زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514901 تاریخ : 1399/04/04-10:03:03
,17,
تجارت مرزی در مسیر بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا

تجارت مرزی در مسیر بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا

در آغازین روزهای تیرماه هیچ یک از مرزهای کشورهای همسایه بسته نیست و فعالیت آنها به روال سابق بازگشته و تحت تاثیر این موضوع تجارت کشور نیز به روزهای اوج خود نزدیک می شود.

به گزارش بانک و صنعت، مرزهای کشور در دوران کرونا روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند که شاید پیش از آن حتی تصور چنین وضعیتی به ذهن فعالان اقتصادی خطور نمی کرد و بلاتکلیفی بزرگ ترین شاخصه مشترک اکثر مرزهای کشور در بازه زمانی اسفند ماه تا پیش از خردادماه بود.

معطل ماندن کامیون ها در مرزها، بلاتکلیفی صادرکنندگان و کاهش تجارت مرزی بخشی از تبعاتی بود که تعطیلی مرزها با خود به همراه آورد. البته که این وضعیت برای تمام مرزها مصداق نداشت چرا که مرزهایی همچون افغانستان تن به تعطیلی نداده و با قوت حتی بیش از گذشته به تجارت خود با ایران ادامه دادند، اما مرزهایی همچون مهران و بازرگان تا روزهای آخر در مقابل بازگشایی مقاومت کردند و در نهایت مرز مهران در 19 خرداد و بازرگان در پانزدهمین روز این ماه بازگشایی شدند.

در این مدت راه های جایگزینی برای ادامه روند تجارت بین ایران و کشورهای همسایه در پیش گرفته شد؛ مانند مرز رازی که اقلام به صورت ریلی حمل و نقل شده و بخشی از کاهش تجارت ایران و ترکیه بواسطه این مرز جبران شد. با این حال کاهش آمار تجارت با کشورهایی همچون عراق، نتیجه گریز ناپذیر بسته بودن مرزها به مدت سه ماه بود.

چنانچه پیش از این حمید حسینی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز از کاهش حدود 450 میلیون دلاری صادرات در فروردین ماه امسال خبر داده و اعلام کرد: سال گذشته ماهانه حدود 750 میلیون دلار و در سال حدود 9 میلیارد دلار به عراق صادر می شد، اما در فروردین ماه امسال رقم صادرات به عراق حدود 300 میلیون دلار بوده و عراق که همیشه دومین مقصد صادراتی کشور بود، به رتبه سوم پس از چین و امارات تنزل یافت.

البته حسینی تاکید کرد پس از باز شدن مرزها می توانیم کمبود صادرات در این مدت را جبران کنیم. روسای دیگر اتاق های مشترک بازرگانی که تجارتشان به دلیل تعطیلی مرز با خلل مواجه شده بود نیز نظر مشابهی داشته و معتقد بودند از یک سو تجارت کل دنیا به دلیل شرایط کنونی تحت الشعاع قرار گرفته و از سوی دیگر این اثرات کوتاه مدت بوده و در بلند مدت می توان آن را جبران کرد.

بنا بر اعلام روح الله لطیف سخنگوی گمرک ایران امروز و در آغازین روزهای تیر ماه هیچ یک از مرزهای کشورهای همسایه بسته نیست و فعالیت آنها به روال سابق بازگشته است. مهرداد سعادت، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نیز اعلام کرد که حجم تجارت و کالاهایی که می خواهد از خاک ترکیه ترانزیت شود پس از بازگشایی مرز به صورت خیلی محسوس افزایش داشته و تلاش بر این است که عقب افتادگی تجاری در سه ماه گذشته به سرعت جبران شود.

از یک سو باز شدن تمام مرزهای کشورهای همسایه باعث شده تجارت با این کشورها با سرعت بیش از گذشته در جریان باشد، از سوی دیگر روش های ترانزیت در زمان تعطیلی مرزها همچون تجارت ریلی از مرز رازی هنوز به قوت خود باقی بوده و در کنار مرز بازرگان مشغول فعالیت است که این امر منجر به سرعت گرفتن تجارت با کشور ترکیه شده است. با این روال می توان امیدوار بود که در مدت زمان نه چندان طولانی، افت تجاری چند ماه گذشته جبران شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 180
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران