در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512715 تاریخ : 1399/02/23-13:19:06
,17,
برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی

بانک مرکزی اعلام کرد:

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی

بانک مرکزی اعلام کرد: بازار اولیه فروش اوراق بهادار در بازار بین بانکی ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، کارگزاری بانک مرکزی در راستای کاهش هزینه های معاملاتی، تسهیل دسترسی بانک ها و موسسات مالی غیربانکی به اوراق بدهی دولتی و نیز اتکای تامین مالی دولت از محل فروش اوراق بهادار، در نظر دارد بازار اولیه فروش این اوراق را در بازار بین بانکی ایجاد کند.

بر این اساس حراج اوراق بدهی دولتی به صورت هفتگی انجام می شود و بانک ها و موسسات اعتباری تا ساعت 13 روزهای شنبه (یا اولین روزکاری هفته) فرصت دارند سفارش های خرید اوراق بدهی دولتی را از طریق سامانه بازار بین بانکی برای کارگزاری بانک مرکزی ارسال کنند.

سفارش های دریافت شده توسط کارگزاری بانک مرکزی و برای تعیین سفارش های برنده در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می گیرد. پس از مشخص شدن سفارش های برنده، کارگزاری بانک مرکزی نسبت به انجام معاملات در روز یک شنبه (یا دومین روزکاری هفته) اقدام و تسویه در همان روز انجام می شود. شرایط و ویژگی های اوراق بدهی دولت شامل نوع اوراق، نرخ سود اوراق، زمان سررسید، تاریخ کوپن های اوراق و ... در اطلاعیه بعدی اطلاع رسانی می شود.

لازم به ذکر است که بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

بنابراین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران