بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520388 تاریخ : 1399/07/08-10:59:03
,17,
تامین کالاهای اساسی و ضروری مردم، در اولویت است

رزم حسینی:

تامین کالاهای اساسی و ضروری مردم، در اولویت است

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تامین کالاهای اساسی و ضروری مردم، در اولویت است، گفت: امروز شرمنده مردم هستیم، زیرا سفره های مردم هر روز خالی تر شده است؛ با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه ها در جهت تامین کالاهای اساسی و ضروری تلاش می شود.

به گزارش بانک و صنعت،

«علیرضا رزم حسینی» امروز (سه شنبه) در جریان مراسم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، افزود: تنظیم بازار با همکاری اصناف و بازاریان، اصلاح سیاست های تنظیم بازار، ایجاد شبکه های کارآمد توزیع کالا و حذف واسطه ها و دلالان و پیگیری طرح شناسه کالا برای کالاهای بادوام و نیمه دوام، از برنامه ها و اولویت ها در حوزه بازرگانی داخلی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش مسوولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط دشوار کنونی اقتصادی و مواجهه با ویروس منحوس کرونا، بسیار سنگین است و در این راستا، دو برنامه اصلی مبتنی بر برنامه ششم توسعه، اسناد بالادستی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و سند راهبردی وزارت صنعت تهیه شده است.

به گزارش ایرنا، رزم حسینی در دولت «تدبیر و امید» استاندار استان های خراسان رضوی و کرمان بوده است. وی از فرماندهان لشکر ثارالله در هشت سال دفاع مقدس و نیز قائم مقام شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی در مقطعی از دفاع مقدس بود و یکی از افتخاراتش ایثارگری و دریافت نشان فتح است.

رزم حسینی سابقه مدیریت چند شرکت بزرگ، عضویت در هیات مدیره چند واحد تولیدی و فعالیت های بازرگانی را در کارنامه خود دارد. او عضو هیات مدیره چند واحد معدنی بوده و با امور صنعت، معدن و تجارت آشنایی کامل دارد.
وی در ادامه به برنامه های خود در حوزه صنعت اشاره کرد و گفت: اکنون در شهرک های صنعتی کشور، واحدهایی با 30 تا 40 درصد ظرفیت فعالیت می کنند و یکی از برنامه ها، استفاده از ظرفیت های خالی این واحدهاست.
وزیر پیشنهادی صنعت خاطرنشان کرد: احیای واحدهای تعطیل شده و راکد با عنایت به تجربه موفق راه اندازی کلینیک های صنعتی و مشاوره ای در استان خراسان رضوی، در دستور کار خواهد بود.
وی، همچنین بر تامین به موقع و آسان مواد اولیه واحدهای صنعتی و پشتیبانی از واحدهای فناور و دانش بنیان در راستای حمایت و تقویت جوانان، به عنوان برنامه دیگر خود اشاره کرد.

بازار خودرو انحصاری است
وی به بازار خودرو اشاره کرد و افزود: در صنعت خودرو انحصار وجود دارد، رقابت پذیری نیست و قیمت تمام شده و هزینه های سربار آن بالاست.
وزیر پیشنهادی صنعت ادامه داد: وابستگی برخی قطعات خودرو به خارج و قیمت تمام شده بالا به دلیلی وابستگی به ارز، از دیگر مشکلات در این حوزه است.

تکمیل زنجیره فولاد
رزم حسینی با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره فولاد و توزیع عادلانه آن، یادآور شد: این روزها گرانی فولاد به بسیاری صنایع آسیب جدی رسانده است؛ در این راستا طرحی آماده شده که با هماهنگی کمیسیون صنایع مجلس و با اتفاق نظر آن را اجرایی خواهیم کرد.
وی گفت: تاکنون فقط 10 درصد معادن کشور مورد اکتشاف قرار گرفته و به یک غربال گری در حوزه اکتشافی، همچنین توسعه اکتشافات و تکمیل مطالعات تفصیلی نیازمندیم تا استان های امیدبخش هر چه بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، به فعال کردن معادن غیرفعال و همچنین معادن حبس شده (که چندین سال در دست برخی افراد باقی مانده و از طریق آن مجوزفروشی و رانت خواری می کنند)، همچنین تامین ماده اولیه پودر آلومینا مورد نیاز صنعت آلومینیوم سازی با توسعه اکتشافات در استان آذربایجان شرقی، به عنوان دیگر برنامه خود اشاره کرد.
برنامه های رزم حسینی در حوزه تجارت
وی در ادامه، روان سازی تجارت، تهاتر کالایی با واردات کالاهای ضروری در مقابل صادرات، جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری، توسعه صادرات با همسایگان و فعال کردن قراردادهای تجاری ترجیحی مانند موافقت نامه اوراسیا، به عنوان بخشی از برنامه های خود در حوزه تجارت عنوان کرد.
رزم حسینی با اشاره به تجربه خود در استان خراسان رضوی، اضافه کرد: این استان سالیانه دو میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه خود دارد و باید از نظیر چنین تجربه ای در استان های کرمانشاه، کردستان، خوزستان و غیره برای شکست تحریم ها با قدرت بهره ببریم.
وی با اشاره به لزوم توسعه برگزاری نمایشگاه ها در کشورها و بازارهای همسایه، تاکید کرد: باید از امکان واردات موقت کالا در مناطق ویژه اقتصادی و صادرات کالاها که امکان اشتغال زایی بالایی داشته و صادرات مجدد و ارزآوری را به دنبال دارد، استفاده بهینه شود.
وزارت صنعت بنگاه سیاسی نیست
وزیر پیشنهادی صنعت تصریح کرد: وزارت صنعت یک وزارتخانه تخصصی است نه یک بنگاه سیاسی، بنابراین اجازه نمی دهیم بازی های سیاسی و جناحی در آن به جریان بیفتد، همچنین تمرکز ما در این وزارتخانه بر مدیریت جهادی است و تلاش می کنیم با تدبیر و درایت و نه خط بازی و جناح بندی، امور را به پیش ببریم.
وی همچنین، از برنامه ریزی برای حذف امضاهای طلایی در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و حذف رانت های مرتبط خبر داد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شکستن انحصار در تجارت، صنعت، واردات و صادرات در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد کار سختی است، اما برای حذف امضای طلایی که ریشه هرگونه رانت خواری است برنامه هایی دارم، البته برای مبارزه با هر نوع فساد باید تحمل تخریب را داشت زیرا گاهی پای آبرو نیز به میان می آید.
وی با اشاره به اینکه از همین امروز تخریب ها بر علیه فعالیت های من آغاز شده است، تاکید کرد: نمی توان بدون پرداخت هزینه های اینچنینی با رانت خواری و فساد مبارزه کرد و به همین دلیل است که به حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیاز دارم.
رزم حسینی با بیان اینکه در این دوره انتصاب مدیران به صورت اتوبوسی نخواهد بود، تاکید کرد: افرادی برای مدیریت انتخاب می شوند که کارشناس و جوانان پاکدست بوده و کار خود را بلد باشند.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه راز موفقیت وزارت صمت هماهنگی و وحدت رویه در کار است، اظهار داشت: مهم است که وزیر منتخب صنعت، معدن و تجارت حداقل یک دوره در مقام استاندار کار کرده باشد تا راه های همکاری و همراهی با مجلس شورای اسلامی را تجربه کند و من در کارنامه خود در دو استان معدنی و صادراتی به مدت هفت سال استاندار بوده ام.
به گفته وی، برای پیشبرد اهداف وزارت صمت هماهنگی و انسجام بانک مرکزی، وزارت جهات کشاورزی وزارت امور اقتصادی و دارایی با کمیسیون های مرتبط مجلس در اولویت است.
رزم حسینی با بیان اینکه اگر پول ها در بانک مرکزی به درستی هدایت شود از التهاب بازار جلوگیری می کند، گفت: باور دارم تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کار کارشناسی و استفاده از بخش خصوصی کار آمد و مشروع به نتایج مهمی منتج خواهد شد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید برای وضعیت خودرو تصمیمی گرفته شود، تاکید کرد: برای حل مشکلات کمیسیون های مرتبط مجلس شورای اسلامی، کارشناسان و مدیران بخش خصوصی باید به وفاق برسیم زیرا با اختلاف نمی توانیم کارها را ادامه دهیم و یکی از نشانه های وزیر این است که قدرت هماهنگی داشته باشد.
استانداران باید اختیار عمل داشته باشند
رزم حسینی با تاکید بر اینکه باید در استان ها تمرکز زدایی و تفویض اختیار صورت گیرد، تصریح کرد: این موضوع در برنامه های توسعه پیش بینی شده است اما تاکنون مسئولیت ها به استاندار داده می شده، اما در عمل، اختیاری به آنها واگذار نمی شود.
وی با بیان اینکه مجلس در راس امور است، خاطرنشان کرد: این نهاد جایگاه رفیعی دارد و مردم سالاری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحقق پیدا می کند که با پشتیبانی و هم فکری در جنگ اقتصادی باید به کمک دولت بیاید زیرا ما همه خادم مردم هستیم.
وی با بیان اینکه معیشت مردم چالش جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: رفع قوانین مزاحم موجب می شود فضای کسب و کار مردم بهبود پیدا کند زیرا یک مورد از میان 11 شاخصه رشد اقتصادی مربوط به تجارت فرامرزی است و بقیه آنها داخلی است که رفع برخی مقررات می تواند به ارتقای آن کمک کرد.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به شفافیت در وزارت صمت اشاره کرد و گفت: این نهاد را باید به وزارتخانه ای شیشه ای تبدیل کنیم و دولت الکترونیک را به سرانجام برسانیم تا رابطه فیزیکی مردم با وزارتخانه قطع شود.
فعالان بخش خصوصی، مجاهدان اقتصادی امروز هستند
وی با اشاره به فعالیت های خود در بخش خصوصی تصریح کرد: سختی های بسیاری را در این بخش تجربه کردم و می دانم که فعالان این بخش مجاهدین اقتصادی امروز ما هستند و البته این نکته را باید یادآوری کنم که در هفت سالی که در خدمت دولت و مردم هستم در هیچ شرکت خصوصی سهام نداشتم.
روستاها توانمند سازی شوند
رزم حسینی با بیان اینکه توانمند سازی مردم را باید از روستاها آغاز کرد گفت: اگر معیشت مردم درست باشد آنها وفادارتر به کشور خواهند بود.
وی افزود: اگر شرکت های دولتی و خصوصی مسئولیت های اجتماعی خود را انجام دهند روستاها توسعه پیدا می کنند که اگر تاکنون این شرایط محقق شده بود امروز شاهد 25 میلیون مهاجر حاشیه نشین نبودیم.
به گفته وی، در این شرایط سخت همه با هم باید در یک سنگر برای انقلاب و اسلام کار کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران