در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514268 تاریخ : 1399/03/22-13:02:19
,17,
تسهیلات کرونایی چقدر خسارت اصناف را جبران می کند؟

تسهیلات کرونایی چقدر خسارت اصناف را جبران می کند؟

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت رییسه اتاق اصناف ایران اظهار کرد: تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب دیده از کرونا نهایتا معادل حقوق سه ماه یک کارگر است، اما به هر حال ما شرایط دولت را می دانیم و باید دست به دست هم این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

به گزارش بانک و صنعت، ابراهیم درستی درباره ارائه تسهیلات دولت برای کمک به مشاغل آسیب دیده از کرونا، اظهار کرد: این تسهیلات بین 12 تا 16 میلیون تومانی به کسانی که تا اردیبهشت با بهره 12 درصد و حدود سه ماه هم برای بازپرداخت آن تنفس دهند، اما این تسهیلات گوشه کوچکی از مشکلات اصناف را در شرایط فعلی برطرف می کند.

وی با بیان اینکه شرایط دولت هم با توجه به وضعیت فروش نفت و تحریم ها دشوار است و شیوع ویروس کرونا این شرایط سخت را تشدید کرده، تصریح کرد: برخی صنوف، حتی آن هایی که بازگشایی شدند در آستانه ورشکستگی قرار دارند و رستوران ها و غذاپزی ها مانند قبل مشتری ندارند.

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به تداوم تعطیلی تالار، قهوه خانه سنتی و گرمابه داران، تصریح کرد: اصناف معتقدند اولویت سلامتی مردم است و باید مصوبات ستاد ملی کرونا رعایت شود، بنابراین واحدهایی که تعطیلی آن ها تداوم داشته هم منتظرند که پروتکل هایی برای آن ها تدوین شود و با مجوز ستاد ملی کرونا فعالیت خود را از سر بگیرند.

درستی همچنین با بیان اینکه سود این تسهیلات نسبتا زیاد و مبلغ آن به نسبت خساراتی که در پی شیوع ویروس کرونا به اصناف وارد شده، کم است، تصریح کرد: مبلغ پرداختی نهایتا معادل حقوق سه ماه یک کارگر است، اما به هر حال ما شرایط دولت را می دانیم و باید دست به دست هم این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

وی در پایان در پاسخ به اینکه برای واحدهای صنفی بدون پروانه چه حمایتی در نظر گرفته شده، اظهار کرد: در پروسه اول واحدهایی که پروانه کسب دارند مشمول تسهیلات هستند. البته در مرحله اول 13 رسته شغلی مشمول تسهیلات هستند و 58 رسته شغلی دیگر که بالغ بر 75 درصد واحدهای صنفی را تشکیل می دهند و همچنین واحدهای بدون پروانه احتمالا در مرحله های بعدی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

طبق اعلام اتاق اصناف ایران حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر در بخش های غیرمشمول و حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر در بخش های مشمول دریافت تسهیلات شاغل هستند و خسارت ماهانه تعطیلات ناشی از کرونا برای واحدهای صنفی بیش از 26 هزار میلیارد تومان بوده است.

در این میان تاکنون 14 گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب دیده از کرونا شناخته شدند و متقاضیان این وام از روز شنبه باید به شعبی که در سامانه بیمه بیکاری اعلام کرده مراجعه و تسهیلات خود را دریافت کنند. البته این تسهیلات به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آن ها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا قبل از شیوع کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند، مبلغ 12 میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی (70 درصد هزینه دستمزد و 30 درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ 16 میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تامین اجتماعی (50 درصد هزینه دستمزد و 50 درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران