بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520463 تاریخ : 1399/07/09-10:48:35
,17,
تخصیص 80 میلیون دلار برای برنج/ 230 هزار تن در آستانه ترخیص

تخصیص 80 میلیون دلار برای برنج/ 230 هزار تن در آستانه ترخیص

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، 80 میلیون دلار جهت تخصیص ارز به برنج هایی که به صورت درصدی ترخیص شده اند در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش بانک و صنعت، از ابتدای شهریور امسال واردات برنج با ممنوعیت فصلی مواجه شد. این در حالی بود که طبق آمار گمرک ایران در پنج ماهه اول امسال واردات و ترخیص برنج نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش و در زمان اعمال ممنوعیت حدود 300 هزار تن در گمرک و بنادر دپو مانده بود.

از مهم ترین دلایل عدم ترخیص برنج های وارداتی تأمین ارز و ماندن در صف تخصیص ارز بود که مدت ها در این رابطه مشکل وجود داشت، آن هم در شرایطی که در ابتدای سال جاری برنج از صف دریافت کنندگان ارز 4200 تومان خارج و با نرخ ارز نیمایی تأمین ارز شد که همین تغییر مبنای ارزی از جمله عوامل افزایش قیمت برنج های وارداتی شده بود.

در حالی بیش از یک ماه از ممنوعیت واردات برنج گذشته که مهرداد ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - به ایسنا اعلام کرده طی توافق صورت گرفته، قرار بر این است ارز لازم برای ترخیص برنج های دپو شده تأمین شود.

وی گفت: طبق این توافق، قرار شده 80 میلیون دلار جهت تخصیص ارز به برنج هایی که به صورت درصدی ترخیص شده اند، اختصاص داده شود.

این مقام مسئول در گمرک ایران این را هم گفت که با رعایت شرایط مصوبات ابلاغی ستاد تنظیم بازار حدود 230 هزار تن برنجی که اکنون در بنادر و گمرک باقی مانده اند تأمین ارز و در آستانه ترخیص قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که بعد از ممنوعیت واردات برنج در اول شهریورماه که تا ابتدای آذرماه ادامه خواهد داشت، با توجه به حجم مانده برنج در گمرک و نیازی که برای ترخیص آن وجود داشت طی توافقات صورت گرفته بین دستگاه های مربوطه شرایطی برای ترخیص بخشی از برنج های وارداتی در نظر گرفته شد.

بر این اساس اعلام شد که با توجه به کاهش حدود 50 درصدی میزان ترخیص برنج در پنج ماه اول سال جاری نسبت به سال قبل و افزایش بیش از سه برابری نیاز واردات که تهدیدی برای تولید داخل به حساب نمی آید، مقرر شد تمام محموله های برنج وارداتی رسوب بنادر که تا قبل از پایان مرداد ماه وارد بنادر و گمرک شده و دارای قبض انبار یا اعلامیه ورود هستند، بدون هرگونه محدودیتی تخصیص و تامین ارز شده و ترخیص آنها مشمول ممنوعیت نمی شود.

این در حالی است که تمامی ثبت سفارش هایی که ارز آن تا قبل از 31 مرداد امسال تامین و حواله شده و جزو حقوق مکتسبه محسوب می شود، ترخیص آنها مشمول ممنوعیت فصلی نشد.

از سوی دیگر صاحبان محموله های برنج وارداتی که مدعی ترخیص درصدی و عرضه به قیمت ارز 4200 در فروردین و اردیبهشت 99 بودند، مشروط به ارائه تاییدیه از نهادهای حاکمیتی یا روسای سازمان های صمت استان ها مبنی بر تحویل و توزیع با نرخ مصوب درخواست آنها مجددا در دستور بررسی و اقدام قرار گرفت.

همچنین برای آن دسته از محموله های درصدی که بعد از تغییر نرخ ارز به نیما با دریافت کد تخصیص و در صف تامین ارز بوده و به صورت درصدی ترخیص شده بودند و کل محموله مشمول ارز نیمایی است، مقرر شد برای جلوگیری از فساد و خرابی محموله ها گمرک نسبت به ترخیص تمامی محموله هایی که برنج آن با ارز نیمایی که در صف تامین ارز بوده و به صورت درصدی ترخیص شده است، مشروط به داشتن کد رهگیری بانک اقدام و فهرست آنها جهت طی مراحل بعدی به بانک مرکزی اعلام شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 169
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران