در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520347 تاریخ : 1399/07/07-16:20:34
,13,
برنامه افتتاح پروژه تامین آب 40 محله عشایری بمرود

توسط ریاست جمهوری انجام می شود؛

برنامه افتتاح پروژه تامین آب 40 محله عشایری بمرود

رییس سازمان امور عشایر ایران، از افتتاح پروژه بزرگ تامین آب 40 محله عشایری بمرود در خراسان جنوبی در 15 مهر ماه روز ملی روستا و عشایر به شکل ویدئوکنفرانسی توسط رییس جمهوری خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کرمعلی قندالی در نشست مشترکی با حضور رییس و اعضای هیات رییسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی، معاون حقوقی وزیر اموراقتصادی و دارایی و مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان، با بیان این که تامین آب شرب پایدار برای عشایر یکی از نقاط عطف در آبرسانی به عشایر در سال های اخیر است، گفت: همزمان با 15 مهر "روز ملی روستا و عشایر" پروژه بزرگ 40 محله عشایری بمرود در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی توسط رییس جمهور افتتاح می شود.

وی افزود: 32 درصد عشایر کشور از آب سالم بهره مند نیستندو این موضوع بسیار مهم وظیفه حاکمیت و دولت است که آب سالم مورد نیاز عشایر را تامین کنند.

مشخصه زندگی عشایر شرافتمندی و پویایی

رییس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: عشایر باوجود اینکه گرفتاری هایی مخصوص خود دارند، اما یک زندگی شرافتمند، پویا و فعال را اداره می کنند.

وی با اشاره به این که در مجلس دهم اتفاق های بزرگی برای عشایر در حوزه قانون افتاد، افزود: انتظار می رود در مجلس یازدهم برای جامعه مولد عشایری کشور که توقع کمی دارند و در طول تاریخ از مرزهای فیزیکی و معنوی کشور حفاظت کرده اند، اقدام های موثری انجام شود.

قندالی اضافه کرد: سال 98 برای نخستین بار آمار ثبتی مبنایی عشایر گرفته شد و تعداد خانوارهای عشایری از 212 هزار خانوار به 324 هزار خانوار و جمعیت آنان نیز حدود 100 هزار نفر افزایش یافته است که اول آبان ماه همزمان با روز ملی آمار نتایج این سرشماری اعلام می شود.

وی افزود: با وجود این که سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کار سختی بود، اما سازمان امور عشایر برای انجام آن پیش قدم شد.

عرضه سالانه 9.5 میلیون راس دام به بازار توسط عشایر

رییس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که تاثیری که عشایر در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارند کمتر از مسائل اقتصادی نیست، گفت: جامعه عشایری 28 درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند و سالانه 190 هزار تن گوشت قرمز تولید و 9.5 میلیون راس دام به بازار عرضه می کنند.

قندالی با اشاره از استقبال خوب عشایر از طرح زنجیره تولید گوشت قرمز، افزود: با اجرای این طرح در مناطق عشایری حدود 33 درصد افزایش بهره وری اتفاق افتاده و مصرف کنسانتره را از 10 به 190 هزار تن رسانده ایم و حدود چهار میلیون راس دام را برای پروار از مراتع خارج شدند.

تجهیز 75 هزار خانوار عشایری به انرژی خورشیدی

به گفته رییس سازمان امور عشایر ایران، طبق توافقی که با وزارت نیرو داشته ایم تا پایان برنامه ششم 75 هزار خانوار عشایری مجهز به انرژی خورشیدی می شوند که یکی از اتفاق های خوب در مناطق عشایری است.

قندالی با اشاره به راه اندازی کانکس های سیار بهداشتی در مناطق عشایری، اظهار داشت: طبق توافق با وزارت بهداشت مقرر شده براساس شاخص تعریف شده، خانه های بهداشت را در تمام مناطق عشایری کشور دایر کنیم که راه اندازی 850 خانه بهداشت پیش بینی شده و 500 بهورز نیز از خود عشایر استخدام و در این خانه های بهداشت فعالیت می کنند که استارت آن در استان فارس زده شده است.

وی با اشاره به طرح توسعه گیاهان داروئی در مناطق عشایری، گفت: برای توسعه گیاهان داروئی در مناطق عشایری به ازای هر هکتار ده میلیون تومان تسهیلات با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله از محل اعتبارات مدیریت بحران پرداخت می کنیم.

افزایش یک میلیون و 400 هزار تومان سرمایه هریک از اعضا

رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به راه اندازی 425 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در کشور اضافه کرد: یک اتحادیه مرکزی، 21 اتحادیه استانی و 219 شرکت تعاونی عشایری در سراسر کشور فعالیت می کنند و در برنامه پیش بینی شده که سرمایه اعضا تا یک میلیون و 400 هزار تومان افزایش یابد.

وی با اشاره به واگذاری های انجام شده در سازمان امور عشایر، افزود: موفق ترین واگذاری در خصوصی سازی در سازمان امور عشایر اتفاق افتاده و جایگاه های سوخت فسیلی و انبارها و اراضی به تعاونی های عشایری واگذار شده است.

طی دو سال، 25 هزار خانوار عشایری از این منابع آبی بهداشتی برخوردار شوند که شاخص برخورداری جامعه عشایری از آب سالم به 13 درصد افزایش یافته است.

سال گذشته با اجرای 400 پروژه آبرسانی با اعتبار 253 میلیارد تومان از اعتبارات بند یک تبصره چهار، 17 هزار خانوار از آب به صورت شبکه ای و بهداشتی برخوردار شدند بنابراین سازمان امور عشایری بهره مندی هشت هزار خانوار عشایری از آب بهداشتی را در سال 99 در دستور کار دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران