در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512817 تاریخ : 1399/02/24-14:46:52
,17,4,
بیش از 300 قانون گذار جهان خواستار لغو بدهی کشورهای در حال توسعه شدند

به رهبری «سندرز»؛

بیش از 300 قانون گذار جهان خواستار لغو بدهی کشورهای در حال توسعه شدند

بیش از 300 قانون گذار از سرتاسر جهان از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خواستند تا در پاسخ به کرونا، بدهی فقیرترین کشورهای جهان را لغو و برای مقابله با یک رکود جهانی منابع اعتباری خود را تقویت کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعتبه نقل از رویترز، این جنبش که به رهبری «برنی سندرز» نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا و «ایلهام عمر» نماینده دموکرات اهل مینیسوتا به راه افتاده است، در حالی شکل گرفته است که نگرانی ها از اینکه کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور تحت تاثیر پاندمی ویران شوند، افزایش یافته است.

ویروس کرونا تاکنون بیش از 4.2 میلیون نفر از مردم جهان را درگیر کرده و بالغ بر 287 هزار و 349 تن را به کام مرگ کشانده است.

تعطیلی گسترده با هدف تهدید شیوع ویروس، تاثیرات منفی عمیقی را بر اقتصاد جهان گذاشته و می گذارد؛ به ویژه در کشورهای فقیر با ساختار بهداشتی ضعیف، بدهی زیاد و منابع معدود برای مدیریت بحران دوگانه بهداشتی و اقتصادی.

«کریستالینا جورجیوا» رییس صندوق بین المللی پول روز گذشته اعلام کرد که این نهاد «به احتمال فراوان» پیش بینی کاهشی خود را از تولید ناخالص داخلی جهان بار دیگر با روندی نزولی اصلاح خواهد کرد؛ براساس پیش بینی صندوق اقتصاد جهان در سال 2020 به اندازه 3درصد کوچک خواهد شد. جورجیوا در ادامه گفت که کشورهای در حال توسعه برای گذر از توفان، به بیش از 2.5 تریلیون دلار اعتبار نیاز دارند.

این قانونگذاران از ایده اقدام صندوق بین المللی پول برای پوشش بدهی های 25 کشور از فقیرترین کشورهای جهان را برای مدت 6 ماه استقبال کردند اما بر این باورند که تلاش های بیشتری مورد نیاز است.
بانک جهانی نیز اعلام کرده است که رد حال بررسی روش های گسترش حمایت خود از کشورهای فقیر جهان است اما هشدار داد که لغو بدهی ها می تواند به رتبه سنجی اعتباری این نهاد خدشه وارد کرده و توانایی آن را برای فراهم کردن اعتبارهای کم هزینه برای اعضای این سازمان تضعیف نماید.

نمایندگان 24 کشور از هر 6 قاره جهان، در نامه ای اعلام کردند که الزامات و تعهدات بازپرداخت بدهی های فقیرترین کشورهای جهان به جای تعلیق صرف، باید مطابق توافق صورت گرفته از سوی گروه جی20 در ماه آوریل، بلافاصله لغو شود.

این نمایندگان در ادامه تاکید کرد که عدم انجام چنین اقدامی به معنای این است که این کشورها قادر نخواهند بود تا به هزینه های موردنیاز خود برای مقابله با ویروس، اولویت بخشیده و در نتیجه اختلال در زنجیره تولید و بازارهای مالی جهان تداوم خواهد یافت.

این قانونگذاران علاوه بر این از جورجیوا و دیوید مالپاس رییس بانک جهانی خواستند تا از طرح ایجاد تریلیون ها دلار در قالب حق برداشت ویژه ( SDR/واحد پول صندوق) حمایت کنند زیرا به اعتقاد آنان چنین اقدامی برای ممانعت از افزایش قابل توجه فقر، گرسنگی و بیماری در جهان الزامی است.

آمریکا به عنوان عمده سهامدار و تامین کننده مالی صندوق بین المللی پول با تخصیص ... مخالفت کرده است.ایلهام عمر در این خصوص گفت که ایالات متحده باید طلایه دار تلاش ها در راستای تامین کمک به کشورهای بسیار آسیب پذیر باشد.

وی در ادامه گفت: سرنوشت تمام ما بهم پیوسته است. اگر از مردمی در رنج و مصیب آن سوی مرزها غفلت کنیم، در نهایت خودمان آسیب خواهیم دید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران