زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490226 تاریخ : 1398/06/10-10:32:59
,1,
تامین مالی ارزان توسط نظام بانکی

تامین مالی ارزان توسط نظام بانکی

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران گفت: اقتصاد کشور به این دلیل بانک محور شده که گران‌ترین تامین مالی از طریق بورس و ارزان‌ترین آن از طریق بانک است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، مرتضی اکبری در میزگرد بانکداری بدون ربا سی امین همایش بانکداری اسلامی اظهار داشت: در بحث بانکداری بدون ربا اگر 30 تا 40 سال گذشته قانون‌گذاری کشور را ببینیم، قانون‌گذاران بانک را به عنوان یک بنگاه اقتصادی ندیده‌اند؛ بلکه از نظر آنها بانک صندوقی پُر از پول است که هر زمان بخواهند می‌توانند از منابع آن بهره بگیرند.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران بیان داشت: در زمینه اصلاح نظام بانکی چند مسئله باید حل شود، اولا نحوه تقسیم زیان در نظام بانکی باید چگونه باشد؟ بانک‌ها سالانه 200 تا 300 هزار میلیارد تومان سود می دهند که باید از تسهیلات‌گیرندگان دریافت شود اما 30 تا 40 درصد آن از این طریق تامین و مابقی باید از محل دیگری پرداخت شود.

اکبری ادامه داد: مسئله دوم، از نظر سیاست‌گذاران وظیفه بانک‌ها این است که در هر شرایط از تولید حمایت کنند، سرعت گردش تسهیلات بانک ها اهمیت زیادی دارد در حالی که در عمل 40 تا 50 درصد تسهیلات معوق است که برای حل این مشکل از چه قانونی باید استفاده شود؟

وی افزود: اقتصاد کشور به این دلیل بانک محور شده که گران‌ترین تامین مالی از طریق بورس و ارزانترین آن از طریق بانک است و این باعث می شود همه به سمت بازار پول بیایند و در این شرایط نمایندگان به جای اینکه از بازار پول حمایت کنند از تسهیلات‌گیرندگان حمایت می‌کنند.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران بیان داشت: چه فرقی بین کسی که تسهیلات را بازپرداخت نمی کند با کسی که پرداخت می‌کند است؟ اگر بانک وجه التزام را نگیرد چه ابزاری برای بازپرداخت دارد؟ قوانین در 30 سال گذشته در راستای وام دادن بیشتر و کاهش نرخ سود بوده است. در این شرایط هر لایحه‌ای که در جهت حمایت از تسهیلات‌گیرندگان باشد هیچ کمکی به اصلاح نظام بانکی نمی‌کند و شرایط را بدتر می‌کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران