در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516097 تاریخ : 1399/04/26-13:21:39
,10028,10029,
تحلیل هزینه های مستقیم و غیر مستقیم کرونا بر خانوارها و نظام سلامت

تحلیل هزینه های مستقیم و غیر مستقیم کرونا بر خانوارها و نظام سلامت

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در دوران شیوع کرونا، برخی هزینه های جدید مانند وسایل ضد عفونی، ماسک و شوینده ها به سبد خانوار اضافه شده است.

به گزارش بانک و صنعت، دکتر ایرج حریرچی روز پنجشنبه در وبینار فاصله گذاری هوشمند؛ همراهی اقتصاد با سلامت، اظهارداشت: اگر هر خانوار ایرانی به خاطر مسائل بهداشتی و درمانی در ایام کرونا حدود یک میلیون و 600 هزار تومان(معادل 100 دلار در ابتدای پاندمی کرونا) افزایش هزینه داشته باشد، هزینه های کمرشکن سلامت از 3.7 درصد به حدود 8 درصد می رسد. در خانوارهای روستایی این شاخص از 4.9 به 12.9 درصد و در خانوارهایی که دارای فرد بیشتر از 60 سال هستند، این شاخص به 12.3 درصد افزایش می یابد.
وی افزود: بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کووید 19 بدتر از سقوط اقتصاد دنیا به منفی 4 درصد در سال 2008 خواهد بود. همچنین رکود اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته، خیلی بدتر از اقتصادهای ضعیف خواهد بود چون اقتصادهای پیشرفته در خدمات و ارتباطات، سهم بیشتری دارند.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: در شرایط شیوع کرونا هزینه های مستقیمی مانند هزینه های انجام آزمایش و گرافی قبل از تشخیص، درمان بیماران در بخش های بستری، سرپایی و مراقبت های ویژه، مراقبت از بیماران در منزل، تامین اقلام حفاظت فردی، تامین دارو در بازار آزاد و غیررسمی در برخی خانوارها و خوددرمانی مثلا استفاده بی رویه از ویتامین های دی و ث، به سبد خانوار اضافه می شود.
دکتر حریرچی با اشاره به تحمیل برخی هزینه های غیرمستقیم به خانوارها در شرایط اپیدمی کرونا، گفت: از دست دادن شغل افراد مبتلا، ترس و اجتناب از مراجعه به بیمارستان ها برای سایر بیماری ها که منجر به وخیم تر شدن وضعیت بیماری و پرداخت هزینه های سنگین تر دارد و همچنین تبعات روانی مرتبط با مشکلات اقتصادی از جمله مهم ترین هزینه های غیرمستقیم به خانوارها در این شرایط است.
وی تاکید کرد: کرونا هزینه های سنگینی بر نظام سلامت تحمیل کرده و خواهد کرد. هزینه تخت روز برای بیماران در بخش های عادی که شامل هزینه های اسکان، غذا و مراقبت های لازم است، حدود 235 هزار تومان محاسبه می شود اما در اسفندماه که دچار کمبود وسایل حفاظتی بودیم و مجبور به تامین آن از بازار آزاد بودیم، به ازای یک روز مراقبت از یک بیمار کووید19، فقط 700 هزار تومان برای تامین لباس محافظتی هزینه کردیم.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر برای هر بیمار کووید 19 با متوسط 2.5 روز بستری در بیمارستان ها، حدود 500 هزار تومان فقط برای وسایل محافظتی از بیمار هزینه می شود که بر نظام سلامت تاثیر می گذارد. هزینه مستقیم یک کیت تشخیصی PCR حدود 240 هزار تومان و هزینه غیرمستقیم آن حدود 400 هزار تومان است.
حریرچی تصریح کرد: هزینه های مستقیم کووید 19 در سطح نظام سلامت شامل تامین وسایل حفاظت فردی پرسنل نظام سلامت، تامین داروهای بیماران، تهیه کیت های تشخیصی، خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی، هزینه بستری و مراقبت های ویژه، تامین نقاهتگاه ها و رسیدگی به بیماران در نقاهتگاه ها و همچنین تامین اقلام مورد نیاز بیمارستان ها بوده است.
وی افزود: قبل از شیوع کرونا در کشور در بیمارستان ها پیش بینی می شد که حداکثر 10 تا 15 درصد از بیماران به اکسیژن نیاز دارند و در اکثر بیمارستان ها، 5 تا 7 درصد از بیماران به اکسیژن نیاز داشتند اما بیش از 95 درصد از بیماران کووید19 که در بیمارستان ها بستری می شوند، به اکسیژن نیاز دارند و تعداد زیادی اکسیژن ساز به قیمت حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان برای بیمارستان ها تهیه و تامین شده است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: در نظام سلامت برای جلوگیری از بروز هزینه های فقرزا و کمرشکن خانوارها انجام دادیم. به عنوان نمونه هر بیمار کووید19 که فاقد پوشش بیمه است، روز تخت بیمارستانی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که این هزینه هایی را به بیمه و نظام سلامت تحمیل می کند. همچنین بیماران نیازمند به صورت رایگان و بیماران خارجی با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا یا به صورت رایگان و یه با پرداخت 5 تا 10 درصد از فرانشیز، درمان می شوند.
حریرچی گفت: در شرایط کرونا شاهد برخی هزینه های غیرمستقیم به نظام سلامت بوده ایم. به عنوان نمونه بخش زیادی از درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها به دلیل عدم پذیرش بیماران غیرکرونایی کاهش یافته اما هزینه های جاری بیمارستان ها مانند آب، برق و پرداخت حقوق پرسنل قراردادی ثابت بوده است و علاوه بر این، هزینه هایی مانند تامین منابع برای ضدعفونی کردن فضاهای درمانی و غیردرمانی و ابتلای برخی از نیروها به کووید 19 و غیبت آنها از کار نیز به صورت غیر مستقیم به نظام سلامت، تحمیل شده است.
وی اظهارداشت: برخی از هزینه های نظام سلامت مانند اعمال جراحی زیبایی و اقدامات مرتبط با دندانپزشکی، کاهش خواهد یافت و تخمین ما این است که حدود 25 درصد از هزینه های سلامت به مدت دو سه ماه حذف شوند. حدود 8 تا 8 و نیم درصد از اقتصاد ملی مربوط به حوزه سلامت است و حدود یک میلیون از شغل های موجود از 24 میلیون شغل، به طور مستقیم و حدود 100 تا 250 هزار شغل به طور غیر مستقیم، مرتبط با حوزه سلامت است.
معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: حوزه سلامت به خودی خود ایجاد کننده شغل و اشتغال برای کشور است و در ایجاد هزینه های فقرزا و کمرشکن نقش قابل توجهی دارد. در شرایطی که رشد اقتصادی رو به کاهش است، انتظار می رود که بر اساس تجربیات سال 91 و 92، رشد منفی اقتصاد به طور مضاعف بر حوزه سلامت تاثیر گذار باشد اما به دلیل اپیدمی کرونا، هزینه های حوزه سلامت افزایش یافته است.
دکتر حریرچی افزود: اقتصاددانان مکاتب مختلف به این وحدت رسیده اند که تاثیرات اقتصادی کرونا اگر کنترل نشود، بیشتر از حوزه سلامت می تواند حوزه اقتصاد را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران