در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512423 تاریخ : 1399/02/20-09:26:16
,17,
بیش از 80 درصد لوازم خانگی در سایت ها قاچاق یا تقلبی است

رئیس اتحادیه توزیع کنندگان لوازم خانگی:

بیش از 80 درصد لوازم خانگی در سایت ها قاچاق یا تقلبی است

رئیس اتحادیه صنف توزیع کنندگان لوازم خانگی گفت: بیش از 80 درصد لوازم خانگی که در سایت ها و فضای مجازی تبلیغ شده یا قیمت گذاری می شوند، تقلبی یا قاچاق بوده و شناسه کالا و گارانتی و ضمانتنامه معتبر ندارند یا با قیمت های بالایی به فروش می روند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سید مرتضی میری درباره خرید و فروش لوازم خانگی در فضای مجازی، افزود: از دو سال پیش تاکنون ورود کالاهای ساخته شده لوازم خانگی به کشور ممنوع شده است و شاید بین 10 تا 20 درصد اجناس خارجی که در سایت ها و فروشگاه های مجازی معامله می شوند، مربوط به اجناس باقی مانده از قبل باشد.

کالاهای تقلبی و قاچاق فاقد شناسه کالا و گارانتی و ضمانتنامه معتبر

وی هشدار داد: اکثر این کالاها تقلبی یا قاچاق بوده و شناسه کالا و گارانتی و ضمانتنامه معتبر ندارند یا با قیمت های بالایی به فروش می روند.

میری به طور نمونه از یک مدل یخچال ساید بای ساید کره ای مثال زد که از دو سال پیش تاکنون وارد کشور نشده و در حالی که آخرین قیمت آن 22 میلیون تومان بوده، در سایت ها و فضای مجازی به 35 میلیون تومان قیمت خورده است.

وی گفت: در تماس با صاحبان برخی از این سایت ها و اعتراض به گران فروشی ها و درج کالاهای قاچاق، اما اعلام کردند که در بسیاری موارد پنل سایت را به دیگران اجاره می دهند و مسوولیتی در قبال آن نپذیرفتند.

این مقام صنفی تاکید کرد که این نقص قانون است و باید صاحبان سایت ها و اپلیکیشن ها پاسخگوی موارد این چنینی باشند.

ارز نیمایی برای مواد اولیه لوازم خانگی

میری خاطرنشان کرد: مطابق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، مواد اولیه تولید لوازم خانگی همچون گذشته در گروه 2 کالایی بوده و مشمول دریافت ارز نیمایی می شود.

وی بیان داشت: نگاهی به بازار ارز نشان دهنده اختلاف قیمتی اندک ارز نیما و ارز آزاد (در حدود هزار تومان) است و قیمت ها نسبت به سال گذشته نزدیک به 30 درصد گرانتر شده است.

رئیس اتحادیه صنف توزیع کنندگان لوازم خانگی ادامه داد: این رشد قیمتی روی قیمت تمام شده کالا تاثیرگذار خواهد شد.

وی اظهار داشت: به طور معمول کارخانجات قیمت کالاهای تولیدی خود را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارجاع می دهند که پس از بررسی توسط کارشناسان این سازمان، برای رویت مشتریان در سامانه 124 ثبت می شود.

میری گفت: با اینک حدود دو ماه از سال را پشت سر گذاشته ایم، اما قیمت های جدید اعلام نشده و به خصوص کارخانجاتی که بیش از 10 درصد افزایش قیمت داشته اند، مدارک خود را به سازمان حمایت تسلیم نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ملاک عمل برای سازمان حمایت در بررسی شکایت های واصله، قیمت های پیشین مندرج در سامانه 124 است و این کم کاری تولیدکنندگان شاید در شکایت های مردمی به ضررشان تمام شده و مشمول گران فروشی شوند.

کارخانجات داخلی توانستند سال گذشته 825 هزار و 400 دستگاه تلویزیون تولید کنند.

رشد 7.8 درصدی تولید یخچال فریزر

بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است در 12 ماهه 98، تعداد یک میلیون و 168 هزار و 700 دستگاه یخچال فریزر در کشور تولید شد که در مقایسه با سال 97 رشد 7.8 درصدی داشته است.

در سالی که گذشته کارخانجات داخلی موفق به تولید 732 هزار و 200 دستگاه ماشین لباسشویی شدند که رشد 32 درصدی در مقایسه با سال قبل از آن داشته است.

همچنین تولید کولر آبی در این مدت با رشد 6.3 درصدی به 904 هزار و 900 دستگاه رسید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 184
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران