در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518975 تاریخ : 1399/06/16-10:04:27
,11,
تحویل 14 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

امروز انجام می شود؛

تحویل 14 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

امروز در فازهای مختلف شهر پردیس 14 هزار واحد مسکن مهر تحویل داده می شود.

به گزارش بانک و صنعت، طرح مسکن مهر به عنوان یکی از مهم ترین طرح های مسکنی کشور چندین دولت را درگیر خود کرده است، این در حالی است که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که امسال پرونده مسکن مهر بسته می شود.

براساس این گزارش مسکن مهر یکی از بزرگترین پروژه هایی است که بیش از 500 هزار متقاضی چشم انتظار تحویل آن ها هستند چراکه همزمان با افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت ها بسیاری از این پروژه ها با نوسانات زیادی رو به رو شده اند و از سوی دیگر حضور گسترده دلالان باعث شده که متقاضیان در برخی از شهر های جدید به ویژه پردیس با مشکلات زیادی از جمله خرید و فروش های غیرواقعی مسکن مهر مواجه شوند.

امروز مراسم بهره برداری 14 هزار واحد مسکن مهر با تحویل یک واحد نمونه از هرکدام از فاز های 5، 8، 9، 11 و 9 جدید آغاز خواهد شد، بدین صورت که در هر فاز به یک خانواده کلید واحد مسکونی تحویل داده می شود.

واحدهای مسکن مهری که چندین دولت را درگیر خود کرده است

براساس آمار و اطلاعات به دست آمده طرح مسکن مهر در دولت احمدی نژاد آغاز شده است و هدف از این طرح خانه دار کردن قشر های کم درآمد کشور بوده است. اوایل سال 92، دولت دهم مسکن مهر را با پیشرفت 70 درصدی تحویل دولت یازدهم داد.

اما چون رئیس جمهور اعتقادی به آن نداشت و حتی آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی هم افتخار خود را در دوران مدیریتی اش عدم افتتاح حتی یک واحد مسکن مهر اعلام می کرد، عملاً دولت روحانی این طرح را رها کرد و توجهی به این نیاز مبرم دهک های پایین و مستضعف جامعه نکرد.

بی تفاوتی دولت های یازدهم و دوازدهم به مسکن منجر به بحران گرانی خانه در کشور در سال های 97 و 98 شد. تا روز 22 مردادماه سال 1396 تعداد یک میلیون و 839 هزار و 829 واحد مسکن مهر تکمیل و افتتاح شد که حدود 45 درصد از این تعداد در زمان دولت حسن روحانی افتتاح شده است.

همچنین تعداد یک میلیون و 568 هزار و 452 واحد از کل واحد های افتتاح شده تحویل خانوار ها شده که 56 درصد آن در زمان آقای روحانی به خانواده ها تحویل شده است.

این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تأمین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به رشد نقدینگی و افزایش تورم شد به طوری که نیمی از کل پول های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد.

خانه های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیه شهر ها بودند و فکری برای امکانات گوناگون آن نظیر آب، برق، گاز و تلفن آن ها نشده بود.

براساس این گزارش حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی چندی پیش اعلام کرد: در حالی که در دولت قبل تنها 775 هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسیده، در این دولت بیش از یک میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر، تکمیل و در اختیار مردم قرار گرفته است.

روحانی تاکید کرد: در طی هفت سال در مجموع 4 میلیون و 500 هزار واحد مسکن توسط دولت در کل کشور ساخته شده است.

همچنین رییس جمهور در جلسه ویدئو کنفرانس هیات دولت در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: در طول این هفت سالی که گذشت، 4 و نیم میلیون مسکن دولتی و خصوصی ساخته شده است، در این دولت یک میلیون و 300 هزار تقریبا مقداری کمتر از دو برابر در این دولت مسکن مهر تکمیل شده و تحویل مردم داده شد و ان شاءالله 600 واحد مسکونی تا پایان دولت طرح های آن انجام گرفته که اقدام شود و در مسکن روستایی هم تحولات بسیار بزرگی را شاهد بودیم و هستیم.

براساس این گزارش همزمان با افزایش چشم گیر قیمت مسکن در طی یکی دو سال گذشته بسیاری از مردم و متقاضیان چشم انتظار تحویل واحد های خود هستند واحد هایی که در ابتدا قرار بود تنها با 30 میلیون تومان به متقاضیان تحویل داده شود، اما با افزایش مدت زمان ساخت قیمت آن ها هم چندین برابر رشد داشته است.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحویل هرچه سریعتر واحد های مسکن مهر، دولت باید عزم خود را برای بستن پرونده مسکن مهر به کار بگیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران