سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 316141 تاریخ : 1396/12/07-12:54:40
,10033,
بطری‌های پلاستیکی؛ بیشترین زباله‌های جزیره هرمز

بطری‌های پلاستیکی؛ بیشترین زباله‌های جزیره هرمز

برگزار کننده آئین هرمز پاک ضمن بیان اینکه عمده زباله جمع‌آوری شده در دور اول این کمپین در جزیره هرمز بطری‌های پلاستیکی و ظرف‌های یکبار مصرف غذا بود از برگزاری دور دوم آن در روز جمعه (11 اسفندماه) خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ در این باره احسان نیک نهاد ایده پرداز و برگزار کننده آئین هرمز پاک گفت: جمعه (11 اسفند ماه) دومین دوره‌ای‌است که کمپین هرمز پاک برگزار می‌شود. برای شرکت در این دوره نیز مثل دوره قبل فراخوان داده شده و قرار است طبیعت دوستان نسبت به پاکسازی جزیره هرمز اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه دور اول کمپین هرمز پاک در 18 فروردین ماه 96 برگزار شد، گفت: در آن مقطع به علت گرمای هوا شرکت‌کنندگان شرایط سختی را تجربه کردند چراکه آنان از نقاط مختلف کشور در این کمپین حضور یافته بودند بنابراین تصمیم گرفتیم دور دوم این کمپین را در اسفند ماه که هوا خنک‌تر است و با آئین خانه تکانی برای سال نو همزمانی دارد برگزار کنیم. ضمن اینکه تعداد افراد بیشتری در این ایام می توانند در این کمپین شرکت کنند.

طراح کمپین هرمز پاک در مورد علت راه‌اندازی این کمپین اظهارکرد: من یک عکاس هستم و همیشه حجم زیادی از زباله‌ها را در جزیره هرمز می‌بینم. سال پیش تصمیم گرفتم برای این موضوع دست به کاری بزنم. به همین علت سعی کردم در قالب کمپین هرمز پاک در این زمینه فرهنگسازی و روز مشخصی را برای پاکسازی این جزیره تعیین کنم.

نیک نهاد با بیان اینکه در دوره قبل فراخوان ما برای حضور و مشارکت به منظور پاکسازی جزیره هرمز در فضای مجازی بازتاب خوبی داشت و تعداد زیادی از شهرهای مختلف از جمله تهران، شیراز، اصفهان، بندرعباس و هرمزگان حضور پیدا کردند، گفت: مردم هرمز نیز مشارکت خوبی در این زمینه داشتند و بر اثر این همکاری 15 تن زباله جمع‌آوری کردیم که بخش عمده این زباله‌ها را بطری‌های پلاستیکی و ظرف‌های یکبار مصرف غذا تشکیل می‌داد.

وی با اشاره به تغییرات کمپین هرمز پاک نسبت به دوره اول تاکید کرد: در این دوره، کمپین هرمز پاک به آئین هرمز پاک تغییر نام داده چون می‌خواهیم این موضوع را به شکل یک آئین و سنت درآوریم و در تقویم مردم محلی این منطقه قرار دهیم. افزون بر این دوره دوم برگزاری آئین هرمز پاک تفاوت‌هایی با دوره ابتدایی دارد.این آئین صبح روز جمعه ساعت 9 از قلعه پرتغالی‌های هرمز با همراهی و استقبال گروه موسیقی لیوا شروع می‌شود که به نوعی یک شادمانی برای پاکسازی هرمز به حساب می‌آید. پاکسازی هرمز در پنج نقطه به عنوان نقاط پرزباله به مشارکت کنندگان پیشنهاد خواهد شد و زباله‌ها به صورت تفکیک شده جمع‌آوری خواهند شد. به این صورت بطری پلاستیکی در یک کیسه و زباله‌های فلزی و شیشه‌ای در کیسه دیگر جمع‌آوری می‌شوند.

برگزار کننده آئین هرمز پاک تاکید کرد: از شرکت کنندگان در این آئین خواهشمنمدیم که زباله‌های جمع‌آوری شده را قبل از ساعت 16 در کنار جاده‌ها قرار دهند چون راس ساعت 16، 30 تا 40 خودرو برای جمع‌آوری زباله‌های قرار گرفته در کنار جاده‌ها وارد منطقه می‌شوند. این خودروها که حامل حجم زیادی از زباله‌ها هستند به طور قطاری دور هرمز خواهند چرخید که شبیه یک کارناوال است.

وی ادامه داد: خودروهای جمع‌آوری زباله وارد شهر هرمز و در سوله‌ای دراین شهر دپو می‌شوند و در روز بعد توسط شناور به بندرعباس برای بازیافت انتقال می‌یابند. جالب توجه این است که در پایان آئین هرمز پاک افراد شرکت کننده با موسیقی بدرقه می‌شوند.

هرمز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در هشت کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت در طول تاریخ، اهمیت راهبردی و بازرگانی خاصی به این جزیره بخشیده است.

گفتنی است سازمان حفاظت محیط زیست و به ویژه معاونت آموزش و پژوهش این سازمان از ابتدای دی‌ماه طرح بی زباله را کلید زد. این طرح که تا 13 فروردین ماه سال 97 نیز ادامه خواهد داشت به دنبال فرهنگسازی در حوزه کاهش تولید پسماند به ویژه پسماند پلاستیکی است.

در همین راستا، اخیرا عیسی کلانتری طی بخشنامه‌ای استفاده از بطری‌های پلاستیکی را در ستاد مرکزی و در کلیه زیرمجموعه های این سازمان ممنوع اعلام کرد.

 ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 222
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه