جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522311 تاریخ : 1399/08/14-13:57:26
,17,
تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن

تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی خبر داد و گفت که علاوه بر آن تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن در هفت محور در نظر گرفته شده است.

به گزارش بانک و صنعت، سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی گفت: به منظور هدایت و تخصیص منابع بانکی در راستای برنامه های جهش تولید پرداخت 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. این منابع دو تفاوت با سایر تسهیلات که تاکنون به بخش صنعت، معدن اختصاص یافته شده دارد. اول اینکه این منابع با توجه به برنامه های وزارتخانه اختصاص می یابد و ما برای اولین بار توانستیم پیوندی بین تسهیلات بانکی و برنامه ها انجام دهیم و منابع مالی هدفمندتر اختصاص یابد.

وی افزود: مقرر شده است منابع 50 هزار میلیارد تومان به هفت محور شامل: فعال کردن ظرفیت های خالی محصولات صنعتی منتخب، نهضت ساخت داخل، فعال سازی واحدهای راکد، تکمیل طرح های نیمه تمام، پیشران و گلوگاهی، توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار، اصناف تولیدی و همچنین احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس پرداخت شود. بنابراین متقاضیان این تسهیلات باید در قالب یکی از این محورها درخواست داشته و در این زمینه ها فعالیت داشته باشند.

به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق دوم این بود که در مصوبه در کارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبار تصریح شده، این تسهیلات از طریق فرایند سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که همیشه در سال های قبل مورد بحث بود، این مسئله است که نظام بانکی مدعی پرداخت اعداد و ارقام بالا در تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن است، اما فعالان این حوزه در این خصوص نظرات متفاوتی دارند، تصریح کرد: وزارتخانه هم امکان اطلاعات دقیق که هر واحد چه مقدار و از چه بانکی تسهیلات گرفته را نداشت. وقتی تسهیلات از طریق سامانه وزارتخانه پرداخت شود، برای ما شفاف خواهد شد که چه مقدار از مبلغ 50 هزار میلیارد تومانی به چه واحدهای تولیدی و پروژه هایی ارائه شده است.

افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی

وی با بیان اینکه با این اتفاق هم میزان دقیق پرداخت ها مشخص می شود، هم وزارتخانه می تواند پیگیری های لازم را برای تحقق کامل تعهدات نظام بانکی جهت اجرای برنامه جهش تولید انجام دهد، گفت: در مصوبه دیگری در شورای پول و اعتبار مقرر شد، سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی افزایش یابد. به دلیل افزایش هزینه های تولید، نیازمند تغییر در سقف پرداخت های بانک ها به بخش صنعت و معدن بودیم.

به گفته این مقام مسئول بر اساس این مصوبه، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه های تولیدی تا 90 درصد فروش سال گذشته بر مبنای اعتبارسنجی بانک ها افزایش یافت. همچنین مصوب شد، سقف اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات یک بانک برای یک بنگاه تولیدی از 3 درصد به 5 درصد سرمایه ثبتی بانک مشمول افزایش یابد. با این مصوبه امکان افزایش سقف تسهیلات به یک واحد تولیدی فراهم شد.

وی افزود: به زودی با هماهنگی بانک مرکزی فرآیند ثبت نام واحدهای تولیدی در سامانه بهین یاب جهت دریافت تسهیلات ایجاد خواهدشد که در این زمینه اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 200
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران