بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520907 تاریخ : 1399/07/16-13:02:46
,17,
برنامه دولت برای عرضه بنگاه های بزرگ به بورس

دژپسند اعلام کرد:

برنامه دولت برای عرضه بنگاه های بزرگ به بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر حمایت های بنیادی دولت از بازار سرمایه از ورود بنگاه های بزرگ مقیاس همچون ستاره خلیج فارس و همچنین عرضه باقی مانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات به بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیات دولت، اضافه کرد: حمایت دولت از بازار سرمایه، حمایت های بنیادی مانند مدرن سازی بازار و افزایش عمق آن است تا سهام دار در بازار سرمایه با گزینه های متعدد و متنوع مواجه باشد.

دژپسند افزود: به عنوان مثال یکی از اقدامات دولت، مورد توجه قرار دادن بازارگردانی توسط بنگاه ها است که تا پیش از مغفول مانده بود. براین اساس طی مصوبه شورای عالی بورس مقرر شد تا تمامی بنگاه ها، راسا امر بازاگردانی را انجام داده یا بازارگردان های حرفه ای در اختیار داشته باشند.

رئیس شورای عالی بورس حمایت دیگر دولت از بازار سرمایه را به موضوع فروش اختیاری اوراق تبعی مربوط دانست و خاطر نشان کرد: فروش اختیاری اوراق تبعی که در حال حاضر توسط تعداد زیادی از شرکت ها با استقبال مواجه شده است، این امکان را به سهامدار می دهد که بداند بنگاهی که سهامش را خریداری کرده است، تصمیم دارد سهام خود را ظرف مدت مشخصی از زمان پیش رو، با چه نرخی تنظیم کند. همچنین حمایت دیگر دولت به بحث سهام خزانه مربوط است. البته این حمایت دو جنبه متفاوت دارد. در نگاه اول برای سهامداران حاشیه امن ایجاد می کند و در نگاه دوم باعث می شود مدیران بنگاه هایی که سهام داری می کنند، نسبت به سهام بنگاه هایشان مسئولانه تر اقدام کنند.

دژپسند ترغیب و تامین بازار از طریق عرضه اولیه ها و سهام شناور را مصداق دیگری از حمایت های بنیادی دولت از بازار سرمایه دانست و افزود: بر این اساس دولت زمینه ورود بنگاه هایی که دارای شاخص های مناسب هستند، به بازار سرمایه را فراهم می آورد. همانگونه که در حال حاضر بحث حضور بنگاه های بزرگ مقیاسی مانند ستاره خلیج فارس به بازار سهام مطرح است. همچنین عرضه باقی مانده سهام دولت در بانک های ملت و تجارت و صادرات نیز در دست انجام است که در قالب دارا سوم عرضه خواهد شد.

وی درباره پیش بینی آینده بازار سرمایه نیز تصریح کرد: در روزهای اخیر شاخص بازار مثبت است، اما می خواهم تاکید کنم که وضعیت بازار سرمایه را نباید فقط بر اساس شاخص سنجید. شاخص برآیند خیلی از موارد است، اما همه نکات بازار را نشان نمی دهد. به عنوان مثال تحلیل گران مالی و بازار سرمایه ممکن است تحلیل کنند در دوره ای مشخص یک سهام را نداشته باشند و سهام دیگری را خریداری کنند. این تصمیمات ممکن است بر شاخص اثر منفی بگذارد، اما از سوی دیگر اینکه تحلیل گران همواره در حال آنالیز و انتخاب هستند، نشان دهنده حیات بازار سرمایه است.

دژپسند در پایان خاطرنشان کرد: خواهش من از افرادی که به بازار سرمایه ورود می کنند این است که عقل محاسبه گری شان همواره فعال باشد درباره خرید سهام، نگهداشتن یا فروش سهام به صورت مداوم محاسبات لازم را انجام دهند. جنس بازار سرمایه جنس عقلانیت، محاسبه گری و پویایی است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران