در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 511984 تاریخ : 1399/02/11-17:55:41
,5,
تشریح چرایی توسعه نیافتن فاز 11 پارس جنوبی از سال 92

تشریح چرایی توسعه نیافتن فاز 11 پارس جنوبی از سال 92

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس توسعه نیافتن فاز 11 پارس جنوبی پس از سال 92 را تشریح کرد و گفت: تلاشمان این است بخش نخست توسعه این فاز را هر چه سریعتر به سرانجام برسانیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت نفت، رسول فلاح نژاد در حاشیه عملیات بارگیری نخستین جکت سرچاهی نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی درباره توسعه نیافتن این فاز در سال 92 توضیح داد: سال 92 از یک سو طرح های متعدد پارس جنوبی با پیشرفت های مختلف در دستور قرار داشت و از سوی دیگر کشور با کمبود گاز در کنار کمبود منابع مالی روبه رو بود.

وی به شرایط سخت تحریم در آن مقطع هم اشاره و با یادآوری اینکه قرارداد طرح توسعه فاز 11 اواخر دولت دهم به روش بیع متقابل امضا شد، اظهار کرد: واقعیت این است امکان تامین مالی برای این پروژه در آن شرایط امکانپذیر نبود.

سرپرست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس تصمیم وزارت نفت برای اولویت بندی فازهای پارس جنوبی در سال 92 را راهبردی دانست و گفت: با این تصمیم طرح هایی که پیشرفت بالایی داشتند در اولویت قرار گرفتند تا افزون بر تامین سوخت زمستانی نیازهای ارزی کشور را برای توسعه دیگر طرح ها فراهم کند.

وی با بیان اینکه توسعه فازهای 12، 15 و 16 و 17 و 18 که در اولویت توسعه قرار گرفت همانند فاز 11 در مرز قرار داشتند، تصریح کرد: پیشرفت بالای این پروژه ها سبب شد نسبت به فاز 11 در اولویت قرار گیرند.

فلاح نژاد به واگذاری توسعه این طرح به کنسرسیوم توتال و سی ان پی سی آی چین در سال 96 اشاره کرد و گفت: هدف وزارت نفت این بود تا از گشایشی که ایجاد شد افزون بر استفاده از فناوری روزآمد و پیمانکاران خارجی از منابع مالی خارجی استفاده کند.

سرپرست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی ادامه داد: آنچه اکنون مهم است اینکه توسعه متعارف این فاز پس از خروج خارجی ها برای صیانت از حق و حقوق و برداشت طبیعی این فاز آغاز شده است و به سرعت انجام خواهد شد.

فلاح نژاد به افت مخزن پارس جنوبی اشاره و تصریح کرد: امیدواریم در مرحله بعدی توسعه این فاز، بخش فشارافزایی این قرارداد را که بخش سنگین و پرهزینه ای است، محقق کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 130
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران