صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518962 تاریخ : 1399/06/15-17:37:52
,10028,14,
تغییر سبک گردشگری پس از کرونا

تغییر سبک گردشگری پس از کرونا

مونسان گفت: «آمار نشانگر این موضوع است که شیوع بیماری کرونا در کشور تاکنون خسارت های زیادی را به کسب وکارهای حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی وارد کرده است. جمع کل خسارت ناشی از کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی 118 هزار و 298 میلیارد ریال برآورد شده است.»

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صنعت گردشگری در سال آخر دولت روحانی با ویروس جهانی کرونا درگیر شد و برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برای میزبانی از گردشگران کشورهای همسایه تحت تأثیر قرار داد. صنعت گردشگری در ماه های واپسین سال 98 و نیمه اول سال 99 با کرونا وارد شرایط ویژه و اورژانس شد. همین موضوع بهانه گفت و گوی روزنامه ایران با علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد. او از خسارت 118 هزار میلیارد ریالی کرونا (تا پنج ماه بعد از ظهور آن) به صنعت گردشگری خبر می دهد و می گوید معلوم نیست کرونا چه زمانی سایه سنگین اش را از روی صنعت گردشگری بر می دارد.

ویروس کرونا چه تأثیری روی اقتصاد صنعت گردشگری ایران داشته است؟
آمار نشانگر این موضوع است که شیوع بیماری کرونا در کشور تاکنون خسارت های زیادی را به کسب وکارهای حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراثفرهنگی وارد کرده است. جمع کل خسارت ناشی از کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی 118 هزار و 298 میلیارد ریال برآورد شده است.
بیشترین برآورد خسارت مربوط به خراسان رضوی با 184 هزار و 550 میلیارد ریال است و کمترین برآورد خسارت هم به استان خوزستان با 242 میلیارد ریال تعلق دارد. در ایران کرونا ویروس بلافاصله پس از ماه هایی پرتنش در عرصه منطقه ای، شیوع یافته است؛ علاوه براین به لحاظ اقتصادی کشور در سال جاری سطح بالایی از مشکلات را تجربه کرده است. در این وضعیت پس از شیوع و همه گیری ویروس کرونا مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات در دستور کار نهادهای مختلف قرار گرفت. شیوع ویروس کرونا در ایران نیز تأثیر بسیاری بر اقتصاد داخلی داشته و خواهد داشت. به باور کارشناسان اقتصادی، علاوه بر آسیب های اقتصاد جهانی، اقتصاد ایران به دلیل تحریم های بین المللی، آسیب های بیشتری را شاهد بوده است.
لذا لازم است تا سیاست های حمایتی از کسب وکار ها در دستور کار قرار گیرد. در شرایطی که دولت با تنگنای مالی مواجه بوده و علاوه بر کاهش درآمد های ناشی از تحریم و کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی، با افزایش هزینه های بهداشتی و درمانی ناشی از کرونا نیز رو به رو است، منابع برای سیاست های حمایتی بشدت محدود است. از این رو بسیار مهم است که سیاست های حمایتی بهینه اتخاذ شود، زیرا کسب و کارهای گردشگری خسارتهای بسیاری را در سراسر کشور متحمل شده اند که آمار از رقم بالای خسارتها در تأسیسات گردشگری، صنایعدستی و راهنمایان خبر می دهد.

نزدیک به 13 هزار راهنمای گردشگری به دنبال کرونا در کشور بیکار شده اند. آنها بیمه نیستند. چه تدابیری برای حمایت از آنها در نظر گرفته شده است؟
همانگونه که گفته شد راهنمایان گردشگری همانند سایر تأسیسات گردشگری از فعالان حوزه گردشگری اند که مجوز فعالیت های خود را از این وزارت دریافت کرده و تحت نظر معاونت گردشگری فعالیت می کنند. درهمین راستا وزارت میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری با مکاتبات مکرر با مسئولان محترم کشور و دستگاه های متولی خواهان پرداخت تسهیلات دولت به این گروه همانند سایر بخش های گردشگری شده است. با توجه به اینکه این گروه فاقد بیمه بوده و برخی نیز خویشفرما هستند تلاش شده تا از سقف تسهیلات اعطایی بهره مند گردند. ضمناً مکاتبات مکرری با رئیس محترم جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و دستگاه های متولی امر در خصوص استفاده کلیه کسب و کارهای آسیب دیده -بخصوص راهنمایان گردشگری که به صورت غیر بیمه ای یا خویشفرما اشتغال به کار دارند- صورت گرفته است.

آیا وام 12 درصدی که برای خسارتهای ناشی از شوک کرونا به کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری اختصاص داده شده توانسته است جلوی تعدیل نیروی کار را در مراکز گردشگری بگیرد؟ فعالان این بخش اعتقاد دارند این میزان تسهیلات نمی تواند از ورشکستگی آنها جلوگیری کند؟
این وام طی نشست ها و با مکاتبات انجام شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر دستگاه های متولی هماهنگ شد و 16 میلیون تومان تسهیلات برای کسب وکارهای گردشگری آسیب دیده از کرونا در نظر گرفته شد که با توجه به کمبود اعتبارات در نظر گرفته شده و مکاتبه با رئیس محترم جمهوری و معاون اول رئیس جمهوری و همچنین معاون اقتصادی رئیس جمهوری اعتبارات اعطایی تا سقف 5 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. قرارشد این اعتبار برای تمامی کسب وکارهای گردشگری ثبت نام شده در سامانه و طی لیست اسامی که توسط این وزارت ارسال وتأیید شده است، تخصیص و در نظر گرفته شود.

بسیاری تصور می کردند در تابستان کرونا پایان خواهد یافت و گردشگری از سر گرفته می شود با توجه به اینکه پیش بینی ها اشتباه از آب درآمد، برنامه های بعدی دولت برای حمایت از فعالان این صنعت چیست؟
دولت همواره با درنظر گرفتن بسته های حمایتی و نیز تسهیلات 12 درصدی اعطایی وام 16 میلیون تومانی به هر نیروی شاغل، تلاش کرده تا بخشی از خسارتهای وارده به کسب وکارها را مرتفع و از تعدیل نیروی کار جلوگیری کند. در این میان دستگا ه ها با تدابیری سعی در جبران خسارتهای وارده به فعالان و بخش های خصوصی تحت پوشش کرده اند. در این میان وزارت میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری با مکاتبات متعدد خواستار استمهال و بخشودگی برخی از مطالبات که به صورت مالیات و حامل های انرژی بوده ، شده است. همچنین با ارائه لیست کلیه فعالان و بخش های تحت پوشش به صورت بیمه ای، غیربیمه ای و خویشفرما تلاش کرده تا همگان از حداکثر تسهیلات برخوردار شوند. همچنین با ارائه پیشنهاد به دستگاه ها خواستار تنفس یک ساله در بازپرداخت کلیه مطالبات برای بخش های گردشگری منتفع از تسهیلات اعطایی شده است.

با وجود تأثیر منفی کرونا بر صنعت گردشگری و کاهش درآمدهای ناشی از آن، شما همچنان از جایگزینی صنعت گردشگری برای نفت صحبت می کنید؟ دلایل شما برای تأثیر گذاری اقتصادی گردشگری با توجه به وضعیت حال حاضر چیست؟
صنعت گردشگری مجموعه ای پیچیده از خدمات گوناگون است که سرمنشأ بسیاری از آنها در رشد و توسعه اقتصاد ملی (زیربنایی و روبنایی) است. مجموعه این صنعت پیچیده، فرصت های اشتغال گوناگونی را در بخش های مختلف ایجاد می کند و به طور مستقیم می تواند در تولید و تجارت دیگر خدمات (نظیر حمل ونقل، هتلداری و...) تأثیر بگذارد. براساس آمار و ارقام منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری(UNWTO)، گردشگری بین المللی در سال 2019 با ثبت 1.5 میلیارد سفر نسبت به سال 2018 میلادی با رشد 4 درصدی همراه بوده و صنعت گردشگری جهانی نیز برای دهمین سال پیاپی رشد مثبتی را پشت سر گذارده است. در صورتی که توجه به صنعت گردشگری افزایش پیدا کند و این صنعت توسعه یابد، بسیاری از بخش های مختلف کشور با رشد و رونق مواجه می شوند که از جمله آنها می توان به رشد مسکن، کشاورزی، حمل ونقل و اشتغالزایی های مستقیم و غیرمستقیم اشاره کرد.

آمارها نشان می دهد که اشتغال 70 هزار نفر در صنعت گردشگری مشهد مقدس به علت کرونا تهدید شده است. بسیاری از گردشگران این شهر، گردشگران عرب کشورهای عراق و حاشیه خلیج فارس هستند که به احتمال قوی تا پایان کرونا به ایران سفر نخواهند کرد. چه تمهیداتی برای حمایت از این استان اندیشیده شده است؟
با توجه به اینکه خراسان رضوی و بویژه شهر مشهد مقدس به عنوان یکی از کانون های پرخطر بیماری کرونا معرفی شده و سیاستگذاران، بر تعطیلی واحدهای اقامتی تأکید کردند؛ در حال حاضر 95 درصد از ظرفیت مراکز اقامتی شهر مشهد تعطیل و تنها 5 درصد از این مراکز با تمهیدات خاص و رعایت پروتکل های بین المللی و ملی کرونا فعال هستند. فعالیت این هتل ها با توجه به نبود میهمان، تعطیل شده است.
همچنین خسارتهای میلیاردی وارد شده به هتل ها و سایر مراکز اقامتی باعث شده است بسیاری از واحدهای مذکور در وضعیت تعطیلی و اخراج یا تعدیل نیروهای کاری خود قرار بگیرند.
لذا با توجه به پیامدهای ایجاد شده از بیماری کرونا در حال حاضر تا رفع این بیماری و شروع به کار کلیه تأسیسات و مؤسسات گردشگری با در نظر گرفتن تسهیلات در قالب وام کم بهره، استمهال وایجاد تنفس در بازپرداخت تسهیلات اعطایی و نیز قبوض حامل های انرژی و معافیت های موجود می توان بخشی از خسارات را جبران کرد. ضمناً با رعایت پروتکلهای بهداشتی می توان روند رو به رشد بیماری را کند کرده و پس از عادی شدن اوضاع از میهمانان با رعایت اصول بهداشتی و فاصلهگذاری اجتماعی پذیرایی کرد.

به دنبال شروع کرونا بسیاری از کشورهای جهان به سمت گردشگری مجازی رفتند. آیا به نظر شما گردشگری مجازی می تواند به درآمدزایی و جلوگیری از ورشکستگی مراکز گردشگری منجر شود. برنامه وزارت میراثفرهنگی برای توسعه گردشگری مجازی در زمان همه گیری این بیماری چیست؟ البته وزارت میراثفرهنگی تجربه هایی از این دست را هم داشته است، آیا این تجربه ها به درآمدزایی برای مراکز گردشگری به عنوان مثال موزه ملی منجر شده است؟
نخستین راهکار موجود توسعه «گردشگری مجازی» است. ظرفیتی که در جهان جدی گرفته شده و رو به توسعه است. توسعه گردشگری مجازی می تواند بازدهی بسیار بالایی داشته باشد چرا که غیر از اینترنت و تهیه یک محتوای سه بعدی به هیچ زیرساخت دیگری نیاز ندارد. وقتی کاربر با استفاده از این محتواها با اماکن تاریخی و گردشگری ما آشنا شد، حاضر است برای حضور و استفاده از این مراکز به ایران سفر کرده و با جزئیات بیشتری از این بناها آشنا شود. تورهای مجازی صرفاً به اماکن گردشگری و میراثفرهنگی محدود نشده و قابلیت استفاده در نمایشگاه ها را دارد. جهان از ظرفیت تورهای مجازی بشدت استفاده می کند.
وزارت میراثفرهنگی با پیشنهاد راه اندازی سفرهای آسان برنامه ریزی شده (سایت ساب) در نظر دارد تا گردشگران به آسانی بتوانند مسیرهای گردشگری را رصد کرده و از کلیه امکانات جاذبه های گردشگری و تأسیسات گردشگری، تفریحی و مجتمع های اقامتی و بومگردی و سایر مراکز اقامتی باخبر شده و بهترین سفر را برای خود و خانواده برنامه ریزی کنند. همچنین فضای مجازی این اختیار را به کاربران می دهد که در هرزمینه ای اعم از آموزشی و... تحقیق کرده و از فرصت های پیش رو در بخش گردشگری بهره مند شوند. همچنینvisitiran یکی دیگر از سامانه هایی که هدفش معرفی جاذبه های گردشگری، اماکن تاریخی، معرفی تأسیسات گردشگری قابل استفاده و سایر محصولات گردشگری است با هدف دسترسی آسان و انتخابی مطمئن برای سفر، در اختیار گردشگران قرار گرفته تا با مراجعه به آن بهترین بسته سفر را با توجه به بودجه مالی شان انتخاب کنند.

جامعه ایرانی مدام درحال روبه روشدن با افزایش قیمت خدمات و کالاهای مختلف است که این موضوع شامل حال صنعت گردشگری هم می شود احتمال می دهید با پایان کرونا چقدر از گردشگرانی که پیش از این گرانی می توانستند به سفر بروند، به مسافرت خواهند رفت؟
پاسخ این سؤال برای برنامه ریزی استراتژیک فعالان صنعت گردشگری بسیار حائز اهمیت خواهد بود. کارشناسان، درباره سفرهای بعد از کرونا، پیش بینی می کنند، مردم خیلی به مکان های دور از خانه سفر نکنند. اقامت های کوتاه و سفر با ماشین شخصی، از هواپیما و وسایل عمومی جذابیت بیشتری خواهد داشت. مدت زمان سفرها خیلی کوتاه و سریع خواهد بود. به دلیل ملاحظات از کرونا و همچنین اقتصاد ضعیف تر مردم، سفرهای بلند مدت جای خود را به سفرهای کوتاه مدت خواهند داد.
مردم طبعا بعد از ویروس کرونا سفر خواهند کرد، اما به دنبال قیمت خوب خواهند بود. آنها تمامی تمرکزشان روی خدمات است. برای خرید، به ارزش کلی که در خرید وجود دارد دقت میکنند و نه فقط قیمت. مشتریان به دنبال این هستند که ببینند این خرید چه امکاناتی را در اختیارشان قرار خواهد داد.
اکثر قریب به اتفاق مردم با ایجاد فرصت و زمان های به دست آمده ترجیح می دهند مسافرت نمایند به همین منظور پیش بینی می شود گردشگری بعد از پایان ویروس کرونا برخواهد گشت، مردم سفر خواهند کرد. لذا نوع و قیمت محصولات ارائه شده از سوی شرکت های گردشگری حائز اهمیت بوده و در افزایش سفر سهم عمده ای را به عهده دارد. با توجه به مشکلات به وجود آمده از بیماری کرونا و کم شدن نقدینگی های موجود در دسترس، قطع به یقین یکی از راه هایی که موجب سفر رفتن می شود کنترل قیمت محصولات یا ارائه بسته های حمایتی با تخفیف به گردشگران است که پایین آمدن قیمت تمام شده سفر را با توجه به اقشار مختلف جامعه به دنبال دارد. از این رو برای اینکه بتوانیم قیمت برخی خدمات سفر را کاهش دهیم، باید با برنامه ریزی و هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی و مرتبط، برخی از حامل های انرژی و ارزش افزوده و مالیات بر درآمد و سایر موارد را کاهش داد تا با کاهش این موارد، کاهش خدمات قابل ارائه از سوی تأسیسات را برای سفر برنامه ریزی کرد.

پیش ازشیوع کرونا در ایران 8 میلیون گردشگر ورودی خارجی داشتیم. مطالعات نشان می دهد شیوع کرونا صنعت گردشگری را به عقب کشیده است فکر می کنید آمار ورود گردشگر خارجی بعد از پایان کرونا چه تعداد نفر است؟
شکی نیست که این بیماری آسیب شدیدی به بخش گردشگری وارد آورده و ارزش ناخالص ملی را که از این طریق عاید کشور می شده با مشکل مواجه کرده است. اما نباید فراموش کرد که عوامل دیگری از جمله تحریم های یکجانبه امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، تبلیغات منفی که از سوی رسانه های معاند وکشورهای مخالف صورت می پذیرد رفتار برخی از کشورهای سود جو و سایر موارد تأثیر بسزایی در کم شدن گردشگران ورودی به کشور داشته است اما با توجه به تمامی افکار منفی و تحرکات ایران هراسی که توسط برخی از کشورها در بین مردم سایر کشورها از جمهوری اسلامی ایران می شود، ایران این اطمینان را در اکثر کشورها ایجاد کرده که کشوری امن و ارزان برای ورود گردشگران با انواع سلایق است، بخصوص در بخش گردشگری سلامت، ایران با وجود چشمه های آب معدنی و درمانی، پزشکان حاذق، ارزان بودن درمان و... جاذبه بالایی برای گردشگران سلامت دارد. کشوری است که دارای قدمت زیادی بوده و به واسطه این قدمت دارای اماکن تاریخی فراوانی است. همچنین با توجه به وجود آستانهای مقدس در کشور فرصت مناسبی را نیز در بخش گردشگری مذهبی برای این گردشگران فراهم کرده است.

چند درصد از مراکز گردشگری ورشکسته و تعطیل شده اند؟ مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان اعتقاد دارد 12 درصد از شرکت ها و آژانس ها ورشکست و تعطیل شده اند.
با توجه به شیوع ویروس کرونا از بهمن ماه 1398 تاکنون بتدریج تأسیسات گردشگری با توجه به دستور مستقیم رئیسجمهوری و مراکز انتظامی و نظر به تأکید پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و عدم تردد مسافر، تعطیل شده و کارکنان خود را تعدیل کرده اند. در پی آن تمامی افراد وابسته به کسب و کارهای گردشگری اعم از راهنمایان گردشگری و مراکز خدمات رسانی دربخش گردشگری نیز بیکار شده اند. لذا با توجه به ادامه این روند در سال 1399 و شدت این بیماری وملزم بودن همه کسب و کارهای گردشگری اعم از تأسیسات، مؤسسات، بومگردی ها، فعالان و راهنمایان گردشگری وصنایعدستی و میراثفرهنگی به رعایت دستورالعمل های ابلاغی، همه این مراکز یا تعطیل شده یا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. از این حیث ضرر و زیان شدیدی به این کسب و کارها وارد شده است. لذا با توجه به خسارت های ارسال شده از سوی ادارات کل میراث فرهنگی استان های کشور، خسارتهای وارده بسیار زیاد بوده و غیرقابل جبران است. مبلغی معادل 118 هزار و 298 میلیارد ریال به خاطر بیماری کرونا به بخش گردشگری، صنایعدستی و میراث فرهنگی تا پایان تیرماه 1399 خسارت وارد آمده است.

از سفرهای داخلی بعد از برداشتن محدودیت های کرونایی چقدر استقبال شد و چه میزان از آنها از مراکز رسمی گردشگری مثل هتل ها استفاده کردند؟
تقریباً ازعید فطر به بعد با کم رنگ شدن محدودیت های کرونایی بسیاری از هموطنان به استان های شمالی اعم از مازندران، گیلان، گلستان و عده ای دیگر از مردم به استان خراسان رضوی و سایر استان های جنوبی سفر کردند اما این سفرها عمدتاً با وسیله شخصی بوده و بیشتر از خانه مسافرها و واحدهای ارزان قیمت استفاده و برخی دیگر نیز در خانه اقوام و خویشاوندان بیتوته کردند. اما اینکه چه تعداد در مراکز رسمی گردشگری مثل هتل ها اسکان داشتند، قطع به یقین با توجه به تعطیلی عمده این مراکز و دستورالعمل های ابلاغی این وزارتخانه به همه مراکز و تأسیسات گردشگری مبنی بر رعایت پروتکل ها و بسته نگهداشتن واحدها، خدمات و سرویس داده شده در این مراکز بسیار محدود و با رعایت موارد بهداشتی و تنها در مواقع ضروری و با نظارت کامل صورت پذیرفته است.

همزمان با شروع کرونا اقدام به برگزاری تورهای آشنا سازی در برخی از استان ها کردید که البته با واکنش های انتقادی هم روبه رو بود. چقدر این تورها تأثیر گذار بوده اند؟
همسو با توصیه های سازمان جهانی جهانگردی برای اقدامات مدیریتی و مقابله با بحران، طرح توسعه گردشگری داخلی با رعایت پروتکل های بهداشتی کلید خورد. از جمله اقدامات مهم در این طرح، «برگزاری تورهای آشناسازی» به منظور اعتماد سازی پیرامون رعایت مسائل بهداشتی زنجیره تأمین خدمات، آموزش و فرهنگ سازی سفر هوشمند و حمایت از کسب و کارهای گردشگری در شرایط همزیستی با کرونا بوده است.
این تورها در چارچوب استانداردهای مشخص و مدون از منظر تعداد شرکتکنندگان، مسیر بازدید ها و الزامات بهداشتی به عنوان مکمل عینی و الگوی نمادین اجرای پروتکل های سفر هوشمند (که پیشتر ابلاغ رسمی آن صورت پذیرفته)، برگزار می شود.
محتواهای تولید شده در تورهای آشناسازی به عنوان یکی از اصلی ترین خروجی های این تورها ضمن تأکید بر رویکردهای فوق، به انجام سفرهای خانوادگی، برنامه ریزی شده، با تعداد کم نفرات و استفاده از تأسیسات گردشگری تحت نظارت وزارتخانه متبوع توصیه کرده و خواهد کرد. بدین ترتیب با تشویق و ترویج سفرهای مسئولانه داخلی در قالب تورهای استاندارد و واجد شرایط بهداشتی، هم امنیت و سلامت گردشگران تضمین می شود و هم به رونق کسب و کارهای گردشگری در شرایط بحران کمک می کند.

چه زمانی را برای پایان کرونا و عادی سازی سفرهای گردشگری پیش بینی می کنید؟
هیچ پیش بینی قطعی برای بازگشایی مجدد صنعت گردشگری با توجه به شرایط حال در جهان وجود ندارد. چرا که بحران کرونا همچنان در بسیاری از کشورها در وضعیت قرمز است و مشخص نیست که چه زمانی این بحران برطرف می شود. صنعت گردشگری ایران از شیوع کرونا در سطح کشور لطمات بسیاری دیده. از ابتدای شیوع کرونا که تقریباً همزمان با آغاز سال 99 بود خسارتهای زیادی به شرکت های گردشگری ایرانی از جمله برگزارکنندگان تورها، شرکت های هواپیمایی و همه شرکت های فعال در این حوزه وارد شد. با توجه به اینکه هنوز 25 استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و هنوز آمار مبتلایان با وجود هشدارهای دولت و مراکز بهداشتی 3 رقمی است نمی توان نظر دقیقی در خصوص عادی سازی سفرهای گردشگری بیان کرد اما با تمامی مشکلات به وجود آمده این وزارت با توجه به دستورالعمل های ابلاغی مبنی بر رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل های ابلاغی و براساس در خواست اکثر تأسیسات گردشگری مبنی بر عادی سازی سفر تلاش می کند تا با استفاده از تمامی توان، شرایط مطمئنی را برای بهبود اوضاع بیابد. و به محض ضعیف شدن ویروس، سیاست های خاصی را درخصوص حمایت و از سرگیری فعالیت های بخش های گردشگری خصوصی تحت پوشش اعمال کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران