صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522170 تاریخ : 1399/08/11-14:44:54
,17,
برنج های رسوبی در گمرک متروکه می شود

برنج های رسوبی در گمرک متروکه می شود

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که با توجه به شرایط موجود، این سازمان براساس قوانین امور گمرکی نسبت به اعمال قانون متروکه با رعایت مقررات مربوطه برای برنج های دپو شده اقدام خواهد کرد.

به گزارش بانک و صنعت،بعد از حواشی و بحث هایی که در رابطه با برنج های دپو شده در گمرک که تا بیش از 230 هزار تن برآورد می شود مطرح شد و واردکنندگان خواهان ترخیص کالای خود از گمرک به دلیل رو به فساد رفتن و کمبود آن در بازار، شده بودند اخیرا رئیس انجمن واردکنندگان برنج از حل شدن مشکل ارزی و صدور کد تخصیص ارز خبر داده و در یکی از مواضع خود اعلام کرده بود که فعلا تمایلی به ترخیص این کالا از گمرک ندارند چرا که به نوعی برای آن ها به صرفه نبوده و قیمت برنج وارداتی با برنج داخلی برابری می کند.

این در حالی بود که وی و برخی دیگر از واردکنندگان و صاحبان برنج های دپو شده در گمرک و بنادر از چندی پیش با انتقاد از رویه تخصیص و تأمین ارز نسبت به کمبود برنج در بازار و ترخیص فوری آن هشدار داده بود.

اما به دنبال مسائل مطرح شده پیگیری موضوع از گمرک ایران با اعلام مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- در رابطه با متروکه شده برنج های رسوبی در گمرک همراه بود.

با کد تخصیص برنجی ترخیص نمی شود

این مقام مسئول در گمرک ایران چند نکته را در رابطه با مسائل مطرح شده توضیح داد و گفت: صدور کد تخصیص ارز به هیچ عنوان به معنای مجوزی برای ترخیص برنج های دپو شده در گمرک نیست و ما هیچ اختیاری برای ترخیص این برنج ها با صدور کد تخصیص نداریم و فقط باید کد رهگیری بانک (کد ساتا) صادر شود، بنابراین با صدور کد تخصیص مشکلی برای ترخیص برنج ها حل نخواهد شد.

ارونقی یادآور شد:تا پیش از این با وجود مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ترخیص درصدی کالای اساسی از جمله برنج، با توجه به اینکه احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تأمین ارز است یا خیر، به عهده بانک های عامل است، این بانک ها براساس بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی مبنی بر قرارگیری کالا در صف تامین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله های کالاهای وارداتی وجود نداشته است.

نگفتیم برنج ها فاسد شدند

وی در رابطه با تشخیص فاسد شدن برنج های مانده در گمرک نیز گفت: ما در گمرک هیچ گاه اعلام نکرده ایم که برنج ها فاسد شده اند بلکه تأکید کرده ایم که با توجه به شرایط موجود در بنادر و کانتینرها این برنج ها رو به فاسد شدن هستند. در عین حال که تشخیص فاسد و یا سالم ماندن برنج ها بر عهده دستگاه های مربوطه از جمله سازمان کشاورزی و سازمان ملی استاندارد است و تا زمانی که مجوز معتبر آن ها به ما اعلام نشود ترخیص صورت نخواهد گرفت.

طبق قانون برنج ها متروکه می شود

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه برنج ها از مدت ها قبل به گمرک اظهار شده اند و ترخیص آن ها صورت نگرفته و در حال حاضر انجمن واردکنندگان برنج عدم تمایل خود برای ترخیص را اعلام کرده است گفت: بر این اساس گمرک ایران طبق قوانین امور گمرکی اقدام کرده و قانون متروکه را با رعایت مقررات مربوطه برای برنج های رسوبی در گمرک اعمال خواهد کرد.

وی یادآور شد:در صورتی که گمرک برنج های دپو شده که حدود 230 هزار تن برآورد می شود را متروکه اعلام کند آنگاه این برنج ها برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 136
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران