زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522461 تاریخ : 1399/08/20-14:02:53
,17,
ترخیص بیش از نیمی از کالاهای اساسی در 40 روز گذشته

رئیس کل گمرک ایران، اعلام کرد:

ترخیص بیش از نیمی از کالاهای اساسی در 40 روز گذشته

رئیس کل گمرک ایران طی گفت وگویی ضمن تشریح ضوابط و چگونگی ترخیص کالاهای اساسی و اقلام مرتبط با تولید، گفت: در راستای اجرای تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در 37 روز گذشته بیش از نیمی از کالاهای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی افزود: در پی افزایش موجودی کالا در گمرکات و بنادر کشور از 4 ماه قبل به این سو و تصمیمات متخذه در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و همچنین مصوبه سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان، از یازدهم مهر ماه سال جاری تا هجدهم آبان ماه، 2 میلیون و 282 هزار تن از مجموع 4 میلیون تن کالای اساسی، ترخیص شده است که یک میلیون و 450 هزار تن آن را نهاده های دامی تشکیل می دهد.

وی افزود: در بحث سایر کالاهای اساسی، 122 هزار تن روغن، 311 هزار تن دانه های روغنی، 91 هزار تن برنج، 4 هزار تن گوشت، 9 هزار تن لاستیک وسایل نقلیه سنگین و یک هزار و 165 تن دارو ترخیص شده است.

ترخیص 6 قلم کالای اساسی با ارز ترجیحی و بدون کد رهگیری

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تسریع و تسهیل ترخیص کالا از گمرکات و ابلاغ آخرین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از طریق وزارت صمت به گمرک، در ابتدای هفته جاری بخشنامه ای به گمرکات ابلاغ شد که ناظر بر دو بخش شامل کالاهای اساسی و کالاهای مرتبط با تولید است.

کالاهای اساسی مشتمل بر 6 قلم که ارز ترجیحی به آنها تعلق می گیرد، می توانند بدون ارائه کد رهگیری به صورت تعهدی از گمرک ترخیص شوند و افرادی که نمی خواهند به این شکل کالاهایشان را ترخیص کنند، می توانند تا 90 درصد کالاهای خود را به صورت اعتباری از گمرک ترخیص کرده و در نوبت تأمین ارز قرار گیرند.

میراشرفی اظهار کرد: درخصوص کالاهایی که مرتبط با تولید است، تمهیداتی در نظر گرفته شده که یکی از آنها این است، افرادی که در انتظار تأمین ارز نیمایی هستند، برای کالاهایی دارای اولویت 2/1 تا 2/5 می توانند 90 درصد کالاهایشان را بدون ارائه کد رهگیری از گمرک ترخیص کنند و مابقی آن تا زمان تأمین ارز در گمرک باقی می مانند تا در صف تأمین ارز قرار گیرند، در غیر این صورت صاحبان کالاهای مرتبط با تولید که صرفاً اولویتشان را وزارت صمت تعیین و به گمرک ابلاغ می کنند، می تواند با ارز متقاضی و ارز واردات در برابر صادرات کالاهایشان را ترخیص کنند.

رئیس کل گمرک ایران گفت: ما امیدواریم که با ابلاغ و اجرای این مصوبه ظرف روزها و هفته های آینده در بحث تسریع و تسهیل ترخیص کالا اتفاقات خوبی در گمرک بیفتد که هم بازار به وضعیت پایدارتری برسد و هم اینکه ماندگاری کالا در گمرک به حداقل کاهش یابد.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: موضوع دیگری که باید یادآور شوم این است که این مصوبه به هیچ عنوان ناظر بر کلیه کالاها نیست و فقط ناظر بر آن بخش از کالاهایی است که اولویت آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود و صرفاً کالاهای مرتبط با تولید است و سایر کالاها مشمول این مصوبه نخواهد بود. علاوه بر این در صورتی که مدت ماندگاری اینگونه کالاها در گمرک از مدت مقرر بگذرد و کالاهای غیرضروری وارد شده باشد حتماً متروکه شده و تشریفات متروکه در مورد آنها اعمال خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران