تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521136 تاریخ : 1399/07/21-10:18:44
,6,
تعطیلی 400 واحد تولید قطعات خودرو/ رسوب گمرکی 1 میلیارد دلار قطعه

دبیر انجمن قطعه سازان خبر داد:

تعطیلی 400 واحد تولید قطعات خودرو/ رسوب گمرکی 1 میلیارد دلار قطعه

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو گفت: از 1200 واحد قطعه ساز شناسنامه دار کشور، حدود 400 واحد قطعه ساز در حالت نیمه تعطیل یا تعطیل به سر می برند.

به گزارش بانک و صنعت، آرش محبی نژاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما افزود: تعداد کل قطعه سازان در کشور حدود 2 هزار واحد است که 800 واحد آن ها شامل زیرپله ای ها و واحدهای بدون شناسنامه کوچک می شود.

وی ادامه داد: از تعداد کل 1200 واحد قطعه ساز دارای شناسنامه تقریباً 700 واحد با خودروسازان ارتباط مستقیم دارند و متأسفانه حدود 400 واحد قطعه ساز در حالت نیمه تعطیل یا تعطیل به سر می برند، روی هم رفته در حال حاضر از نصف توان قطعه سازی در کشور استفاده می شود.

محبی نژاد تصریح کرد: با اینکه فقط نیمی از توان تولیدی قطعه سازان کشور فعال است، تمام تولیدات قطعه در کشور به راحتی به فروش می رسد.

وی همچنین با اشاره به حضور 550 هزار نفر کارگر در صنف قطعه سازی افزود: بیش از 150 هزار نفر از این تعداد در حالت تعلیق به سر می برند.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو خاطرنشان کرد: کل مطالبات زنجیره تولید قطعه سازی داخل حدود 34 هزار میلیارد تومان است که از این میزان با کسر 6 هزار میلیارد تومان چک های خرید دین (ضمانت) از اعتبار ما در اختیار خودروسازان قرار دارد و حدود 9 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق سررسید گذشته است.

محبی نژاد از رسوب حدود یک میلیارد دلار قطعه خودرویی در گمرکات کشور خبر داد و افزود: بخشی از این میزان قطعه به بازار یدک مربوط می شود، ولی آن چه مربوط به خودروهای ناقص ایران خودرو می شود همین 250 میلیون دلار است.

وی به واردات قطعات خودرویی قاچاق تحت عنوان ته لنجی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تحت عنوان ته لنجی؛ لنج لنج قطعه وارد کشور می شود.

محبی نژاد گفت: قاچاقچیان وارداتی بدون انتقال ارز، بدون ذکر منبع ارز، بدون ثبت سفارش و مالیات؛ کالا وارد می کنند و به جرأت می توان گفت؛ 80 درصد کالاهای قاچاق در توان تولیدی کشور است و مضاف بر آن پس از تولید در داخل کشور، صرفه اقتصادی بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی یکی از مشکلات اقتصاد کلان کشور را معامله مواد اولیه کالاهای تولید داخلی با دلار مطرح کرد و افزود: مادامی که مواد اولیه تولیدات داخلی با دلار معامله شود نمی توان قیمت نهایی کالاهای تولید داخل را متناسب با سطح اقتصادی جامعه طرح و بیان کرد و در حال حاضر قیمت بسیاری از قطعات هنوز به روز نشده است و با دلار 13 هزار تومان تعیین و عرضه می شود.

محبی نژاد با تکذیب ادعای سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو مبنی بر حجم ناچیز کالای قاچاق لوازم یدکی در بازار گفت: بیش از 80 درصد قطعات موجود در بازار از طریق قاچاق کالا وارد کشور می شود، زیرا حجم واردات رسمی کالا در سال 98 بسیار کمتر از یک میلیارد دلار بوده، این در حالی است که سال های قبل ارزش دلاری کالاهای وارد شده از درگاه رسمی بیش از یک میلیارد و 600 میلیون دلار (1.6 میلیارد دلار) بوده است.

57 هزار خودروی کف پارکینگی؛ معطل قطعه

مدیرعامل ساپکو هم از بلاتکلیف بودن 57 هزار دستگاه انواع خودرو در پارکینگ های ایران خودرو خبر داد.

عادل پیرمحمدی افزود: هر کدام از این خودروها برای رسیدن به دست مصرف کننده، متوسط نیازمند پنج الی شش قطعه هستند.

وی ادامه داد: در حالی که خودروهای دپو شده در پارکینگ های ایران خودرو چشم به راه پنج الی شش قطعه هستند تا به دست مردم برسند، ارزش دلاری قطعات دپو شده ایران خودرو در گمرک کشور حدود 250 میلیون دلار است.

مدیرعامل ساپکو همچنین گفت: کسری قطعات 57 هزار خودروی ناقص رسوب شده در پارکینگ، امکان تولید داخل ندارند.

معاون گمرک: ترخیص 300 میلیون تن قطعه خودرو بدون کد رهگیری بانک مرکزی

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه از رسوب سه و هفت دهم (3/7) میلیون تن کالای غیرضروری در گمرکات کشور خبر داد و افزود: حدود 80 درصد از این میزان کالا بدون مشکل و ایراد در صف ترخیص هستند.

وی درباره دپوی کالاهای مربوط به خودروسازان خاطرنشان کرد: با حکم رئیس سازمان گمرکات کشور برای ترخیص 300 میلیون تن کالای مربوط به خودروسازان اقدام کرده ایم که بدون نیاز به کد رهگیری از سوی بانک مرکزی نسبت به ترخیص آن اقدام شده است.

ارونقی با اشاره به اجرایی نشدن مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مبنی بر صدور مجوز ترخیص قطعاتی که تا 99/4/24 در گمرک رسوب شده اند آن هم بدون نیاز به صدور کد رهگیری از سوی بانک مرکزی افزود: در مصوبه ای دیگر، فهرست برخی اقلام، استخراج و به گمرک ارسال شده و طبق آن، حدود 350 میلیون دلار برای وزارت صمت فرستاده شده و مقرر شده است در مدت یک هفته آینده، بانک مرکزی نسبت به صدور کد رهگیری برای این دسته از کالاها اقدام کند، حال باید منتظر ماند و دید که اقدام مقتضی اخذ می شود یا خیر؟

مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا: شناسه گذاری قطعات خودرو تا پایان سال

امیرمحمد پرهام فر مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا و ارز در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: شناسه گذاری کالاهای وارداتی و اعلام آن ها به وارد کنندگان؛ یکی از مهمترین اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و این موضوع سبب شناسایی و تشخیص کالای قاچاق از کالای غیر قاچاق می شود.

وی ادامه داد: امید است که تا پایان امسال بتوانیم شناسه گذاری قطعات خودرویی را تکمیل کنیم.

اتحادیه لوازم یدکی خودرو: بازار قطعات خودرو؛ مملو از کالای قاچاق و بی کیفیت

مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو نیز در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: 99 درصد کالاهای قاچاق موجود در بازار لوازم یدکی خودرو از گمرک خارج می شود، البته آن چه در بازار به عنوان کالای قاچاق یاد می شود؛ کالای بی کیفیت است و کالای قاچاق واقعی حجم بسیار ناچیزی از قطعات را شامل می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران