در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 532886 تاریخ : 1399/09/12-19:15:10
,17,
بر خلاف انتظار، روند پروانه های خروجی در گمرک طی آبان ماه تغییری نداشته است

بر خلاف انتظار، روند پروانه های خروجی در گمرک طی آبان ماه تغییری نداشته است

حسین تاجیک کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی، با حضور در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، با ارائه توضیحاتی در خصوص کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانک مرکزی را تشریح کرد.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، اهم موارد مطرح شده در این گفت وگو را در ادامه می خوانید:


- هر فردی که عملیات ارزی انجام می دهد و اقدام به واردات کالا می کند در صورتی که شفاف و قانونی عمل کرده باشد، ظرف 24 ساعت می تواند کد رهگیری را دریافت کند.

- سالهاست کدرهگیری در فرایندهای ارزی وجود دارد و حداقل از ابتدای سال 97 این مهم برقرار بوده است. این موضوع که کد رهگیری موجب رسوب کالا شده است ادعای صحیحی نیست، چراکه اگر اینگونه بود، در دو سال اخیر باید منجر به رسوب کالا می شد.

- در سال 99 و تا انتهای آبان ماه، بانک مرکزی و بانک های عامل 23.2 میلیارد دلار کدرهگیری صادر کردند.
- صدور کد رهگیری به این معناست که فرایند بانکی به پایان رسیده است و مجوز ترخیص از طرف بانک مرکزی صادر شده است.

- مدیریت واردات در شرایط تحریم امری بسیار جدی و مهم تلقی می شود. در چنین شرایطی به میزان درآمدهای ارزی، ثبت سفارش انجام می شود و بخشی از کالاهای غیرضرور ممکن است به دلیل اینکه اولویت کشور نیست، وارد نشود. لذا واردکنندگان کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات، در اولویت هستند و می توانند راحت تر نسبت به ورود کالا و خدمات خود اقدام کنند.

- در مورد کالاهای اساسی که گفته می شود در گمرک رسوب کرده است، این توضیح ضروری است که براساس مصوبات در سال جاری مقرر شده بود، 8 میلیارد دلار واردات انجام شود که از این میزان تاکنون حدود 7 میلیارد دلار تأمین ارز از سوی بانک مرکزی انجام شده است و درخصوص تأمین ارز برای کالای اساسی مطابق مصوبه دولت عمل کرده ایم و مشکلی از این باب وجود ندارد.

- براساس مصوبه ای که 12 آبان ماه سال جاری اعلام شد، هر واردکننده ای که به هر طریقی اقدام به تأمین ارز کرده است، می تواند کالای خود را ترخیص کند و عملاً در چنین فرایندی کد رهگیری کنار گذاشته شد. از این رو پس از مصوبه یاد شده انتظار می رفت، ترخیص کالا از اواسط آبان ماه با روند افزایشی همراه شود.

- همانطور که در نمودار «ارزش دلاری کالا ها در پروانه های خروجی گمرک در ماه مختلف سال 1399» مشاهده می شود، انتظار می رفت که پروانه های خروجی در گمرک از اواسط آبان ماه افزایش یابد اما همچنان این روند تغییری نکرده است.

- در نمودار تعداد پته های عبوری از گمرک، مجدداً مشاهده می شود که علی رغم حذف کدرهگیری از نیمه آبان، همچنان اتفاق خاصی در خروج کالا از گمرک رخ نداده است. لذا با توجه به این شواهد نمی توان مشکل عدم ترخیص کالا را در کدرهگیری و مباحث مرتبط با آن جست وجو کرد.

- ذکر این نکته ضروری است که پروانه خروجی به این مهم اشاره دارد که تشریفات گمرکی برای کالا تمام شده است اما کالا هنوز خارج نشده است. پته های عبوری از گمرک نیز به خروج کالا از گمرک اشاره دارد.

- با این حال دو احتمال در مورد عدم ترخیص کالا وجود دارد: یا اینکه کالایی به معنای رسوبی نبوده وکالای در جریان بوده و روند معمول را طی کرده است یا اینکه مشکل از سمت کدرهگیری نیست و مشکل از سمت صادرکننده یا واردکننده و یا سایر سازمان هاست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 233
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران