

در پایان مدیرکل دفتر توسعه امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی گفت: ذکر این نکته ضرورت دارد که این گام، طلیعه ای است برای روشن شدن مسیر ترانزیتی شرقی – غربی ایران و در آینده با اتصال آسیای میانه به ایران و خلیج فارس و دریای عمان از این طریق پیوندهای ریلی منطقه ای ایران را در آسیای میانه و اتصالات بین المللی ایران را از چین تا مدیترانه سبب خواهد شد. سهم و حجم مبادله کالا و تجارت در این مسیر اگر چه در افق کوتاه مدت سالانه 3 میلیون تن پیش بینی شده اما با تکمیل فازهای بعدی این پروژه در افغانستان می تواند یکی از اصلی ترین مسیرهای ترانزیت کالا به مقصد افغانستان و از افغانستان و ایران باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران