در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512819 تاریخ : 1399/02/24-15:18:48
,17,6,
تدوین بسته ویژه برای کنترل وضعیت بازار خودرو

سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

تدوین بسته ویژه برای کنترل وضعیت بازار خودرو

سرپرست وزارت صنعت از تدوین بسته ویژه برای کنترل وضعیت بازار خودرو حول 4 محور اصلی افزایش تولید، تامین به موقع، کنترل و تکمیل سامانه های نظارتی خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعتبه نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی، از تدوین بسته ویژه برای کنترل وضعیت بازار خودرو حول 4 محور اصلی افزایش تولید، تأمین به موقع، کنترل و تکمیل سامانه های نظارتی خبر داد و گفت: در همین خصوص جلساتی با خودروسازان، مجموعه های نظارتی و شورای رقابت برگزار شده و در این حوزه چهار رکن اساسی صنعت خودرو همزمان باید تحت یک بسته اصلاح شود که بخش تأمین یکی از آن ها است و انتظار ما کاهش تعهدات معوق خودروسازان به مشتریان است که باید موضوع تولید و تیراژ را مورد رصد قرار دهیم.

تقاضای واقعی در بازار خودرو پاسخ داده می شود

سرپرست وزارت صمت با تأکید بر اینکه در سال جهش تولید هر تصمیمی در خصوص خودرو گرفته می شود، حتماً باید محور اول آن حمایت از بخش تولید باشد، گفت: سال ها دست بخش تولیدمان روی دوش خارجی ها بوده و الان حدود دو سال است که با خروج شرکت های دو کشور کره و فرانسه، خودروسازان حالت استقلال و خوداتکایی پیدا کردند که باید حتماً این رویکرد تقویت شود.

مدرس خیابانی ادامه داد: سیستم و شیوه های ثبت نام فروش و تحویل را باید اصلاح و کنترل کنیم که برای اصلاح این شیوه، برنامه محوری واقعی کردن تقاضا و عدالت در توزیع را را در دستور کار قرار دادیم.

وی اضافه کرد: تقاضاهای کاذب که به دلیل وجود نقدینگی در جامعه به سمت خرید خودرو برای کاسبی و سودآوری می رود باید حذف شود و در اولویت بعدی به خاطر فاصله میان عرضه و تقاضا توزیع باید بر مبنای عدالت باشد.

سرپرست وزارت صمت همچنین بیان کرد: فروش فوق العاده خودرو تا پیش از ایام عید سعید فطر حتماً خواهیم داشت تا شرایط بازار متعادل تر شود.

تکمیل سامانه های نظارتی در دستور کار

مدرس خیابانی موضوع کنترل و تکمیل سامانه های نظارتی را رکن سوم و چهارم این بسته دانست و افزود: باید اطمینان پیدا کنیم که متقاضی ثبت نام خودرو آن را برای مصرف و استفاده می خواهد و برای کاسبی یا به عنوان کالای سرمایه ای به آن نگاه نمی کند.

وی گفت: با انجام مجموعه این اقدامات در حوزه خودرو و فروش فوق العاده که در آستانه عید سعید فطر انجام خواهد شد، از التهابات حوزه خودرو کاسته می شود.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه در فروش خودرو سه روش داریم، تصریح کرد: علاوه بر فروش فوق العاده، روش پیش فروش خودرو که تداوم دارد و تحویل خودرو در این روش مدت دار یکساله است و روش مشارکت در تولید که مدت تحویل خودرو در این روش یکساله تا دوساله است و سود مشارکت در این روش به متقاضی خرید خودرو تعلق می گیرد.

فروش فوق العاده و فوری خودرو سود مشارکت نمی گیرند

مدرس خیابانی همچنین یادآوری کرد: تصمیم کمیته خودرو بر این است که سود مشارکت به فروش فوری و فوق العاده تعلق نگیرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی شرایط این فروش های جدید، بیان کرد: خودروهای صفر کیلومتر در فروش جدید در صورت عدم استفاده از خودرو، پس ازسه ماه مشمول گارانتی نخواهند شد و اگر کسی بخواهد خودرو را به دلیل افزایش سود نگه دارد پس از سه ماه گارانتی خودرو از بین می رود.

مدرس خیابانی ادامه داد: تمام پارکینگ ها و انبارهای خودرو باید موجودی خودرو خود را اعلام کند و تخلفات آنها در این حوزه مشمول برخورد تعزیری خواهد بود.

وی با بیان اینکه ماندن یک ساله سند در رهن شرکت های خودروساز از دیگر شرایط این واگذاری ها خواهد بود، گفت: تلاش می کنیم که صلح نامه ای هم انجام نشود تا متقاضیان واقعی برای خرید اقدام کنند.

توسعه صادرات عامل تعیین کننده در جهش تولید

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سه موضوع اساسی و محوری در مجموعه وزارت صمت داریم که همه برنامه های این وزارتخانه ذیل این سه محور دنبال می شود.

مدرس خیابانی جهش تولید در حوزه های صنعتی و معدنی و حتی خدماتی را یکی از این سه محور اساسی عنوان کرد و گفت: محور دوم و اساسی موضوع توسعه صادرات و مدیریت واردات است که هر دو برنامه و محور مکمل همدیگر هستند و معتقدیم که جهش تولید حتماً از مسیر صادرات محقق خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای کمک به تأمین مواد اولیه و مایحتاج عمومی مردم نیز حتماً باید از منابع ارزی محافظت شود که موضوع مدیریت، کنترل و حتی ممنوعیت واردات در دست اقدام است که با قدرت بیشتری نیز تداوم خواهد یافت.

مدرس خیابانی موضوع محوری سوم را مدیریت و کنترل بازار دانست و گفت: این محور به عنوان یک موضوع خاص که مورد توجه آحاد مردم و خواسته مقام معظم رهبری است در دستور کار برنامه های اصلی وزارت صمت قرار دارد که برای این سه محور زیربرنامه ها و پروژه هایی نیز تدوین و هدف گذاری شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران