صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520096 تاریخ : 1399/07/03-13:26:15
,5,
تعریف 27 طرح پیشران در توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی ایران

معاون وزیر نفت خبر داد:

تعریف 27 طرح پیشران در توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی ایران

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ضمن اشاره به تعریف 27 طرح پیشران در صنعت پتروشیمی که 7 طرح آن در جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی در حال اجراست، گفت: مطالعات 20 طرح پیشران در چهار شاخه پروپیلن، متانول، بنزن و اتیلن پایان یافته است.

به گزارش بانک و صنعت، بهزاد محمدی امروز (پنجشنبه،سوم مهرماه) در آیین رونمایی از واحد نیمه صنعتی پروپیلن از متانول شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و امضای قرارداد واگذاری دانش فنی این طرح با تأکید بر توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی گفت: در مسیر توسعه این صنعت باید به سمت تنوع بخشی محصولات صنعت حرکت کرد و تلاش شود که صنعت پتروشیمی کشور صنعتی پایدار و تاب آور باشد.

وی با اشاره به اینکه پنج درصد از محصولات پایه تولیدی کشور که از شاخص های اصلی ارزیابی صنعت پتروشیمی در جهان است شامل پروپیلن می شود، افزود: این رقم با تکمیل طرح های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی نیز تغییر چندانی نمی کند بنابراین به منظور توسعه این صنعت طرح های پیشران تعریف شده اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت صنعت پتروشیمی در ابتدای سال 99، 66 میلیون تن و هم اکنون بیش از 70 میلیون تن است، ادامه داد: محصول قابل فروش پارسال این صنعت، 30 میلیون تن و درآمد آن حدود 15 میلیارد دلار بوده است. از این مقدار 22 میلیون تن به ارزش 10 میلیارد دلار صادر و حدود 8 میلیون تن به ارزش 5 میلیارد دلار نیز در داخل عرضه شده است.

محمدی با اشاره به روند افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی در جهان گفت: تقاضای فرآورده های نفتی در سال 2040 از 100 به 125 درصد اما تقاضا برای محصولات پتروشیمی به 240 درصد می رسد.

وی با بیان اینکه در 49 طرح جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی 7 طرح پیشران و راهبردی با مجموع ظرفیت 810 هزار تن در حال اجراست، تصریح کرد: بنابراین 20 طرح پیشران در چهار شاخه پروپیلن، متانول، بنزن و اتیلن تعریف شده اند که مطالعات آن پایان یافته است. با توسعه این طرح ها 50 درصد از واردات محصولات پتروشیمی پوشش داده می شود.

به گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، از این 20 طرح، 10 طرح در زنجیره پروپیلن، سه طرح در زنجیره متانول، چهار طرح در زنجیره اتیلن و سه طرح هم زنجیره بنزن است. برای توسعه طرح های پیشران در شاخه پروپیلن و بنزن باید ابتدا خود این محصولات را تولید و پس از آن زنجیره را توسعه داد.

محمدی با اشاره به اینکه هم اکنون 985 هزار تن پروپیلن در کشور تولید می شود، افزود: این رقم تا سال 1404 با طرح هایی که امروز فعال هستند به حدود 2 میلیون تن می رسد، اما با اجرای طرح های پیشران این رقم در سال 1405 سالانه 4 میلیون تن می شود.

وی به امضای قرارداد واگذاری دانش فنی MTP شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به پتروشیمی فاتح کیمیا اشاره کرد و گفت: این نخستین گامی است که با ظرفیت 120 هزارتن در این مسیر اجرا می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اهمیت تأمین دانش فنی فرآیند همراه با کاتالیست آن اشاره کرد و گفت: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی دستاوردهای بسیار موفقی در تولید کاتالیست MTP دارد که در آینده نزدیک واحد تولید این کاتالیست ها در مرکز اراک این شرکت به بهره برداری می رسد و امضای این قرارداد نقطه آغاز تنوع بخشی به محصولات پتروشیمی است؛ نقطه آغازی برای حرکت این صنعت به سمت توسعه از مسیر محصول بسیار با ارزش پروپیلن است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 176
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران