در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515762 تاریخ : 1399/04/21-15:11:09
,17,
بزرگترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی با شیوع کرونا

برآورد اتاق بازرگانی ایران از اقتصاد جهان در سال 2020

بزرگترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی با شیوع کرونا

اتاق بازرگانی ایران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصاد ایران و جهان در سال 2020 و تحت تاثیر شیوع کرونا پرداخته که نشان می دهد رکود حاصل از این ویروس بسیار گسترده خواهد بود.

به گزارش بانک و صنعت، بر اساس برآوردهای صورت گرفته ویروس کرونا توانسته بر روی تمام بخش های اقتصاد جهانی تاثیر خود را بگذارد و این اولین رکودی است که پس از 150 سال به دلیل یک پاندمی رخ داده است. همچنین با توجه به ناشناخته بودن ابعاد این ویروس نگرانی و عدم اطمینان سراسر اقتصاد جهان را در بر گرفته است.

طبق برآوردهای صورت گرفته کرونا توانسته عمیق ترین رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم را ایجاد کند تا جایی که بانک جهانی پیش بینی کرده رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی منفی 5.2 درصد خواهد شد.

با توجه به این برآوردها رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته منفی 7 درصد و رشد اقتصادی کشورهای نوظهور برای نخستین بار در 60 سال گذشته کاهش 2.5 درصدی خواهد داشت. در منطقه منا که شامل کشورهای صادر کننده نفت می شود افت تولید ناخالص ملی قطعی خواهد بود و هر چند برآوردهایی از مثبت شدن این رشدها در سال 2021 وجود دارد اما همچنان نمی توان پیش بینی دقیقی از سرانجام اقتصاد جهان در سال آینده داشت.

همچنین تحت تاثیر کرونا میانگین قیمت فلزات اساسی در سال 2020 کاهش 16 درصدی داشته و تنها به دلیل افزایش احتیاطی تقاضای طلا قیمت این فلز افزایش پیدا کرده، همچنین در سال جاری تقاضا برای نفت نیز کاهش 9 درصدی داشته و پیش بینی می شود کاهش تولیدات اپک نیز نتواند این کاهش را جبران کند.

برآوردها نشان می دهد که کرونا در حوزه های خدمات اقامتی و غذایی، فعالیت های بازرگانی و اجرایی، تولیدات کارخانه ای و همچنین عمده فروشی و خرده فروشی در حوزه هایی مانند خودرو و موتورسیکلت تاثیر منفی جدی گذاشته است. در حوزه هنر و سرگرمی و حمل و نقل نیز میزان تاثیر متوسط به بالا بوده است و حوزه هایی مانند بهداشت و مددکاری اجتماعی و تامین آب و برق و گاز کمترین تاثیر منفی را از شیوع کرونا در سطح جهان تجربه کرده اند.

در تجربه ایران با توجه به مشکلات و محدودیت هایی مانند تحریم های آمریکا، رکود اقتصادی، نوسانات بازار ارز، خروج سرمایه از تولید، بالا بودن تورم و سقوط قیمت نفت اقتصاد ایران پیش از کرونا نیز با مشکلات و سوالاتی مواجه بود. از این رو با آغاز کرونا مشکلات در این حوزه شدت پیدا کرد و در آمارهایی که از وضعیت فعالیت های اقتصادی در فروردین و اردیبهشت امسال منتشر شده نشان می دهد که بسیاری از ظرفیت های اقتصادی عملا بلااستفاده باقیمانده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران