صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518102 تاریخ : 1399/05/28-15:57:03
,17,
تبادل نیروی کار بین ایران و بلغارستان

شریعتمداری خبر داد:

تبادل نیروی کار بین ایران و بلغارستان

وزیر کار ابراز امیدواری کرد تا هر چه سریع تر سند تبادل نیروی کار بین ایران و بلغارستان که در حال رایزنی است، به مرحله نهایی برسد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در دیدار ویدئو کنفرانسی با «دنیستا ساچوا»، وزیر کار و سیاست های اجتماعی کشور بلغارستان اظهار داشت: به دنبال نظام مند کردن اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به کشور بلغارستان هستیم.

وی با اشاره به تولید کیت های تشخیص کرونا از سوی فرهیختگان دانشگاهی در ایران، گفت: آمادگی داریم در صورت نیاز، این کیت ها را در اختیار بلغارستان قرار دهیم.

شریعتمداری ضمن تاکید بر ضرورت تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های مشترک، از توجه و تلاش دولت بلغارستان در حل مشکلات رانندگان ایرانی در مرز این کشور با رومانی به دلیل ویروس کووید 19 قدردانی کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح برخی از اقدامات این وزارتخانه در روزهای شیوع بیماری کرونا به پرداخت 23 هزار میلیارد تومان به 23 میلیون خانوار ایرانی، شناسایی گروه های زیر خط فقر، فقیر و آسیب پذیر جامعه در پنج ماه و اختصاص مبلغ 200 الی 600 هزار تومان مستمری به خانوارهای یک تا پنج نفره اشاره کرد.

شریعتمداری افزود: همچنین گروه های آسیب پذیر جامعه ایرانیان، افراد دارای مشاغل غیر رسمی و غیر بیمه جداگانه مورد توجه قرار گرفت و با شناسایی حدود چهار میلیون خانوار، به هر خانوار یک میلیون تومان پرداخت شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به راه اندازی سامانه بیکاری برای ثبت نام افرادی که به دلیل کرونا دچار بیکاری اجباری شده اند اشاره و تصریح کرد: این افراد در این سامانه ثبت نام کردند و تحت پوشش بیمه کرونایی قرار گرفتند. در این ایام، نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان ماهیانه برای این بیکاران واریز شده است.

اختصاص 45 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی برای حفظ اشتغال موجود

شریعتمداری در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه حفظ اشتغال موجود و حمایت از کارفرمایان نیز افزود: 45 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به این منظور اختصاص یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به ازای هر نفر شاغل در این کارگاه ها، کارفرمایان می توانند از وام های 12 و 16 میلیون تومانی با نرخ تسهیلات بانکی تسهیلی برخوردار شوند.

شریعتمداری به حمایت از بنگاه ها در ایران نیز اشاره و تصریح کرد: تعویق اخذ مالیات و حق بیمه تأمین اجتماعی بنگاه هایی که از کرونا آسیب دیده اند از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه برای حفظ سلامت مردم، توسعه دولت الکترونیک به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: با این اقدام تلاش شد تا مراجعات مردم به مراکز مختلف، کاهش یابد.

شریعتمداری با اشاره به تشکیل هیأت های مشترک بازرسی ایمنی کار و بازرسی بهداشت محیط کار در سطوح ملی، منطقه ای، محلی و ضرورت رعایت اجرای شیوه نامه های بهداشتی در همه مشاغل، گفت: تلاش شده است ضمن حفظ فعالیت های اقتصادی در کشور، میزان آسیب های ناشی از کرونا در واحدهای صنعتی و کارگاه ها به حداقل ممکن کاهش یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی کشورمان را برای تبادل تجربیات و انتقال اطلاعات در این زمینه اعلام کرد و گفت: می توان با توجه به اقدامات مطلوب دو کشور در زمینه های مختلف، از تجربیات یکدیگر در این زمینه ها بهره مند شویم.

شریعتمداری با اشاره به برگزاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و بلغارستان در سال 1398 در صوفیه، گفت: در ادامه مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی بین دو کشور، آمادگی خود را درباره مباحثی همچون حفاظت فنی و بهداشت کار، اشتغال، کارآفرینی، آموزش های فنی و حرفه ای، حمایت های اجتماعی از گروه های جمعیتی آسیب پذیر، توسعه در زمینه حوزه های تأمین اجتماعی، اصلاح قوانین بازنشستگی، توانمندسازی معلولان و خصوصاً زنان سرپرست خانوار اعلام کردیم.

شریعتمداری با اشاره به تنظیم سند همکاری مشترک بین دو کشور افزود: این سند همکاری به پیشنهاد کشور بلغارستان تهیه شده و ما آمادگی خود را برای امضای این سند همکاری اعلام می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ضرورت توجه توسعه تعاونی ها در کشور گفت: با توجه به تجربیات تعاونی ها در بلغارستان به ویژه اتحادیه های ملی تعاونی های کارگران و اتحادیه تعاونی های مرکزی بلغارستان، زمینه تبادل هیئت در این زمینه وجود دارد.

شریعتمداری با اشاره به طرح وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان در زمینه اعزام نیروی پزشکی ایران به بلغارستان افزود: همانند همکاری گروه بهداشتی پزشکان به آلمان، ما نیز می توانیم این نیروها را به کشور بلغارستان اعزام کنیم.

استقبال از تدوین پیش نویس سند همکاری مشترک بین دو کشور

در این دیدار ویدئو کنفرانسی خانم دنیستا ساچوا وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان نیز گفت: دو کشور بلغارستان و ایران دارای سابقه همکاری بیش از 123 سال است.

وی با اعلام همبستگی دولت و ملت کشور بلغارستان با دولت و ملت ایران در مبارزه با ویروس کووید 19 گفت: در 6 ماه گذشته و در راستای مقابله با ویروس کرونا اقدامات ارزشمندی در این کشور انجام گرفته که از آن جمله می توان به حمایت از افراد آسیب پذیر و سالخورده اشاره کرد.

وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان تصریح کرد: مهمترین اقدام انجام گرفته در این زمینه، اختصاص مبلغ 2 میلیارد یورو و اجرای طرح 40- 60 در این کشور بود.

وی در تشریح این طرح گفت: به این صورت که 60 درصداز منابع از سوی کارمندان و 40 درصد از سوی کارفرمایان در این طرح پرداخت می شود و علاوه بر این در این طرح 80 درصد منابع را دولت متقبل می شود.

دنیستا ساچوا با اشاره به اینکه با اقدامات انجام گرفته 200 هزار شغل در بلغارستان حفظ شده است، افزود: علاوه بر این اجرای دو طرح حمایت اجتماعی را آغاز کرده و مبلغی را به والدین برای حفاظت از کودکان و مبلغی نیز به دانش آموزان در این طرح اختصاص دادیم.

وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان دیگر اقدامات انجام گرفته در این ایام را اختصاص 25 میلیون یورو به حدود 2 میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرد.

وی افزود: اقدامات انجام گرفته در ایران بسیار مشابه با رویکردهای دولت بلغارستان است که از جمله آنها می توان به اعطای وام بلاعوض به مردم و حفاظت از اقتصاد جامعه اشاره کرد.

وزیر کار و سیاست اجتماعی بلغارستان با ابراز خرسندی از تدوین پیش نویس سند همکاری مشترک بین دو کشور گفت: امیدواریم هر چه سریع تر این سند پیش نویس همکاری به مرحله امضا برسد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 166
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران