صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518752 تاریخ : 1399/06/12-09:30:00
,1,
برنامه بانک مهر ایران افزایش سرمایه به 5000میلیارد تومان/ 3میلیون نفر امسال وام می گیرند

برنامه بانک مهر ایران افزایش سرمایه به 5000میلیارد تومان/ 3میلیون نفر امسال وام می گیرند

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر رشد منابع این بانک در سال های اخیر گفت: باوجود تمام مشکلاتی که امسال به دلیل کرونا و... با آن روبرو شدیم، اکنون وضعیت پایداری داریم و قصد ما این است که در حوزه سرویس ها و بانکداری الکترونیکی رشد و توسعه داشته باشیم تا رشد منابع نیز همچنان افزایش یابد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، دکتر مرتضی اکبری به بررسی آخرین وضعیت بانک مهر ایران و معرفی جدیدترین خدمات ارائه شده از سوی بانک مهر ایران در فضای بانکداری الکترونیکی و بانکداری اسلامی پرداخت که مشروح آن را در ادامه می خوانید؛

در بانک قرض الحسنه مهر ایران، جدیدترین آمار در دو بخش سرمایه و روند ارائه تسهیلات به چه صورت است؟

بانک قرض الحسنه مهر ایران در ده سال ابتدای فعالیت خود، هر ساله بین 30 تا 40درصد رشد منابع داشته است. با تلاش های صورت گرفته در سال98، حدود 75درصد رشد منابع را تجربه کردیم. این رقم برای سال97، حدود 55درصد و در سال96، حدود 82درصد بوده که این اتفاق خود نشان دهنده اعتماد مردم به خدمات ارائه شده توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران است.
بانک مهر ایران به شدت در حال رشد است. رشد بانک بدین معناست که منابع مردم نزد بانک درحال افزایش است پس از لحاظ ساختاری باید به صورتی عمل کند که منابع مردم از نظر سرمایه پشتوانه ای داشته باشد. یعنی بانک برای این حجم سپرده نیاز به یک پشتوانه سرمایه ای قوی دارد. سرمایه در بانک ها، پشتوانه سپرده های مردم است و سبب می شود ضریب ریسک مردم کاهش یابد. سرمایه نزد همه بانک ها بسیار ارزشمند است و نشان می دهد که سهامدار نیز همراه با مردم در حال افزایش منابع در بانک است و اگر بحرانی اتفاق بیافتد که سپرده مردم مخدوش شود، سرمایه بانک پشتوانه ای برای جبران آن است.
بردن سرمایه در بانک های تجاری منطقی تر است زیرا سود پرداخت می کنند و سهامدار نیز منفعتی از بانک کسب می کند. اما در بانک های قرض الحسنه افزایش سرمایه دشوار است؛ زیرا سهامدار نمی تواند از بانک های قرص الحسنه انتظار سود داشته باشد. بانک های قرض الحسنه در ماهیت کلی خود مؤسسه غیرانتفاعی هستند و افزایش سرمایه در آن ها سخت است؛ جز مواردی که سهادار عام المنفعه باشد (مانند دولت و مؤسسات خیریه که البته در وضعیت کنونی قادر به سرمایه گذاری نیستند).
بانک قرض الحسنه مهر ایران 10سهامدار بانکی دارد و این موضوع به دلیل حمایت و دید مثبت بانک های سهامدار یک حسن تلقی می شود. رشد سرمایه بانک مهر ایران از بانک های دیگر بسیار بهتر است. بانک با سرمایه 1500میلیارد تومانی آغاز به کار کرد و در سال 95 این سرمایه تکمیل شد. سال گذشته با پیگیری های مجموعه مدیریتی، کارکنان و حمایت سهامداران، سرمایه بانک به 2500 میلیارد تومان رسید. امسال هم به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و موافقت سهامداران و بانک مرکزی، در حال برنامه ریزی برای افزایش سرمایه تا 5000 میلیارد تومانی هستیم. البته هنوز در ابتدای راه قرار داریم. وزیر اقتصاد مقدماتی برای این هدف فراهم کرده و این نشان از اعتماد ایشان به بانک مهر ایران دارد. به پیشنهاد وزیر، در جلسه مدیران بانک ها، موافقت مجمع و صدور مجوز از سوی بانک مرکزی، به سوی این هدف گام برمی داریم.
از باب عملکرد هم باید گفت که سال 99، به دلیل شیوع کرونا و در پی آن تصویب مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر اینکه مردم سه قسط خود را پرداخت نکنند، برای ما سال سختی بود. زیرا این سه قسط برای ما بار مالی 3500 تا 4000 میلیارد تومانی داشت. بخشی از این بار مالی یعنی حدود 800 میلیارد تومان را خود مردم با پرداخت اقساط به موقع از روی دوش ما برداشتند، اما هنوز 3000 میلیارد تومان وصول نشده بود که از این میزان یک خط اعتباری 1000 میلیارد تومانی از بانک مرکزی گرفتیم و در نهایت 2000 میلیارد تومان کمبود شدید داشتیم.
همزمان با تلاش ما برای حل این موضوع، بحث بورس، رونق دلار و... را شاهد بودیم و علاوه بر آن کمبود، خروج منابع را هم تجربه کردیم و بخش زیادی از منابع خرد خارج شد. همکاران ما با تلاش بی وقفه، در نهایت این مسئله را حل کردند. لازم به ذکر است که در این مسیر و همراه با مشکلات پیش آمده، پرداخت وام به مردم متوقف نشد و بانک مهر ایران در این 5 ماه به یک میلیون نفر معادل 11هزار میلیارد تومان وام پرداخت کرد و علاوه بر آن، 20 درصد نیز رشد منابع را تجربه کرد.
اکنون وضعیت ما پایدار شده و شرایط خوبی داریم و اگر اقتصاد در ثبات باشد، این ظرفیت را داریم که تا پایان سال 50 درصد رشد منابع داشته باشیم. همچنین در نظر داریم تا انتهای سال به دو و نیم تا سه میلیون نفر وام پرداخت کنیم که برای پوشش دادن این افراد بین 25 تا 30هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است. تا کنون 11هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و بقیه هم در هفت ماه باقی مانده پرداخت خواهد شد.
وضعیت سال گذشته نیز از لحاظ عملکرد بسیار خوب بود و تقریباً 23هزار میلیارد تومان به بیش از دو میلیون و 300هزار نفر نفر وام دادیم. امسال هم اگر کرونا نبود، قطعا به سه میلیون نفر وام می دادیم، ولی با وجود کرونا تمام تلاش خود را می کنیم تا به این تعداد از افراد وام پرداخت کنیم.

هدف از طرح هایی که سال های گذشته داشتید، مثل طرح وام دادن به زنان سرپرست خانوار چیست؟

افراد زیادی در جامعه ما هستند که پول زیادی ندارند و نیاز به حمایت دارند و ما نیز به علت نیاز زنان سرپرست خانوار و همچنین عدم توان آنان در پرداخت سود، بر روی آن ها متمرکز شدیم. از آن جایی که زنان سرپرست خانوار توان پرداخت سود ندارند، ممکن نیست مبالغ بزرگی به آن ها وام داده شود و از طرفی نیاز این افراد نیز با مبالغ کوچک برآورده می شود. بنابراین ما از آن ها خواستیم حساب های خود را به بانک قرض الحسنه مهر ایران بیاورند تا بتوانیم به آن ها کمک کنیم.
استقبال از این طرح در مناطق محروم و شهرهای کوچک بسیار بالا بود و در شهرهای بزرگ به دلیل مبلغ اندک وام، استقبال کمی از آن شد. هدف ما نیز این بود که قشر کمتربرخوردار از این مزیت بهره مند شوند و به طور کلی می توان گفت طرح با استقبال خوبی همراه شد.

اکنون شلوغی شعب بانک مهر ایران چشم گیر شده است. آیا برنامه ای برای افزایش تعداد شعب دارید؟

از آنجایی که در بانک های قرض الحسنه 4درصد کارمزد دریافت می شود و هزینه ها به شدت در حال رشد است، تأسیس شعبه اقتصادی نیست و قادر به برآمدن از پس هزینه های آن نیستیم. با این شرایط، تأسیس شعبه در دراز مدت ریشه های بانک را خشک خواهد کرد. فناوری هم طوری است که تعداد شعبه ها باید به حداقل برسد. از آنجایی که ما بانکداری خرد انجام می دهیم، باید دسترسی مردم به بانک و تسهیلات آن را آسان تر کنیم. پس سیاست توسعه شعب هم برای ما هزینه بر است و هم نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت.
سیاستی که ما دنبال می کنیم، بهینه کردن شعب است؛ یعنی شعب بانک را از مناطقی که نیازی به وجود آن نیست، به سمت مناطقی می بریم که بیشتر نیاز دارند. مثلاً دسترسی مردم شهرهای بزرگ از لحاظ الکترونیکی گسترده تر است و مناطق کمتر برخوردار بیشتر به شعبه نیاز دارند.
بانک مهر ایران بر بانکداری الکترونیکی متمرکز شده و در این خصوص از بسیاری بانک ها قوی تر عمل کرده است. خدمات موبایل بانک وضعیت مطلوبی دارد. ما افتتاح حساب آنلاین داریم و دیگر کم تر کسی برای افتتاح حساب به شعبه مراجعه می کند.
مزیت دوم بانک مهر ایران این است که در حال انتقال موضوع پرداخت تسهیلات روی همراه بانک هستیم. اقتصاد کشور ما به گونه ای است که تنها 4 یا 5 درصد تسهیلات گیرندگان تخلف دارند و این باعث سخت شدن کار برای باقی افراد می شود. در بانک ما 99درصد مشتریان خوش حساب هستند و باید بین خوش حساب ها و بدحساب ها تفاوت ایجاد شود که بانک قرض الحسنه مهر ایران در حال شناسایی افراد خوش حساب است تا ضمانت کمتری از آن ها دریافت شود و تسهیلات را از طریق همراه بانک پرداخت کنیم. این مورد نیاز به زیرساخت دارد و در ماه های آینده انجام خواهد شد. با ارائه این خدمت، در یک سال آینده مراجعات به شعب بانک مهر ایران کاهش خواهد یافت.
در سال گذشته، بایگانی و آرشیو الکترونیکی اسناد را ایجاد کردیم. دیگر کسی در شعب ما حق امضای کاغذی ندارد؛ زیرا این موضوع یک معضل است و بایگانی ما 100درصد الکترونیکی است؛ مگر در موارد بسیاری ضروری مثل چک و... اگر این اتفاق بیافتد.

در دو سال اخیر برنامه تعامل بانک با نهاد هایی که از قشر محروم حمایت می کنند، به صورت جدی دنبال شد. آیا برنامه جدیدی برای سال جاری دارید؟

یکی از بحث های ما تغییر رویکرد اعطای تسهیلات بانکی از بحث معیشت به اشتغال زایی است؛ زیرا اکثراً بانک های قرض الحسنه را برای پرداخت وام ازدواج می شناسند، در صورتی که این طور نیست و در سه چهار ساله گذشته سیاست دولت به سمت حمایت از اشتغال خرد رفته است. قبلاً از اشتغال کلان حمایت می شد، ولی با وجود تحریم ها ابتدا این مشاغل ضربه می خورند. در نتیجه اخیراً به سمت حمایت از اشتغال خرد رفتیم. حاکمیت نیز به همین نتیجه رسیده است. این موضوع دلایل زیادی دارد از جمله اینکه در کم شدن مهاجرت مؤثر است و اشتغال خرد از فضای سیاسی تبعیت نمی کند. در نظر داریم بخشی از وام های بانک به سمت اشتغال زایی برود.
با این حال، وظیفه بانک ایجاد شغل نیست و نهادهای مسئول باید این کار را انجام دهند. در نتیجه بنیاد برکت، وزارت کار و... در این حوزه با ما همکاری می کنند؛ زیرا بانک نمی تواند بر همه فرآیند کار نظارت کند. یعنی نظارت با این بنیادها است و مشتری هم وظیفه اجرای طرح را دارد و بانک مهر ایران نیز وام می دهد. به این صورت یک مثلث تشکیل می شود که یک ضلع آن بانک به عنوان پشتوانه مالی، مشتری به عنوان طراح و بنیادها و... به عنوان نهاد نظارتی فعالیت دارند. این طرح 90درصد نتیجه بخش بوده است.
از شرکت های دانش بنیان نیز حمایت هایی را انجام داده ایم. هنگامی که فرد طرح جدید می دهد، هم باید برای طرح فکر کند و هم باید به فکر تهیه پول باشد؛ ما در این حوزه وارد شدیم تا فرد دیگر سودی پرداخت نکند و اگر پروژه اش شکست خورد، تنها اصل پول را بپردازد. تا کنون 1400 نفر در این حوزه با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی از بانک مهر ایران وام گرفتند. سال گذشته با مشارکت کمیته امداد 1500میلیارد تومان وام دادیم که 300میلیارد تومان آن در حوزه اشتغال زایی و الباقی در حوزه معیشت بود.

چه برنامه جدیدی برای سال 99 دارید؟

در دو حوزه یعنی سرویس ها و بانکداری الکترونیکی در حال توسعه هستیم که هم فشار روی کارکنان بانک کم شود و بتوانند به کار جذب مشتری بپردازند و هم مردم راحت تر سرویس دریافت کنند. برنامه اصلی ما این است که به خوبی سرویس دهیم تا رشد منابع بهتری داشته باشیم.
حوزه دیگری که از پارسال آغاز شد و امسال نتیجه می دهد، طراحی برنامه ای بود که فروشندگان کالا را با خریداران در قالب عقد قرض الحسنه بهم وصل کند. در این طرح که کالا کارت نام دارد، فروشنده از طریق بانک مهر ایران به خریدار وام می دهد. ما قرارداد می بندیم و وصول هم به عهده ماست. اکنون 1800پذیرنده پشت این طرح وجود دارد و حسن آن این است که ما از افراد سپرده نمی خواهیم و شرط سپرده گذاری نداریم.
این طرح امسال در قالب کالای ایرانی شروع شده و در چارچوب آن 20 هزار فقره وام دادیم. اما مشکل این است که فروشنده ها جهت تقسیط بیش از یک سال با ما همکاری نکردند. در این طرح مردم به مردم وام می دهند و ما واسطه ایم. فعلاً سقف این تسهیلات 20میلیون تومان است و در حوزه اشتغال و... نیز تا 50میلیون تومان وام می دهیم. این طرح پارسال در حوزه بیمه استقبال زیادی داشت و یک میلیون نفر از این طریق وام بیمه گرفتند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران