تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311836 تاریخ : 1396/09/30-14:06:44
,17,12,
برگشتی سفته، برات و چک چقدر است

گزارش

برگشتی سفته، برات و چک چقدر است

در پایان هشت ماهه اول امسال حدود 137 میلیارد تومان سفته و برات در تهران برگشت خودره است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ "سفته"و "برات" از جمله اسناد تجاری مهم هستند که هر چند به اندازه "چک" کارایی ندارند، ولی همچنان در شبکه بانکی گردش داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برات مکان و چگونگی پرداخت وجه شرط اصلی بوده و در آن شخصی به شخص دیگری تاکید دارد که مبلغی در وجه یا حواله کرد شخصی ثالث و در زمانی معینی پرداخت کند. در سفته که بدهکار آن را امضا می کند وجود محل اهمیتی ندارد و باید در موعد مقرر پرداخت شود.

گذری بر معاملات سفته و برات در هشت ماه اول امسال نشان می‌دهد که بالغ بر 29 میلیارد و 800 میلیون تومان سفته و برات فروش رفته که در قیاس با همین مدت در سال گذشته تا 5.1 درصد افزایش دارد. این در حالی است در آبان‌ماه بالغ بر سه میلیارد و 800 میلیون تومان سفته و برات معامله شده که نسبت به مهرماه تا 7.2 درصد و آبان سال گذشته 11.6 درصد کاهش دارد.

 اطلاعات مربوط به شعبه واخواست دادگستری استان تهران در آبان‌ماه حاکی از آن است که حدود 700 برگ سفته و برات به مبلغی نزدیک به 10 میلیارد تومان در شهر تهران برگشت خورده‌ است. در این ماه تعداد سفته و برات واخواست شده در مقایسه با ماه مشابه سال قبل  2.1 درصد افزایش و مبلغ آن 66.9 درصد کاهش یافته است.

همچنین در هشت ماهه امسال5800 برگ سفته و برات به مبلغی حدود 137 میلیارد تومان واخواست شده که از نظر تعداد 9.6 درصد کاهش داشته ولی از نظر مبلغی 4.1 درصد رشد دارد.

اما آماری که چندی پیش بانک مرکزی از جریان مبادله چک به عنوان دیگر سند تجاری منتشر کرد نشان داد که در آبان‌ماه امسال در کل کشور بالغ بر 9.6 میلیون فقره چک مبادله شده که نسبت به مهرماه 2.9 درصد کاهش دارد، مبلغ چک‌های مبادله شده حدود 61 هزار و 500 میلیارد تومان است که تا یک درصد رشد دارد. از سویی دیگر از چک‌های مبادله شده حدود 1.5 میلیون فقره به مبلغ بیش از 13 هزار و 800 میلیارد تومان برگشت خورده است. تعداد چک‌های برگشتی پنج درصد کاهش ولی مبلغ آن شش درصد نسبت به مهرماه افزایش داشته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 139
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران