تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311710 تاریخ : 1396/09/29-13:43:29
,5,
تجربه داخلی برای مهار فوران چاه 147 رگ سفید کافی است

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی:

تجربه داخلی برای مهار فوران چاه 147 رگ سفید کافی است

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ضمن تأکید بر تجربه و تخصص بالای کارکنان شرکت ملی نفت ایران برای مهار فوران چاه گفت: ایران تجربه بالایی در مهار فوران چاه دارد و نیازی به کشورهای دیگر نیست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ؛ رامین حاتمی با بیان این‌که حوادثی همچون فوران جز جدایی‌ناپذیر عملیات تولید نفت و گاز است، گفت: البته همه کارشناسان صنعت نفت برای به حداقل رساندن چنین حوادثی برنامه ریزی می‌کنند و امیدواریم در آینده شاهد حوادث مشابه نباشیم.

 وی هدر رفت منابع نفت و گاز را نتیجه این حوادث خواند و گفت: در کنار هدر رفت منابع، امکانات سازمان درگیر می‌شود و هزینه‌های مالی هم بر دوش صنعت می‌گذارد که گریزی از آن‌ها نیست.

 مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی، موضوع پشتیبانی و تدارک و سازماندهی نیروها را نخستین دغدغه چنین عملیات‌هایی دانست و گفت: با توجه به ارتباطی که با مدیران و کارکنان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب دارم، در این عملیات بخش پشتیبانی با وجود همه سختی‌های محیطی به خوبی انجام شده است.

 وی با بیان این‌که از روز نخست وقوع حادثه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، همچون دیگر شرکت‌های تابعه وزارت نفت، با تلفن و کتبی آمادگی خود را برای کمک‌رسانی به تیم عملیات اعلام کرده است، گفت: همچنان اگر نیاز به کمک و پشتیبانی باشد، ما در کنار همکارانمان در عملیات مهار چاه 147 رگ سفید-2 هستیم.

 عملیات مهار از عمق جلوتر از برنامه پیش می‌رود

 حاتمی با بیان اینکه روش‌های مهار از سطح و عمق دو روش مرسوم در دنیا هستند، گفت: مهار از عمق کمی زمانبر و تابع طراحی چاه و مسیر حرکت مته حفاری است که بسته به نوع مخزن این زمانبر بودن متغیر می‌شود و همچون حفاری یک چاه معمولی نیاز به زمان خاص خود، حتی بیشتر از آن دارد، زیرا از پیش برنامه ریزی برای آن انجام نشده بود، اما خوشبختانه در رگ سفید، روش مهار از عمق مطابق برنامه و حتی کمی جلوتر نیز پیش رفته است.

 وی در باره مهار از سطح در این عملیات نیز گفت: این عملیات به موازات انجام می‌شود و روش مهار از سطح تابع عوامل بسیاری از جمله شرایط چاه، شرایط مخزن، خروج سیال نفت و گاز، وضع محیطی و پاکسازی دهانه چاه برای انجام عملیات است.

  مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان این‌که تا کنون 11 حمله از سطح به چاه 147 میدان رگ سفید-2 انجام شده است، گفت: الزامی برای موفقیت آمیز بودن حملات از سطح نیست، همین که ما بپذیریم تیم حاضر زبده‌ترین افراد صنعت نفت در عملیات شامل همکاران ما در شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب هستند، کافی است.

 وی تیم حاضر را با تجربه و متخصص خواند و گفت: بیشتر این افراد در دو یا سه عملیات مهار حضور داشته اند و افراد با تجربه و متخصصی هستند و همه باید این موضوع را بپذیرند و ضمن حمایت، باید آنان را تشویق کنند که اگر این اتفاق بیفتد و همدلی میان همه باشد، عملیات با موفقیت انجام می‌شود.

 حاتمی اظهار نظر در باره چنین عملیاتی را منوط به آگاهی از جزئیات خواند و گفت: هرچند بنده در منطقه حضور ندارم، اما با توجه به گزارش‌هایی که مدیران عامل حاضر و مسئولان کنترل فوران حاضر در عملیات داده اند، عملیات به خوبی طراحی شده، اما مهار از سطح با توجه به شرایط محیطی و شرایط تاج چاه نتیجه نداده است.

 مقایسه عملیات مهار و زمانبندی صحیح نیست

 وی مقایسه فوران‌ در چاه‌های دیگر و مهار آن ها را صحیح ندانست و گفت: هر کدام از عوامل می‌تواند عملیات مهار فوران را سخت‌تر و طولانی‌تر کند؛ حتی مقایسه زمان هم مقایسه درستی نیست؛ به طور مثال فوران نفت شهر که در شرکت ما اتفاق افتاد، عملیات پشتیبانی بسیار سختی داشت، اما همکاران توانستند در کمترین زمان ممکن آن را انجام دهند؛ به عنوان نمونه عملیات آبرسانی از فاصله بیش از 80کیلومتر به محل چاه با توجه به مناطق جغرافیایی کار بسیار سختی است که به خوبی انجام شد؛ بنابراین شرایط هر چاه ویژگی‌های مربوط به خود را دارد.

   مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی شرایط محیطی، موقعیت چاه، نوع مخزن، شرایط چاه را در تعیین زمان مهار مهم بر شمرد و گفت: بنابراین اگر دو مورد کاملا مطابق در این عوامل یافتید، آن وقت می توانید به مقایسه و قضاوت آن‌ها بنشینید.

 وی در باره پیش بینی زمانبندی مهار از عمق نیز گفت: برای عملیات مهار از عمق می‌توان زمانبندی با یک ضریب خطای کم ارائه کرد؛ زیرا عملیات حفاری یک چاه معمولی بر اساس برنامه زمانبندی انجام می‌شود و انحراف آن از زمانبندی بسیار ناچیز است.

 سناریوی عملیات یکسان است

  مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اشاره به این‌که هر تیم دیگری نیز عملیات را به همین منوال پیش می برد گفت: اگر عملیات مهار از عمق را مبنا قراردهیم، عملیات به همین شکل انجام می‌شود.

 وی تأکید کرد: البته عملیات از عمق نیاز به طراحی خوب چاه و مسیر مته حفاری دارد که این کار به نحو احسن از سوی همکاران بخش فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شده که حاکی از شناخت خوب مهندسی مخزن و چاه است.

  روش‌های دیگر به کار نمی‌آید

  حاتمی با بیان این‌که در دنیا روش‌های فرعی دیگری هم برای مهار به کار برده می‌شود گفت: در برخی مواقع دمنده‌های قوی از سطح به کار گرفته می‌شود و روش‌هایی که تیم مهار چاه پیش گرفته اند به‌زودی به مهار چاه 147 رگ سفید-2 منجر می‌شود.

 وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای مدیران و کارکنان ایثارگر در عملیات مهار فوران چاه مشتعل 147 میدان رگ سفید-2، گفت: امیدواریم هر چه زودتر عملیات به مهار چاه بینجامد و این مهم در کارنامه پر افتخار شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت ثبت شود و از بزرگان و افراد متخصص و با تجربه خواهشمندم با قوت قلبی که به تیم حاضر می‌دهند، آنان را در مسیرشان استوارتر و مصمم تر کنند.

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران