صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521116 تاریخ : 1399/07/20-17:50:43
,17,
تعادل بر بازارسهام حاکم شده است

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران:

تعادل بر بازارسهام حاکم شده است

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه «ترس» و «هیجان» از بازار خارج شده گفت: تعادل تا حدودی بر بازار سهام حاکم شده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، عباس آرگون افزود: بازار سرمایه از ابتدای سال 1399، رشد تندی را تجربه کرد و پس از آن، این رشد هیجانی اصلاح شده و شاخص تا رقم یک میلیون و 500 نیز سقوط کرد. این در حالی است که شاخص کانال دو میلیون و 100 را هم شاهد بود.

وی افزود: اکنون پس از آن اصلاح، حدود یک هفته است که بازار در وضعیت تعادل قرار دارد و در برخی روزها مثبت و برخی روزها منفی است. امروز (20 مهرماه 99) هم شاخص رشد داشته و به کانال یک میلیون و 600 واحد نزدیک شد.

آرگون گفت: یکی از دلایلی که می توان برای اصلاح بازار برشمرد، افزایش نرخ ارز است و افزایش نرخ ارز به نوعی از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کرد و افرادی که رفتار هیجانی داشتند از بازار سهام خارج شده و به بازار ارز روانه شدند.

این فعال اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: اکنون کسانی که در بازار مانده اند و نگاه میان مدت و بلندمدت تری به بازار دارند، رفتار صحیح در بازار سرمایه نیز این گونه است که افراد نباید به شکل هیجانی و بر اساس صف های خرید و فروش وارد شده یا خارج شوند. عملا با حضور هیجانی افراد، آسیب بیشتری به بازار می رسد و اکنون این استنباط وجود دارد که آنها که از اصلاح بازار ترسیدند و رفتار هیجانی داشتند، از آن خارج شده اند.

وی با بیان اینکه بازار باید متناسب با دیگر متغیرهای اقتصادی رشد کند، افزود: پیش بینی این است که بازار در محدوده جدید خود باقی بماند. اما چنانچه نرخ ارز افزایش پیدا کند، احتمال رشد شاخص به دلیل افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها کماکان وجود خواهد داشت.

به گفته آرگون، اکنون مهمترین بحث اینکه در بازار کمترین دخالت از سوی سیاستگذار انجام شود و از نظر زیرساختی، زیرساخت های بازار کاملا مهیا و آماده باشد. در عین حال، منابعی که به سمت بازار می آید به سمت بنگاه ها هدایت شود و بخش های مولد بتوانند از این منابع استفاده کنند.

وی پیرامون اقدام های ضروری دیگری که سیاستگذار در شرایط کنونی باید نسبت به آن اقدام کند، گفت: وقتی رشد هیجانی رخ می دهد، سیاستگذار باید با افزایش عرضه به این تقاضا پاسخ دهد. همچنین چنانچه بازار در شرایط تعادلی قرار گرفت، نسبت به حذف دامنه نوسان اقدام کند و در این صورت افراد با تحلیل بیشتری وارد بازار شده و فضای تحلیلی بر بازار سرمایه حاکم می شود.

آرگون اضافه کرد: اکنون در این فضای تحلیلی سهامداران می دانند که سهامی که خریداری می کنند، ممکن است، افت داشته باشد و بدون منطق و نیز تاسی از رفتار یکدیگر اقدام به خرید سهم نمی کنند.

وی افزود: بازار سرمایه می تواند فرصت خوبی برای تامین مالی بنگاه ها فراهم کند. در واقع، دولت می تواند منابع خرد مردم را بوسیله عرضه طرح های نیمه تمام به شکل عرضه اولیه جذب کند. در این صورت، منابع به بخش تولید روانه شده و نتیجه این اقدام، علاوه بر افزایش ظرفیت تولید، افزایش اشتغال زایی نیز خواهد داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی ضمن تاکید بر حمایت های بنیادی دولت از بازار سرمایه از ورود بنگاه های بزرگ مقیاس مانند ستاره خلیج فارس و همچنین عرضه باقی مانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات به بازار سرمایه خبر داد.

فرهاد دژپسند اضافه کرد: حمایت دولت از بازار سرمایه، حمایت های بنیادی مانند مدرن سازی بازار و افزایش عمق آن است تا سهام دار در بازار سرمایه با گزینه های متعدد و متنوع روبرو باشد.

وزیر اقتصاد افزود: یکی از اقدام های دولت، مورد توجه قرار دادن بازارگردانی توسط بنگاه هاست که تا پیش از این مغفول مانده بود. براین اساس برپایه مصوبه شورای عالی بورس مقرر شد تا تمامی بنگاه ها، نسبت به امر بازار گردانی اقدام، یا بازارگردان های حرفه ای در اختیار داشته باشند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران