در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522043 تاریخ : 1399/08/08-15:32:15
,17,13,10028,
تامین 741 میلیون دلار ارز برای روغن خام در 7 ماهه امسال

تامین 741 میلیون دلار ارز برای روغن خام در 7 ماهه امسال

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت از تأمین 741 میلیون دلار ارز برای روغن خام و 664 میلیون دلار ارز برای دانه های روغنی در 7 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، صدیف بیک زاده اظهار کرد: عمده نیاز روغن کشور از مسیر واردات تامین می شود و ضریب وابستگی به واردات در این کالا نسبت به کالاهای دیگر بیشتر است.

وی با بیان اینکه در سال 1399 برنامه اختصاص 1.5 میلیارد دلار ارز برای روغن خام را داریم، گفت: در این راستا باید 1.9 میلیون تن واردات روغن خام انجام شود تا بتوانیم بازار این محصول را تنظیم کنیم.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با اعلام اینکه بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می شود، تصریح کرد: از حدود 3 میلیون تن دانه روغنی وارداتی 18 درصد آن تبدیل به روغن خام می شود که بخشی از روغن مورد نیاز کشور از این محل تامین می شود.

بیک زاده با اعلام اینکه در 7 ماهه امسال میزان تخصیص ارز برای روغن خام 933 میلیون دلار بوده است، گفت: همچنین در 7 ماهه امسال 773 میلیون دلار نیز برای دانه های روغنی تخصیص ارز شده است. 741 میلیون دلار نیز تامین ارز برای روغن خام و 664 میلیون دلار تامین ارز برای دانه های روغنی در 7 ماهه امسال انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در ادامه با بیان اینکه این تامین تامین ارز ها با یک وقفه معمولاً یک ماهه تبدیل به کالا می شود و از طریق گمرکات ترخیص و وارد کشور خواهد شد، تصریح کرد: هر زمان جریان تامین کالا با هر دلیل از جمله کمبود ارز با مشکل مواجه شود، از این ذخایر راهبردی استفاده می کنیم. موجودی ذخایر شرکت بازرگانی دولتی برای روغن خام مکفی است و حتی تا چند ماه آتی در صورت اختلال در واردات می توانیم این محصول را در کشور تامین کنیم.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در پایان اظهار کرد: با توجه به برنامه ریزی تامین و توزیع روغن خوراکی، تولید روغن خوراکی در داخل کشور مطابق برنامه انجام شده و روند تولید نیز ادامه خواهد داشت و نیاز داخلی روغن خوراکی نیز به موقع تامین می شود.

از اواخر شهریورماه مشکلات بازار روغن خبرساز شد؛ تا جایی که در روزهای اخیر برخی فروشگاه ها تعداد روغنی که به هر فرد می فروشند را محدود کردند. این وضعیت باعث شده افزایش قیمت روغن هم شده، به طوری که شاخص تورم در مهرماه نشان می دهد قیمت در گروه روغن و چربی ها نسبت به شهریورماه 16.2 و در مقایسه با مهر سال قبل 34.8 درصد افزایش داشته است. البته طبق اعلام گمرک عدم مبادله اسناد مالکیت بین شرکت خریدار ایرانی و فروشنده خارجی به دلیل تامین نشدن ارز، گره اصلی عدم ترخیص روغن خام وارداتی است که تبعات ناشی از آن در بازار داخلی خود را نشان می دهد. در نهایت ساعاتی پیش معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد که در حال حاضر شرایط روغن خانوار و صنف و صنعت در تعادل قرار دارد و 70 هزار تن از ذخایر برای خانوار در زنجیره تامین در حال توزیع است.

طبق اعلام انجمن صنفی روغن نباتی ایران 50 تا 55 درصد مواد اولیه روغن های جامد، وارداتی و 40 تا 45 درصد نیز از دانه های روغنی تولید داخل استحصال می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 185
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران