صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519620 تاریخ : 1399/06/26-14:42:12
,17,
بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد

گزارش دوره چهارم طرح شامخ نشان داد؛

بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد

در حالی که گزارش دوره سوم طرح «شامخ» افزایش میزان رکود خرده فروشان در تیر نسبت به خرداد 99 را نشان داده بود، گزارش دوره چهارم شامخ حاکی از بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد نسبت به تیر است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از اتاق اصناف، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران، گزارش دوره چهارم طرح شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، شامخ کل (51.19)، نشان دهنده بهبود وضعیت بخش خرده فروشی در مرداد ماه 1399 نسبت به تیرماه 1399 (37.50) است.

همچنین شاخص سرعت انجام یا تحویل سفارش و یا فرایند کار (55.95) در مرداد، بیشترین میزان شاخص ها در بین 5 مؤلفه اصلی شامخ بوده است. شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (40.48) در مرداد، کمترین مقدار شاخص در بین 5 مؤلفه اصلی شامخ بوده است. بیشترین میزان تغییر هم مربوط به شاخص میزان فعالیت های انجام شده است (36.51 درصد) که نشان دهنده بهبود واحدهای خرده فروشی و بهتر شدن وضعیت فروش در مرداد نسبت به تیر است.

7 مشکل عمده بخش خرده فروشی

هفت مشکل عمده بخش خرده فروشی بر پایه این گزارش، «کاهش تقاضا برای کالاهای بادوام به دلیل بحران کرونا»، «کاهش قدرت خرید مردم و عدم تقاضای مؤثر در بازار»، «عدم شفافیت زنجیره تأمین کشور»، «خرد بودن واحدها و عدم تولید مقیاس»، «قیمت تمام شده بالا به دلیل خرد بودن»، «وابستگی بازار به واردات و عدم ثبات در بازار ارز»، «تورم بالا و گران شدن کالا و خدمات در کشور» است.

همچنین در تحلیل شامخ بخش خرده فروشی در مرداد 1399 می توان گفت که شرایط بازار کشور با توجه به نوسان قیمت ارز که تأثیرگذار بر قدرت خرید مردم و کاهش قدرت پول ملی بوده است مردم را به سمت خرید اقلام ضروری معیشت و عدم توجه به خرید کالاهای لوکس و بادوام برده است که این مهم در شاخص شامخ به خوبی نمایان شده است و حرکت شاخص از 37.50 در تیر ماه به 51.19 در مرداد ماه این امید را به فعالان این بخش می دهد که کسب و کارهای این بخش در حال خروج از رکود بحران کرونا هستند.

شامخ بالای 50 درصد مفهوم رونق دارد

با توجه به این که عدد شامخ بالای 50 مفهوم رونق دارد، در مرداد ماه افزایش میزان فعالیت های انجام شده (تولید، ارائه خدمات و …) نشان گر رونق و تلاش بیشتر فعالان در این دوره است.

عدم اعتماد به ثبات اقتصادی

کاهش شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت های شرکت در ماه آینده از 53.13 به عدد 48.81 بیان گر عدم اعتماد به ثبات اقتصادی کشور و حس تزلزل فعالان نسبت به آینده است که تاثیرپذیر از وضعیت اقتصاد کلان کشور و وضعیت عدم ثبات در بورس، ارز، طلا و … است. رفع این مشکل نیازمند ارائه طرح های علمی و مبتنی بر عقلانیت از سوی دولت برای برون رفت از این مشکلات جهت بازگشت اعتماد عمومی نسبت به آینده ای روشن است.

افزایش 4.41 درصدی نیروهای انسانی

شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی با افزایش 4.41 درصدی نسبت به ماه گذشته نشان دهنده افزایش شعب فروشگاه ها (ی زنجیره ای) و به تبع بیشتر شدن میزان فروش کالا و محصولات است.

در شاخص های «میزان سفارشات جدید مشتریان»، «میزان استخدام نیروی انسانی» و «میزان فروش کالاها و خدمات»، افزایش نسبت به تیرماه مشاهده می شود که همگی این عوامل در کنار «سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار»، منجر به افزایش عدد شامخ کل شده است.

بی ثباتی و نوسانات نرخ ارز موجب شده تا میزان صادرات کالا در ماه مورد مطالعه نسبت به ماه گذشته اندکی کاهش یابد (1.59- درصد) روند رشد فروش، فروشگاه های زنجیره ای کشور در دوره مرداد نسبت به دوره مشابه سال گذشته بیان گر کاهش توان خرید است زیرا با توجه به تورم کشور، شاهد رشد ( به جز در چند قلم کالا) متناسب با تورم نیستیم.

بر اساس این گزارش، شاخص خدمات سایر کشورهای جهان بیان گر وجود رکود در اقتصادهای بزرگ جهان به جز چین و روسیه است و این مهم بیان گر این است که سایر کشورها هنوز برای خروج از بحران کرونا در مرداد ماه موفق عمل نکرده اند. بنابراین از این جهت باید امیدوار به آینده بازار خرده فروشی متمرکز در کشور باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران