تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521166 تاریخ : 1399/07/21-13:53:15
,17,
تابستان امسال نرخ بیکاری 16 استان تک رقمی بود

تابستان امسال نرخ بیکاری 16 استان تک رقمی بود

بررسی جداول آماری مرکز ملی آمار نشان می دهد که در تابستان گذشته نرخ بیکاری 16 استان تک رقمی بود.

به گزارش بانک و صنعت، مرکز ملی آمار هفته گذشته نرخ بیکاری در تابستان 99 را منتشر کرد و امروز در پیوست این خبر جزییات بیشتری از نرخ اشتغال و بیکاری در استان های مختلف را اعلام کرد.

براساس این گزارش اثر منفی ویروس کرونا بر شاخص های نیروی کار کشور در تابستان امسال در مقایسه با بهار تا حدی تعدیل شده است.
مطابق این نتایج، در تابستان امسال، جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) نسبت به فصل مشابه سال قبل با کاهش روبرو شده که این کاهش در مقایسه با فصل بهار 99 نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردارشد.
بررسی نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیشتر نشان می دهد که 9.5 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش یافته است.
همچنین بررسی جداول آماری نشان می دهد با وجود شیوع بیماری کرونا نرخ بیکاری 16 استان تک رقمی و 15 استان دو رقمی بود.
استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، زنجان، فارس، قزوین، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد استان های با نرخ بیکاری تک رقمی در تابستان 99 بودند.
بررسی آمار اعلامی مرکز یاد شده، نشان می دهد که در تابستان امسال با وجود شیوع بیماری کرونا نه تنها تعداد استان های با نرخ تک رقمی کاهش نداشته، بلکه یک استان نیز به تعداد استان های تک رقمی افزوده شده است (تابستان 98 تعداد 15 استان نرخ بیکاری تک رقمی داشتند).
همچنین براساس اعلام مرکز آمارنرخ بیکاری سه استان تهران، گلستان و یزد که در تابستان سال 98 دو رقمی بوده، در تابستان سال 99 تک رقمی شد و در مقابل نرخ بیکاری استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی و گیلان دو رقمی شد.
استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به ترتیب با 5.8 و 5.7 درصد کمترین و خوزستان و لرستان با 15.3 و 14.7 درصد بیشترین نرخ بیکاری را در تابستان امسال ثبت کردند.

40 درصد جمعیت فارغ التحصیل بیکار

براساس این گزارش 62 میلیون و 267 هزار نفر آنها جمعیت 15 ساله و بیشتر است و از این تعداد 26 میلیون و 19 هزار نفر جمعیت فعال و 36 میلیون و 248 هزار نفر جمعیت غیرفعالند.

تابستان امسال دو میلیون و 477 هزار نفر بیکار در کشور وجود داشت که 40.7 درصد از بیکاران 15 ساله و بیشتر را فارغ التحصیلان تشکیل می دهند و نسبت به تابستان سال گذشته 3.1 درصد جمعیت بیکار فارغ التحصیلان کاهش یافته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران