در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512585 تاریخ : 1399/02/22-09:09:20
,8,4,
بورس های جهانی در وضعیت بیم  و امید

بورس های جهانی در وضعیت بیم و امید

کشورهای مختلف، ممنوعیت های رفت وآمد را کاهش داده و رو به حذف تدریجی قرنطینه آورده اند. این شرایط، باعث خوش بینی سرمایه گذاران به بهتر شدن اوضاع اقتصاد و رشد شاخص های بورسی شده است. اما از طرف دیگر، نگرانی ها نیز برای موج دوم ویروس کرونا، اوج گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از رویترز، وال استریت و بازارهای آسیایی هر دو در روز دوشنبه رشد کردند. شاخص گسترده MSCI’s نزدیک به 0.1 درصد رشد کرد. شاخص نیکی ژاپن 0.7 درصد و شاخص اصلی بورس کره جنوبی نیز 0.3 درصد بالا رفتند.

وال استریت نیز از هفته گذشته، به مدار رشد بازگشته است. شاخص S&P500، هفته جدید کاری جهانی را در شرایطی آغاز کرد که ارزش آن 3.5 درصد بالاتر از هفته گذشته است. این شاخص که وضعیت 500 شرکت مهم آمریکایی را نشان می دهد، حالا 31 درصد با ارزش تر از افت شدید آن در 23 ماه مارس است.

این در شرایطی است که هفته گذشته، بدترین گزارش های اقتصادی آمریکا در تاریخ معاصر منتشر شدند. «آلن روسکین»، رئیس یکی از بخش های دویچه بانک می گوید: «انتشار بدترین گزارش اشتغال تاریخ آمریکا، حداقل برای دارایی های ریسک پذیر کمک کننده بوده است. از ماه مارس گذشته، شکاف بسیار زیادی بین اقتصاد واقعی و ریسک های مالی ایجاد شد. بازارها می دانند که داده های اقتصاد واقعی، وحشتناک هستند. اگر بهبود رشد اقتصادی آرام باشد، چندان مطمئن نیستیم که کمک های سیاست گذاری به بازار، بتواند مدت زیادی در مقابل اقتصاد واقعی بایستد.»

با وجود تمام این تحلیل ها، مهم ترین عاملی که روی رفتار سرمایه گذارن اثر گذاشته، حذف تدریجی قرنطینه بوده است. آن ها این اتفاق را نشانه مثبت بزرگی برای بازارها می بینند. سی ان ان بیزینس می نویسد: «درست این است که برای بیرون آمدن اقتصاد از رکود شدید، کسب وکارها باید اجازه بازگشایی داشته باشند و محدودیت های تردد برداشته شوند. اما بازگشایی، خطرات تازه ای را به همراه دارد. موج دوم شیوع ویروس، سود اخیر بازارها و خوش بینی به بهبود اقتصادی را از بین می برد. بدون وجود واکسن، نمی توان پیش بینی کرد که مرحله بعدی بیماری با بازار دارایی های ریسک پذیر مانند بورس، چه کار خواهد کرد.»

«دنیس دبوسکر»، استراتژیستی در شرکت تحقیقاتی Evercore ISI رفتار سرمایه گذاران را در این مرحله از همه گیری ویروس کرونا چنین توضیح می دهد: «اگر یکی از واکسن ها یا درمان های در حال تست موفق و موثر باشند، ما خریدار دارایی های خطرپذیر می شویم. اما اگر نبوغ انسان ها شکست بخورد یا در شیوع این ویروس فعالیت مجدد قابل توجهی مشاهده شود، ما فروشنده این دارایی ها خواهیم بود.»

بنابراین، بازارها هفته گذشته را با رشد و خوش بینی به از سرگیری فعالیت های اقتصادی تمام و این هفته را نیز با همین حال خوش، آغاز کردند. اما تحلیل های جهانی نشان می دهد که اوضاع بسیار شکننده است. اگر تصمیم دولت ها برای لغو قرنطینه و نجات اقتصاد شتاب زده باشد، بازارها با سرعتی بیشتر از قبل، به سراشیبی سقوط می افتند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران