در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510707 تاریخ : 1399/01/24-12:46:29
,17,
برگزاری 10 میز تخصصی ساخت داخل تاکنون/ اجرای طرح توسعه تولید و تجارت پوشاک روستایی در 5 استان

برگزاری 10 میز تخصصی ساخت داخل تاکنون/ اجرای طرح توسعه تولید و تجارت پوشاک روستایی در 5 استان

وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته که به نام سال رونق تولید نامگذاری شده بود 7 محور مهم کاری را در دستور کار برنامه های خود قرار داد که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل از مهمترین این محورها بوده و در این راستا اقدامات قابل توجهی نیز انجام شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، نهضت ساخت داخل به عنوان مهمترین رویکرد محوری برنامه های وزارت صمت، باهدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بسترسازی برای تقویت و توسعه درون زائی و برون گرایی با برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال شده است.

برای دستیابی به این اهداف تاکنون10 میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو و موتور سیکلت، پتروشیمی، برق، الکترونیک و مخابرات، مس و فولاد برگزار شده است.

تبدیل 280 میلیون یورو از خرید خارج به استفاده از تولیدات داخلی

همچنین تعمیق ساخت داخل طرح های تکرارپذیر و تبدیل خرید خارج به خرید داخل با پیگیری قانون حداکثر استفاده از خدمات تولیدی و خدماتی کشور و .... نیز با تلاش صنعتگران در صنایعی مانند پتروشیمی، نیروگاهی و صنایع معدنی توسعه یافته و از این طریق حدود 280 میلیون یورو از خرید خارج به استفاده از تولیدات داخلی تبدیل شده است. همچنین ضمن اصلاح مناقصات و فرایند خرید خارجی، در بیش از 85 مورد با تبدیل خرید کالا از خارج از کشور به داخل، امکان خرید از تولیدات ملی فراهم شده است.

در ادامه فعالیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این نهضت، تفاهم نامه های کلان با سایر وزارت خانه ها و نهادهای اجرایی در بخش های تولید کک سوزنی و نسوز،الکترود گرافیتی، ساخت ریل و واگن و... به امضا رسیده و افزایش میزان عمق ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات به عنوان مهمترین سرفصل این تفاهم نامه به ارزش بیش از 996 میلیون یورو در دستور کار قرار گرفته است.

اقدامات نهضت ساخت داخل در صنایع معدنی با کاهش ارزبری 152 میلیون یورویی

اقدامات نهضت ساخت داخل در صنایع معدنی نیز در 8 مجتمع تولیدی با کاهش ارزبری بیش از 152 میلیون یورو اجرایی شده است.

تاکنون 3 میز ساخت داخل با کاهش ارزبری 282.5 میلیون یورو برای داخلی سازی 106 قطعه در صنعت خودرو، 3 میز تخصصی در صنعت تجهیزات پتروشیمی با کاهش ارزبری 143 میلیون یورو برای داخلی سازی 39 قطعه و 2 میز در صنعت برق الکترونیک و مخابرات با کاهش ارزبری 123.6 میلیون یورو برای داخلی سازی 52 قطعه برگزار شده است.

همچنین میز ساخت داخل صنعت مس برای داخلی سازی 18 قطعه و تجهیزات با کاهش ارزبری 0.628 میلیون یورو، میز ساخت داخل صنعت فولاد برای 5 محصول نهایی و یک خط تولید به ارزش 443 میلیون یورو و پروژه داخلی سازی تولید لوله فلزی از تختال فولاد (رویداد صنعتی توسعه ساخت داخل) با یک خط تولید با کاهش ارزبری 250 میلیون یورو نیز به انجام رسیده است.

در این راستا، توسعه عمق ساخت داخل و تبدیل خرید خارجی به داخلی سازی در سه حوزه صنعتی پتروشیمی، فولاد و نیروگاهی با کاهش ارزبری 305 میلیون یورو و تفاهم نامه وزارت صمت با سایر وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی برای داخلی سازی 3 قطعه و با کاهش ارزبری 996 میلیون یورو انجام شد.

همچنین اقدامات وزارت راه و شهرسازی در 10 حوزه با کاهش ارزبری 705.75 میلیون یورویی همراه بود.

اجرایی کردن قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی از دیگر برنامه ها بود که در همین راستا انجام شد.

همچنین در حوزه حمایت از ساخت داخل و مدیریت واردات، حذف 40 هزار ردیف کالای خارجی دارای مشابه داخلی از سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در دستور کار قرار گرفت و واردات یک هزار و 650 ردیف تعرفه دارای کالای مشابه خارجی و غیر ضروری ممنوع اعلام شد.

در این راستا فعال سازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید با هدف فعال سازی 2 هزار واحد در دستور کار قرار گرفت که یک هزار و 592 واحد فعال سازی شد و میزان درصد پیشرفت برنامه ای آن 97.8 درصد بوده است.

گفتنی است که در 11 ماهه سال گذشته، 198 واحد در داخل شهرک های صنعتی و 594 واحد در خارج از شهرکهای صنعتی فعال شده‌اند.

اجرای طرح توسعه تولید و تجارت پوشاک روستایی در 5 استان

از سوی دیگر، در چارچوب توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، طرح توسعه تولید و تجارت پوشاک روستایی با دو هدف اصلی توسعه اشتغال در مناطق روستایی و توسعه تولید پوشاک داخلی در دست اقدام قرار گرفت و این طرح در 5 استان اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، گیلان و همدان عملیاتی و سرمایه‌گذاران شناسایی شد که سرمایه گذاران در مرحله اخذ تسهیلات بانکی می‌باشند.

تشکیل کنسرسیوم شبکه تامین قطعات لوازم خانگی

همچنین در راستای اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی، با حمایت از شرکت های تولیدی داخلی علاوه بر جبران کمبود تولید ناشی از خروج دو شرکت کره‌ای، افزایش تولید نیز محقق شد و کنسرسیوم اولیه جهت راه اندازی شبکه تامین قطعات لوازم خانگی تشکیل شد.

حمایت از تولیدات تحت لیسانس و انتقال تدریجی تکنولوژی توسط شرکت‌های تولیدی تحت لیسانس و یا مشارکت در تولید نیز از دیگر اقدامات بوده است.

اما توسعه صنایع دریایی نیز حول محور توسعه تولید و ساخت داخل در دستور کار قرار گرفت. در این راستا ساخت چهار فروند شناور متعلق به سازمان بنادر و دریانوردی توسط صنایع دریایی وزارت دفاع آغاز شد.

همچنین طراحی و مهندسی شناورهای جایگزین شناور های فرسوده توسط شرکت‌های ایرانی و با رویکرد حداکثر ساخت داخل و منطبق با وضعیت صنایع و تولیدات داخل کشور در دستور کار قرار گرفت که امکان اجرای 72 درصد ساخت داخل این شناورها میسر شده است.

افزایش ظرفیت تعمیرات شناور به 90 درصد

در حوزه تعمیرات شناور نیز اقدامات خوبی انجام شد تا پیش از این 15 تا 20 درصد ظرفیت کارگاه‌های تعمیرات شناور فعال بوده اند اما اکنون بیش از 90 درصد از ظرفیت کارگاه‌های تعمیرات شناور در حال فعالیت هستند.

پروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین با هدف کمی 176 هزار و 550 دستگاه ناوگان تجاری نیز به اجرا درآمد که 150 دستگاه کشنده آماده سازی و تحویل شد و در این راستا 28 دستگاه توسط شرکت آریا دیزل تحویل داده شد و 122 دیگر توسط شرکت ماموت آماده تحویل است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران