تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514544 تاریخ : 1399/03/27-11:14:09
,15,
تجاری سازی فناوری بسته  باتری لیتیوم یون فضایی در صنعت

رییس پژوهشگاه فضایی ایران:

تجاری سازی فناوری بسته باتری لیتیوم یون فضایی در صنعت

رییس پژوهشگاه فضایی ایران از انعقاد قراردادی با بخش خصوصی برای تجاری سازی بسته باتری لیتیوم یون فضایی به همراه شارژر و سیستم مدیریت باتری با هدف انتقال فناوری های فضایی به صنایع کشور و کاربردی کردن این فناوری ها خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین صمیمی رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اعلام این خبر گفت: بسته باتری لیتیوم یون فضایی که از دستاوردهای پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران است برای تامین توان الکتریکی ماهواره ها طراحی و ساخته شده بود که طی قراردادی با بخش خصوصی برای تامین توان زهپادهای کشاورزی در مرحله تجاری سازی قرار گرفته است.

صمیمی با اشاره به اینکه ساخت بسته باتری برای ماهواره ها در شرایط محیطی بسیار سخت فضا، فناوری و دانش بسیار بالایی را می طلبد، گفت: دور از دسترس بودن ماهواره ها پس از قرارگیری آن ها در مدار، مستلزم این است که باتری های نصب شده از قابلیت اطمینان بسیار بالایی برخوردار باشند تا بدون افت کیفیت، طی مدت عمر پیش بینی شده برای ماهواره، توان الکتریکی آن را تامین کنند.

وی با تاکید بر اینکه فناوری های فضایی همواره در لبه دانش قرار دارند، افزود: از این فناوری ها، اغلب به عنوان موتور محرک فناوری های پیشرفته یاد می شود که سرریز آنها می تواند در سایر حوزه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد و باعث تولید محصولات جدیدی شوند.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران بابیان اینکه هر بسته باتری، حاوی تعدادی سل باتری است که با توجه به جریان و ولتاژ مورد انتظار از بسته با چیدمان خاصی به یکدیگر متصل می شوند، اظهار کرد: با وجود تعداد زیادی سل در بسته باتری، توازن در شارژ و تخلیه هر سل مسئله مهمی است که عدم رعایت آن موجب کاهش طول عمر بسته باتری می شود. طراحی و ساخت سیستم های مدیریت باتری نیازمند دانش و فناوری پیچیده ای در این زمینه است. از سوی دیگر، هر بسته باتری، نیازمند شارژر مختص به خود است که محدوده ولتاژ و جریان مناسب را برای شارژ بسته باتری تامین می کند.

صمیمی ادامه داد: در نیازسنجی تجاری این فناوری توسط بخش خصوصی، مشخص شد که پهپادهای سم پاش کشاورزی به باتری های باکیفیت نیازمند هستند که می تواند به بهبود کیفیت محصولات کشاورزی کمک مؤثری کند به همین منظور این پژوهشگاه اقدام به تجاری سازی فناوری بسته های باتری فضایی، سیستم مدیریت باتری و شارژر، متناسب با نیازهای این گونه پهپادها کرده است.

وی با اشاره به این که اولین سری بسته باتری های طراحی شده توسط این پژوهشگاه با توانایی بیش از 500 چرخه شارژ، تخلیه و افزایش بیش از سه برابری طول عمر در مقایسه با بسته های باتری تجاری موجود، بیش از 500 هکتار زمین کشاورزی سم پاشی شود، افزود: با ساخت شارژر چهار پورت همراه سیستم مدیریت باتری، قابلیت شارژ هم زمان و کنترل شده چهار بسته باتری فراهم شده که ازلحاظ قیمت و فناوری در کشور منحصربه فرد است و با کاهش زمان شارژر باتری، موجب افزایش راندمان و سرعت فرآیند سم پاشی می شود.

صمیمی بابیان اینکه بسته های باتری برای استفاده در زهپادهای سم پاش 10 تا 16 لیتری مناسب است که پس از انعقاد قرارداد تجاری سازی با بخش خصوصی، در مرحله تولید قرار دارند، گفت: متقاضیان به همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه تجاری سازی سل و همچنین بسته های باتری لیتیوم یونی برای کاربرد در سایر صنایع، می توانند با اداره تجاری سازی پژوهشگاه فضایی ایران تماس حاصل کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران